Vnitroblok Korandova, Plachého by měl projít proměnou. Centrální obvod ji představil veřejnosti

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 30. červenec 2022 18:08
Vnitroblok Korandova, Plachého by měl projít proměnou. Centrální obvod ji představil veřejnosti Foto: ÚMO Plzeň 3

Velkou odezvu mělo setkání vedení centrálního obvodu s občany vnitrobloku Korandova/Plachého kvůli návrhu studie revitalizace vnitrobloku. Přesto, že diskuze byla místy napjatá, zástupci obvodu si pochvalují podněty, které obdrželi.

IMG 2868Revitalizaci začal připravovat Městský obvod Plzeň 3 jako akci navazující na rozsáhlou rekonstrukci domů ve vlastnictví města Plzně. Stávající vnitroblok je celkově neupravený a za hranicí své morální i technické životnosti. Vnitroblok je bohužel zatížen stavbami středotlakého plynovodu, vedením vysokého napětí a nevzhlednými garážemi při vstupu. Po jejich případném získání do majetku města, je navrženo v budoucnosti, tyto garáže odstranit. To jsou zásadní limity pro využití a řešení tohoto území.

„V rámci řešení revitalizace vnitrobloku je preferováno jeho celkové zklidnění vůči stávajícímu stavu s velkým důrazem na relaxační a sportovní vyžití obyvatel a návštěvníků,“ uvedl první místostarosta plzeňského centrálního obvodu Petr Baloun.

Studie proto počítá s parkovacími místy jen ve vstupní části vnitrobloku a v další jsou již jen místa pro invalidy a parkoviště K+R pro vystupování a nastupování dětí z 16. mateřské školy. V centrální části vnitrobloku je navrženo dětské hřiště a dvě sportovně relaxační plochy pro větší děti a dospělé. V nejzadnější části najdeme klidovou zónu se zelení a mobiliářem pro odpočinek a komunitní setkávání. Dalším zajímavým prvkem by se mohla stát multifunkční sportovní hřiště s umělým povrchem pro volnočasové kolektivní sporty.

„V rámci revitalizace dojde k celkové rekonstrukci povrchů vozovek a vybudování nové dešťové kanalizace, nicméně bude preferováno maximální možné zasakování a akumulace dešťových vod pro zajištění vhodných životních podmínek nově vysázené zeleně,“ dodal Baloun.

Z důvodu dlouhodobých požadavků občanů na zvýšení bezpečnosti a klidu celé lokality bude vnitroblok připraven na zavedení tzv. režimového přístupu, kdy v nočních hodinách bude přístupný pouze pro obyvatele přilehlých domů.

Na veřejné projednání se dostavilo poměrně hodně občanů a diskuse byla velmi hojná, místy napjatá, ale férová a hlavně podnětná. „Především bych chtěl poděkovat všem, kteří dnes na veřejné projednávání přišli, podělili se s námi o své názory a poskytli nám cenné podněty. Ti, kteří se dostavit nemohli a mají nějakou připomínku, mohou ji zaslat na moji e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 7. srpna 2022,“ uzavřel Petr Baloun.