Voda ve venkovních koupalištích v Plzeňském kraji má stále dobrou kvalitu

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 17. červen 2023 07:44
Voda ve venkovních koupalištích v Plzeňském kraji má stále dobrou kvalitu ilustrační. Foto: P. Bauer

Stále dobrou kvalitu má voda ve venkovních koupalištích a sledovaných rybnících v Plzeňském kraji. Jen mírně viditelně zhoršená jakost vody je například v košuteckém jezírku v Plzni, v oblasti na Radosti na přehradě Hracholusky na severním Plzeňsku a také v rybníku Bušek ve Velharticích na Klatovsku. Výsledky svých testů na vybraných koupacích místech zveřejňuje na svém webuKrajská hygienická stanice.

Na druhém stupni z pětibodové stupnice kvality vody je podle hygieniků jezírko Košutka v Plzni v důsledku mikrobiologických hodnot z minulých let, oblast Radost u hracholuské přehrady má zvýšené množství chlorofylu ve vodě a v rybníku Bušek je zakalená voda. Na všech těchto místech je ale voda vhodná ke koupání.

Dobrou kvalitu vody si uchovává přehrada Hracholusky na hrázi, kde je podle posledního měření teplota vody pod 20 stupňů. Kvalitní vodu mají také rybníky bolevecké soustavy v Plzni. V Kamenném, Seneckém, Šídlovském i Boleveckém rybníku je čistá voda s teplotou od 21 zhruba do 22 stupňů. Bolevecký rybník, který se kvůli suchu potýkal s vážným nedostatkem vody, má letos nejvíce vody za několik let. Na normálním stavu byl rybník naposledy v květnu 2017, loni v létě měl podstav přes 130 centimetrů. Díky projektu města se od podzimu do rybníka přečerpává a přečišťuje voda z Berounky. I díky tomu je nyní podstav 55 centimetrů. Voda měla dnes ráno teplotu 22 stupňů, uvádí internetové stránkyvěnované stavu vody v rybníku.

čtk