Hala, která se nachází za vjezdem do bývalé trolejbusové a autobusové vozovny v Cukrovarské ulici, má bohatou historii, během které byla různorodě využívána. „Jak už napovídá název ulice, v roce 1869 zde vznikl cukrovar, poté zde byla tramvajová vozovna, následovala trolejbusová vozovna a nyní zde chystáme unikátní muzeum Depo Moto Art, kde se skloubí automobilismus, motocyklismus a umění. Část haly bude trvalá, ta druhá se může měnit podle spolupráce s motokluby a umělci. Budeme se snažit každý půlrok expozici obměňovat. Návštěvníci se mohou těšit například na sezónní výstavy, vernisáže, ale třeba i dražby automobilů nebo umění,“ prozradila Kristýna Nachtmann Švédová, ředitelka Nadačního fondu Plzeň sobě, která má projekt na starosti.
„Objekt má od města v zápůjčce na 20 let Nadační fond Plzeň sobě,“ informoval předseda fondu Roman Jurečko s tím, že spojením techniky a umění vznikne v Plzni něco jedinečného. Renovaci haly zajistila nadace s nadšenci vlastními silami s penězi sponzorů.
Josef Rataj, český pop-artový umělec z Plzně, na otázku, jak se mu líbí jeho nábytek mezi motoristickými skvosty, prozradil: „Mně přijde, že to k tomu úplně perfektně sedne. Je to takový pelmel a takhle se vytváří pop-artový showroomy.“ Renovované secesní sedačky v blízkosti automobilu Gordon či motocyklu přezdívaného Černá vdova považuje za mimořádně zdařilé, přestože toto umístění vzniklo vlastně úplně náhodně.
Jedním z významných exponátů je motocykl HRD Vincent, kterému se přezdívá "Černá vdova". Motocykl je vrcholem anglické produkce a dosahuje rychlosti až 250 km/h. Na takto silný motor má však příliš „slabý podvozek“, což znamená značnou komplikaci zejména při zvládání zatáček, z čehož vyplývá i přezdívka samotného stroje. Vystavený kus ze sbírky Petra Hošťálka, sběratele, cestovatele a spisovatele, byl vyroben roku 1948. Do Čech byl dovezen před rokem z Dánska.
Dalším unikátem je motocykl BMW z roku 1940, který se zúčastnil bitvy u Stalingradu. S výkonem 18 „koní“ a obsahem motoru 750 cm3 byl nejvíce používaným strojem ve Wehrmachtu. Jeho obrovskou výhodou je nikoliv bateriové zapalování, ale zapalovací magnet, díky čemuž motocykl mohl jet i bez baterie – stačilo našlápnout nebo roztlačit. „Když jsme s Miloněm Dvořákem v roce 2012 dokončili renovaci těchhle našich motorek, zeptal se mě Milda, kam je pojedeme vyzkoušet. A já na to: ´Ke Stalingradu, tam už byly.´ Myslel jsem to jako vtip, ale nakonec jsme opravdu vyrazili na cestu a za měsíc a týden ujeli 8 000 kilometrů,“ prozradil Petr Hošťálek.
Pozoruhodným exponátem nevyčíslitelné hodnoty je automobil Praga 5 vyrobený v roce 1908 (letos oslaví 115. narozeniny) zapůjčený panem Emilem Příhodou. Vůz s obsahem motoru 1200 cm3 dosahoval rychlosti až 50 km/h. Emil Příhoda tento vůz koupil před šedesáti lety. Auto bylo kompletní, chyběl jen volant, který sběratel sháněl celé 4 roky. Vystavený kus je jediný na světě. Svou unikátní sbírku založil dnes jednadevadesátiletý Emil Příhoda v roce 1957 a k dnešnímu dni ji tvoří celá stovka automobilů značky Praga, o nichž jejich majitel dokáže poutavě a zasvěceně vyprávět. Automobilka Praga měla své zastoupení i v Plzni. Reprezentantem Auto Praga zde byla až do znárodnění Autoklinika Honomichl.
Toto jsou jen některé z unikátů, které budou v muzeu Depo Moto Art k vidění. Nejen milovníci historických automobilů a motocyklů se rozhodně mají v červnu na co těšit.