VIDEO: Z centra Plzně mizí auta, ukazují statistiky. Pomohl nově otevřený západní okruh

Zveřejněno v Video ZAK
Od - pátek, 17. březen 2023 11:23

Média

Desítky tisíc aut odvedl za tři týdny provozu z centra krajské metropole nově otevřený západní obchvat. Dokládá to analýza, kterou si nechalo vypracovat město Plzeň. Situace se nejvíce zlepšila na nejvytíženější Karlovarské ulici, po spuštění okruhu tam ubylo až 6 tisíc aut denně.

Po obchvatu denně projede dle dat z detektorů zhruba 14,5 tisíce vozidel. „Západní okruh dopravě v Plzni výrazně pomohl. Potvrzují to nejen čísla, ale i osobní zkušenosti řidičů, se kterými jsem měl možnost hovořit. Situaci v oblasti dopravy ve městě budeme dál sledovat a průběžně vyhodnocovat. Věřím, že trend, který se díky okruhu podařilo nastolit, ještě umocníme dalšími investicemi do dopravní infrastruktury,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Podle náměstka pro oblast dopravy a životního prostředí Aleše Tolara dostavba západní části městského okruhu přinesla očekávaný úbytek vozidel v Plzni. "Obchvat je intenzivně využívaný od prvního dne otevření a čísla ukazují, že jeho obliba mezi řidiči stále roste. Nejvíce se odlehčilo Karlovarské ulici a pak také Skvrňanské. Z tohoto poklesu je pravděpodobné, že okruh výrazně ulevil i krajským silnicím na západ od Plzně,“ podotkl. Na Karlovarské na křižovatce U Družby je úbytek průjezdu vozidel o 15 procent denně, u křižovatky Pod Záhorskem pak 12 procent, tedy cca šest tisíc aut za den.

Nejvíce aut projelo po okruhu mezi Košutkou a Radčicemi 20. února, tedy den po otevření, za 24 hodin to bylo téměř 17 tisíc vozidel. „V běžné pracovní dny použije okruh zhruba 14,5 tisíce vozidel, z toho je 1,5 tisíce nákladních, z nichž je 200 kamionů,“ vyjmenoval náměstek s tím, že o sobotách vyjede na obchvat cca 11,5 tisíce vozidel, o nedělích necelých 10 tisíc.

 

VIDEO: Z centra Plzně mizí auta, ukazují statistiky. Pomohl nově otevřený západní okruh Estakáda je dominantou západního obchvatu. Foto: M. Osvaldová