Finále Plzeň je za dveřmi. Přetlak snímků byl obrovský, říká ředitelka festivalu

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 20. září 2022 10:31
Finále Plzeň je za dveřmi. Přetlak snímků byl obrovský, říká ředitelka festivalu Foto: Finále Plzeň

Rekordní přetlak přihlášených filmů evidovali v letošním roce pořadatelé filmového festivalu Finále Plzeň. Jeho 35. ročník se uskuteční od 23. do 28. září a jeho hlavním centrem bude opět Měšťanská Beseda. "Selekci jsme museli dělat hodně velkou, ale jsme rádi, že je z čeho vybírat," prohlásilka ředitelka přehlídky Eva Veruňková Košařová.

Finále Plzeň dál získává na své popularitě. Pociťujete, že je těžší vybírat filmy, které budete promítat?
Je pravda, že co se týká výběru filmů, tak to v letošním roce bylo poměrně náročné. I tvůrci se nás ptali, proč jsme nevybrali zrovna ten jejich film. Museli jsme hodně filmů odmítat tak, abychom předkládali jen to nejkvalitnější. V tomhle to tedy složitější bylo. Jsme ale rádi, že je z čeho vybírat.

Takže byl velký přetlak? Dá se třeba říci, že největší v historii?
Ano, nejen do soutěžních, ale i do mimosoutěžních sekcí byl přetlak strašně veliký. Filmy, které byly třeba rok staré, už pro nás byly skoro moc staré. Museli jsme dělat selekci hodně velkou.

Festival zahajuje snímek Il Boemo. Proč jste zvolili zrovna tento film?
Z několika důvodů. Je to jeden z nejočekávanějších velkofilmů, který byl připravovaný několik let. Film oceňovaného režiséra Petra Václava v hlavní roli s Vojtou Dykem a v neposlední řadě film, který se částečně natáčel i v Plzeňském kraji.

Naopak dá se říci, že se vám ulevilo v přípravě festivalu. Vypadá to, že po dvou nervózních ročnících, kdy jste nevěděli přesně, jaká opatření kvůli covidu-19 budou, by tentokrát měl být klid..
My jsme se už tak aklimatizovali, že operativně řešíme cokoli. Ani nemůžu říci, jestli se nám ulevilo organizačně. Ale samozřejmě se určitě ulevilo, že bude moci přijít hodně lidí, kteří třeba neměli pocit bezpečí, nechtěli nosit roušky. V tomhle věříme, že se vše vrací konečně do normálního stavu.

Potěšující zprávou pro návštěvníky asi bude, že i přes současnou krizi jste nezvedli cenu vstupenek..
Ano, i díky naším partnerům ji můžeme zachovat stejnou, tedy 100 korun. Cena celofestivalové akreditace je 800 korun, takže když to rozpočítáte, tak to pak vychází na 40 korun.

K festivalu patří i doprovodné akce. Chystají se i letos?
Opět jsme spojili své síly s Festivalem vína v Kopeckého sadech. Ten se koná o festivalovém víkendu a měl obrovský uspěch. Opět tedy návštěvníci mohou chodit se skleničkou k nám na festival a zase ven. Přímo před Měšťanskou Besedou bude tradičně odpočinková zóna. S Pamětí národa chystáme procházky po významných domech v centru města. Rozhodli jsme se je navíc dělat až večer, takže budeme na domy promítat audiovizuální projekce. Velkým lákadlem může být i autorské čtení Jiřího Mádla z jeho nové knihy. A počítáme s tím, že pro hosty a návštěvníky bude místo vinného bistra v Měšťanské Besedě, které je tam nyní, fungovat po celý den festivalové kavárna.

Finále Plzeň je vždy přehlídkou známých hostů. Koho tentokrát budou moci návštěvníci potkat?
Vyvíjí se to, každým dnem se to mění. Ale měl by přijet Štěpán Kozub, který u nás má asi tři filmy. Dorazí Veronika Žilková, Adam Mišík, Klára Melíšková, Eliška Křenková, Judit Bardós, Saša Rašilov. Ale postupně vše doplňujeme.