Přibližně patnáctiminutový trénink nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s technologií virtuální reality ani se samotnou první pomocí. „Jeho jedinečnost tkví jednak v dostupnosti, ale i ve zpětné vazbě, kdy díky moderním technologiím každý obdrží na svůj e-mail certifikát a vyhodnocení s konkrétními daty, jak první pomoc poskytoval a v čem by bylo třeba se zlepšit, například rychleji stlačovat hrudník a podobně. Certifikát se navíc po čase sám připomene s tím, že je třeba ho obnovit. Člověk tak získá v podstatě svého osobního trenéra a výcvik šitý na míru se zpětnou vazbou, kterou by na klasickém školení neměl šanci dostat. To se navíc velmi často koná v kolektivu lidí, kdy si většina účastníků ani první pomoc na figuríně reálně nevyzkouší, natož aby získala takto konkrétní data,“ uvedl Marek Bárdy, ředitel společnosti VR Training s.r.o.
Západočeská metropole se navíc díky distribuci programu mezi veřejnost stane světovým lídrem, bude vůbec prvním městem na světě, které
Význam první pomoci pro přežití pacienta je obrovský, o to víc alarmující jsou data, která mají odborníci k dispozici. Ukazuje se, že první pomoc umí poskytnout pouhé jedno procento lidí, přičemž dalších 19 procent si myslí, že ji poskytuje správně, ale realita je bohužel jinde. „Například pokud dojde k zástavě krevního oběhu, na záchranu postiženého zbývá jen několik málo minut, mozek začíná bez kyslíku odumírat během 3-5 minut. Než dorazí záchranáři, je proto nezbytně nutné zahájit kardiopulmonální resuscitaci, která pro postiženého znamená šanci na přežití. Potřebujeme, aby mezi námi bylo co nejvíc lidí, kteří umí reagovat,“ zdůraznila Jana Majrichová, viceprezidentka Českého červeného kříže.
Cíle programu, který je součástí Plzeňského inovační ekosystému pro podporu a rozvoj inovačního podnikání PINE, jsou ambiciózní. Už 18. června se v západočeské metropoli uskuteční akce VR Rescue 1000, jež odstartuje celorepublikovou kampaň. „V plzeňském TechTower a Techmanii chceme vytrénovat za pouhých osm hodin tisícovku lidí, přičemž se zapojí nejen účastníci přímo na místě konání, ale také všechny školy a firmy po celé České republice, které již platformu VR Rescue aktivně využívají. Tato událost pro širokou veřejnost symbolicky zahájí celonárodní kampaň, která má za cíl během jednoho roku vytrénovat v první pomoci 100 tisíc lidí. Píšeme budoucnost, jsme na pomyslné startovní čáře, kdy virtuální realita mění nejen způsob výuky, ale i přístup ke zdraví a bezpečí celé společnosti,“ uzavřel Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.