Západočeské muzeum v Plzni nabízí nejen výstavy, ale také koncerty, komentované prohlídky nebo filmové projekce. Na co se můžeme v lednu těšit?
Ve středu 8. 1. si nenechte ujít od 19:00 v přednáškovém sále hlavní budovy (HB) koncert Lindy Coganové a Alžběty Baldové.
Obě slečny jsou absolventkami Konzervatoře Plzeň a ve studiu hry na své nástroje dále pokračují na prestižních vysokých školách. Představí se ve velmi náročném repertoáru, přičemž zazní také díla západočeských autorů – Karla Pexidra a Patrika Kotlára.
Ve čtvrtek 9. 1. od 16:00 se ve výstavním sále 1 v HB uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Český (figurální) porcelán tří století s jejími autory
V pondělí 13. 1. od 18:00 si vychutnejte v přednáškovém sále HB koncert žáků ZUŠ, Plzeň, T. Brzkové 33.
V úterý 14. 1. proběhne od 16:00 ve výstavním sále 2 HB komentovaná prohlídka výstavy „Umění šperku v zemích Orientu“ - Indie a Indonésie.
Ozdoby ze zemí jižní a jihovýchodní Asie v sobě ukrývají dědictví mnoha generací spojených různými náboženskými směry a jsou dokladem řemeslné zručnosti jejich tvůrců. Ti pracovali s různorodým materiálem a technikami, jejichž tajemství se dědilo z generace na generaci. Autorka výstavy naposledy seznámí návštěvníky s unikátními předměty a jejich příběhy ze „země posvátných řek“ a „země tisíce ostrovů“, které pocházejí ze sbírky Náprstkova muzea.
Provází: Dagmar Pospíšilová.
V pondělí 20. 1. od 18:00 se koná v přednáškovém sále HB koncert žáků ZUŠ, Plzeň, T. Brzkové 33.
V úterý 21. 1. od 16:00 se ve výstavním sále 2 HB opět můžete potěšit krásnými šperky na komentované prohlídce výstavy „Umění šperku v zemích Orientu“ - Střední Asie, Tibet a Nepál, Mongolsko a Sibiř.
Etnografka Tereza Hejzlarová zavede návštěvníky do oáz a pouští Střední Asie, jejíž obyvatele krášlí charakteristické stříbrné šperky zdobené korálem, ulitami kauri, ale také drahými kameny. Kultura a tradiční šperky etnik z Himaláje se udržely rovněž díky přirozené uzavřenosti horské krajiny. Na výstavě jsou představeny zcela unikátní ozdoby z této oblasti včetně nepálské koruny. Poprvé vůbec jsou vystaveny šperky z daleké Sibiře. Všechny tyto oblasti mají svá specifika, ale v mnohém se šperky z uvedených oblastí podobají.
Projekci v rámci Filmových večerů v muzeu si nenechte ujít ve středu 22. 1. od 19:00 v přednáškovém sále HB
TANCUJ MATYLDO
V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe.
Přidanou hodnotou filmových večerů jsou moderované diskuse Petrem Vaďurou, které následují po každé projekci.
Rukodělné dílny (pro začátečníky) se konají v Centru experimentální etnologie Národopisného muzea Plzeňska (NMP) ve čtvrtek 23. 1 a 30. 1.
Lednové rukodělné dílny budou zaměřeny na získání základních dovedností ve zpracování ovčí vlny a seznámení s kovářským řemeslem. Vzhledem k náročnosti představovaných rukodělných technik prosí muzeum případné zájemce, aby zvážili přítomnost dětí do 10 let.
Zaměření dílen:
23. 1. Základy kovářského řemesla / 15:00 – 19:00 / lektor: Tomáš Sýkora
30. 1. Základy zpracování ovčí vlny / 15:00 – 18:00 / lektorka: Michaela Oliberiusová
Účast je třeba předem rezervovat na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo na telefonu 731 44 63 50.
Jak se žije cizincům v Plzni a na Plzeňsku
Debata, jejímž tématem budou především problémy spojené s migrací zahraničních pracovníků a uprchlíků do západních Čech, proběhne ve čtvrtek 23. 1. od 17:30 v přednáškovém sále HB.. Hosty budou pracovníci lidskoprávních organizací a cizinci.
Umění šperku v zemích Orientu. Blízký východ a severní Afrika – šperky v záři slunce a půlměsíce
Komentovaná prohlídka výstavy se uskuteční v úterý 28. 1. od 16:00 ve výstavním sále 2 HB
Komentovaná prohlídka bude věnována tradičním šperkům zemí Blízkého východu, severní Afriky, ale i Balkánského poloostrova ze sbírek Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a Západočeského muzea v Plzni. Rozsáhlá území byla od starověku pod vlivem kulturně rozmanitých velkých říší, jejichž charakter se projevuje i ve špercích pozdního období. Zároveň je v jednotlivých regionech možné sledovat jejich osobitost, která se udržela mnohdy až do dnešní doby.
Provází: Adriana Stříbrná a Jindřich Mleziva
Český porcelán tří století
Přednášku autorů k výstavě „Český (figurální) porcelán tří století“ si nenechte ujít ve čtvrtek 30. 1. od 16:00 v přednáškovém sále HB
Přednáší: Lenka Merglová Pánková a Jan Mergl.
Aktuální výstavy:
Umění šperku v zemích Orientu
Hlavní budova, Kopeckého sady 2, výstavní sál 2 – do 2. 2. 2025
Český (figurální) porcelán tří století
Hlavní budova, Kopeckého sady 2, výstavní sál 1 – do 27. 4. 2025
Mistři tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje (2017 – 2024)
Národopisné muzeum Plzeňska, nám. Republiky 13 – do 5. 10. 2025
STÁLÉ EXPOZICE (celoročně přístupné):
Hlavní budova:
Plzeňská městská zbrojnice
Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – expozice Archeologie a Historie
Umělecké řemeslo / Užité umění
Muzeum loutek v Plzni:
Příběh na niti
Ivan Nesveda: NIKDY V KLIDU!
Jiří Trnka – dioráma Svatba u Broučků
Národopisné muzeum Plzeňska:
Z vesnice do města
Obživa, oděv, zvyky