Umění střelce v sobě asi musíte trochu mít, myslí si hokejový talent Adam Benák

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - neděle, 6. srpen 2023 11:22
Umění střelce v sobě asi musíte trochu mít, myslí si hokejový talent Adam Benák ilustrační. Foto: HC Škoda Plzeň

Patří mezi velké talenty, v šestnácti letech má za sebou první suchou přípravu s extraligovou Plzní,  od poloviny července s týmem trénuje na ledě. A hokejový útočník Adam Benák věří, že v příští sezoně si v dresu Škody zapíše také premiérové starty v nejvyšší soutěži.

„Určitě se budu snažit zabojovat o nějakou šanci, o nějaký zápas v extralize. Udělám pro to všechno a věřím, že se mi to povede,“ popisoval Adam Benák, který prošel i sokolovskou hokejovou školou.

V rodině má na co navazovat. Jeho otec Václav, bývalý výborný obránce, působil v Plzni pět sezon, hrál i za pražskou Spartu, České Budějovice či Znojmo, s Pardubicemi a se švýcarským Davosem slavil ligový titul. A protože nyní působí jako trenér u plzeňské mládeže, syna měl pečlivě pod dohledem od prvních krůčků na ledě.

Slyšíte od otce stále hodně rad a kritky?
Samozřejmě spolu hokej probíráme, ale já se to od něho snažím brát hlavně jako dobré rady. Jsem každopádně rád, že mám tátu bývalého hokejistu.

Máte nějaké vzpomínky na dobu, kdy v Plzni hrál a bral vás na zimní stadion?
Už si toho popravdě moc nepamatuji. Poprvé jsem tady byl na ledě asi ve dvou letech, v každém případě je to můj nejoblíbenější stadion. A když jsme chodili sledovat tátu, určitě jsem si to užíval, o přestávkách jsme navíc hráli hokej s dětmi od dalších hráčů.

Jeden velký rozdíl mezi vámi je. Táta byl obránce, vy útočník. Bylo to jasné odmalička?
Ano. Sám jsem chtěl jít hned do útoku, dávat góly. Do obrany mě to nikdy moc netáhlo. Táta mi  ale může poradit, jak na obránce vyzrát, co udělat líp.

Co vás naopak spojuje je poměrně menší vzrůst. Přivítal byste pár centimetrů navíc?
S tou výškou už asi moc nenadělám. Musím toho na ledě prostě využít jinak. Být rychlejší než vyšší hráči a makat ještě víc než oni, abych se jim vyrovnal.

Zatím se to daří, v dorostu i v juniorce jste sázel góly jako na běžícím pásu. Máte na střelbu nějaký recept?
Střelba se musí pořád trénovat, to v každém případě. Ale je důležité i to, jestli to v sobě prostě nějak máte. Já asi trošku ano, protože branky jsem střílel odmalička.

Máte nějaký hokejový vzor?
Asi Connor McDavid z Edmontonu, to je momentálně nejlepší hráč světa. A já bych chtěl bych jednou jako on.

Mluví se o vás jako o velkém talentu, dokonce se psalo i o tom, že v Plzni roste nový Connor Bedard, jednička letošního draftu NHL. Je to zavazující?
Snažím se to nevnímat. Snažím se dělat co nejlépe sport, který miluju a každý den být lepší a lepší.

Co vám dala tvrdá letní příprava s plzeňským A-týmem?
Jsem za tu možnost moc rád. Bylo to určitě náročnější určitě než v mládeži a já se snažil klukům vyrovnat. Zároveň trenéři vědí, že nás mladé hráče nemohou strhnout, takže třeba v posilovně zvedáme menší váhy než ti starší. Ale jinak děláme prakticky všechno stejně.

Pokud už nakouknete do extraligy, otevře vám to větší šance směrem k mistrovství světa do 18 let?
Já se budu hlavně snažit vysloužit si v Plzni nějaký zápas. A pokud mi to může pomoci také k nominaci na šampionát, tím lépe.