V Plzni se bude poprvé konat mistrovství světa v paralukostřelbě

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 10. prosinec 2022 08:55
V Plzni se bude poprvé konat mistrovství světa v paralukostřelbě ilustrační, foto: město Plzeň

Město Plzeň podpoří aktivity sportovců z TJ Halma Plzeň, organizace zdravotně postižených využije dotaci na nákup 40 kusů terčovnic pro lukostřelbu a paralukostřelbu. Příspěvek ve výši 500 tisíc korun schválili zastupitelé na posledním jednání. Sportovci materiální vybavení použijí například i při pořádání mistrovství světa v paralukostřelbě, které se v Plzni uskuteční v příštím roce. Na území západočeské metropole se tento elitní závod uskuteční zcela poprvé.

Zatímco terče slouží pro nácvik míření na cíl a k možnému vyhodnocení zásahu, terčovnice plynule zastaví šíp bez jeho poškození umožňuje i relativně snadné vytažení šípu.

„Díky individuální investiční dotaci z rozpočtu magistrátního odboru sportu mohou sportovci TJ Halma Plzeň dál trénovat, závodit a pořádat soutěže i mezinárodní akce. Terčovnice, na které v roce 2017 přispělo město Plzeň, jsou za hranicí životnosti a klub je již nemůže plnohodnotně využívat,“ uvedl radní města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek.

Nově zakoupené terčovnice poslouží pro pravidelnou přípravu lukostřeleckého oddílu TJ Halma Plzeň, zapůjčovány budou i ostatním lukostřeleckým klubům v Plzni a v neposlední řadě se využijí při organizaci mistrovství světa v paralukostřelbě, které se uskuteční od 15. do 24. července 2023.

„Pořádání mezinárodních závodů je pro Plzeň vždy prestižní událostí, díky šampionátu zavítá do metropole přes 250 sportovců z více než 50 zemí světa. Mistrovství bude i hlavním kvalifikačním závodem pro Letní paralympijské hry v Paříži v roce 2024. Tréninkové střelnice vzniknou v zázemí fotbalových hřišť v Luční ulici, finálová střelnice pak přímo na náměstí Republiky, jako tomu bylo v roce 2018,“ dodal Tomáš Morávek.

Radní města připomněl, že právě Mistrovství Evropy v paralukostřelbě v roce 2018 mělo veliký úspěch a díky materiálnímu vybavení se v Plzni mohly opakovaně pořádat velmi důležité lukostřelecké akce. „Věřím, že se bude situace opakovat a díky novým terčovnicím se v Plzni i v dalších letech předvedou špičkoví sportovci,“ řekl Tomáš Morávek.