Virtuální realita už není jen pro specialisty. Užije si jí každý, říká Tomáš Grambal z největší herny v Plzni

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 19. květen 2022 17:45
Virtuální realita už není jen pro specialisty. Užije si jí každý, říká Tomáš Grambal z největší herny v Plzni Zdroj foto: se souhlasem ZAK TV

Virtuální realita už není vzdálená technologie pro zapálené nadšence, o které běžný smrtelník tu a tam zaslechne. Virtuální realita je dnes dostupná víc než kdykoli jindy a je tu úplně pro každého. "Je pro děti i seniory," uvedl Tomáš Grambal ze společnosti VIRZE. Největší arénu virtuální reality najdete v Plzni na Chválenické ulici.

grambalCo vlastně VIRZE je?
Je to virtuální aréna. Cílem je virtuální realitu přiblížit lidem z hlediska zábavy podobně, jako když jdou s přáteli na bowling. Není to jen technická hříčka pro specialisty a IT nadšence. Užije si to každý. Je pro děti od 6 let až třeba do 100 let. Horní hranice v podstatě není. Pokud si vezmou headset na hlavu, zjistí, co v té virtuální realitě mohou zažít, tak jsou nadšení.

Co tedy mohou zažít?
Soubor her nebo aplikací je opravdu velký. Od klidných věcí určených pro školní děti, až po horory pro dospělé. Lidé prožívají emoce, bojí se, křičí, případně naopak relaxují. Je tam horská dráha, střílení zombíků, podvodní svět na relaxování. Výběr je nepřeberný.

Dá se říci, o co je největší zájem?
O akční věci. Lidé se strašně rádi bojí, pokud to nejsou děti, tak mají úspěch horory, střílečky. Pak jsou tam kreativní hry pro děti. Oblíbená je i taková zkouška odvahy. Vlezete do výtahu mrakodrapu, vyjedete do posledního patra, kde se otevřou dveře a před vámi je jen prkno, po kterém máte ve velké výšce projít. Polovina dospělých na to prkno vůbec nevleze. Kupodivu to spíš nevadí dětem.

Kolik máte her?
Asi 60 – 70, ale nejoblíbenějších je zhruba deset. Neustále se samozřejmě obměňují. Vzhledem k tomu, že 90 procent lidí jsou virtuálně nepolíbení, tak za hodinu vyzkouší třeba pět her. Když přijdou podruhé, tak už třeba celou tu dobu hrají jen jednu konkrétní, která je bavila.

Je virtuální realita bezpečná?
Já si myslím, že stoprocentně. Ale nesmí se přehánět, všeho s mírou. Pokud v ní budete čtyři hodiny, tak se pak možná nebudete cítit dobře, budete unavení.

www.virze.cz, Chválenická 10, 326 00 Plzeň

Chcete získat volné vstupy do VIRZE? Můžete je vyhrát v soutěži na facebooku TV ZAK.