Virtuální realita pomáhá pacientům s rehabilitací

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 2. květen 2022 10:09
Virtuální realita pomáhá pacientům s rehabilitací Foto: FN Plzeň

Plzeňská fakultní nemocnice se zapojila do klinické studie, která zkoumá, jak může lidem s omezenou funkcí ramenního kloubu pomoci v rehabilitaci virtuální realita. Pacienti se ve virtuálním světě přesunou na zahradu, na hory, k moři nebo na pustý ostrov, kde při plnění různých úkolů zároveň procvičují potřebné části těla. 

Virtuální realita je zahrnuta do léčby v rámci probíhajícího randomizovaného výzkumu. Celkem 40 pacientů s bolestí a omezením funkce v oblasti ramenního kloubu podstoupí běžnou rehabilitační léčbu indikovanou dle individuálních potřeb, polovina z nich navíc absolvuje i pravidelná cvičení s pomocí této moderní technologie. „Přesun rehabilitace do virtuálního světa mění terapeutické sezení na nevšední zážitek. Pro pacienty je rehabilitační léčba méně stresující, zmírňuje vnímání bolesti při cvičení, zvětšuje pohybový rozsah i motivaci a trénuje také kognitivní funkce,“ vysvětlila primářka Oddělení léčebné rehabilitace Andrea Kunschová.

Pacient se ocitá na opuštěném ostrově v roli trosečníka a s pomocí virtuálního průvodce plní jednotlivé úkoly. Cvičení jsou přizpůsobena různým stupňům obtížnosti, která odpovídají fyzickému stavu pacienta, a provádí se vleže, vsedě i ve stoje. Ambulantní léčba s využitím virtuální reality trvá měsíc. „Ačkoli jsou programy pojaty jako herní zážitek, prioritou zůstává přizpůsobit je diagnóze pacienta a úrovni náročnosti, kterou mu je daná dysfunkce umožní zvládnout. Díky tomu můžeme u nemocných zvýšit kvalitu, efektivitu i objem fyzické a mentální rehabilitace. Jsem zvědavý, jaké konkrétní výsledky studie přinese a těším se, až budeme moci virtuální realitu zařadit mezi standardní druhy léčby,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice Václav Šimánek.