Plzeň se chystá na zápisy do základních škol pro ukrajinské děti. Jejich počet bude možná nižší, než se předpokládalo

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 21. červen 2022 06:49
Plzeň se chystá na zápisy do základních škol pro ukrajinské děti. Jejich počet bude možná nižší, než se předpokládalo ilustrační. Foto: město Plzeň

Už v příštím týdnu se v Plzni uskuteční zápisy do základních škol také pro ukrajinské uprchlíky. Městu komplikuje situaci fakt, že není dopředu jasné, s kolika dětmi lze počítat. Radnice je připravena vytvořit až 2000 míst v rámci odloučených pracovišť. Podle posledních odhadů by ale mohlo nastoupit méně žáků, než se odhadovalo.

Plzeň plánuje zřídit od září deset až 12 odloučených pracovišť svých základních škol, kde se budou vyučovat pouze ukrajinské děti. V nevyužívané administrativní budově na Borských polích by pak měla vzniknout "škola" až pro 350 Ukrajinců. Zápisy jsou vypsány v termínech 27. a 28. června. "Jsme velmi zvědaví na počty a na to, jak roztřídíme děti," prohlásila radní pro oblast školství a sportu Lucie Kantorová. Plzeň podle ní orientačně počítá až se dvěma tisíci ukrajinských žáků, kteří prošli Krajským koordinačním centrem pomoci Ukrajině. "Už máme ale nějaké predikce, že jich bude méně. Ne všechna odloučená pracoviště, která vznikla, budou využita," upřesnila. Podle ní se ani nepočítá s tím, že by se musela vytvořená odloučená pracoviště výrazně rekonstruovat. "Je velká výhoda, že nemusí splňovat přísné hygienické podmínky jako naše školy. Dělá se to jen tak, aby se tam žáci vešli," doplnila.

Učitelek je dostatek, poptávka převyšuje nabídku

Na odloučených pracovištích budou žáky vyučovat ukrajinští učitelé, kteří budou mít k ruce vždy jednoho českého, ať už půjde o studenty pedagogické fakulty nebo učitelky na částečný úvazek. "Jsme stále v kooperaci s úřadem práce. Máme už u sebe životopisy a probíhala výběrová řízení," popsala Kantorová. Podle ní je přitom zájem velký. "Bude jich určitě dostatek. Máme větší poptávku, než nabídku. Je z čeho vybírat. Spíše řešíme to, aby se zvládla byrokratická stránka, ať už jde o zkoušku z českého jazyka nebo uznaný diplom, že mohou pracovat ve školství," uvedla radní.

Osm základních škol zajistí nevyužívané prostory pro nové samostatné třídy jen s ukrajinskými dětmi. "Tímto krokem nám vznikne prostor pro 398 dětí,“ řekla Kantorová. Další třídy vzniknou například v salonku Měšťanské besedy, v Knihovně města Plzně či v Krašovské Aktivity centru. Na všech těchto místech nebudou ukrajinské třídy od prvního do devátého ročníku, ale podle aktuální potřeby sloučené třídy dohromady. Ve všech se přitom bude vyučovat podle českého vzdělávacího programu.

Větší odloučené pracoviště při 26. základní škole pak Plzeň připravuje v lokalitě Folmavské ulice na Borských polích. Nevyužívanou administrativní budovu, kterou je možné uzpůsobit na třídy, nabídla městu k výpůjčce soukromá firma. Plzeň ji chce využít pro homogenní ukrajinské třídy od 1. až do 9. ročníku v souladu s LEX Ukrajina. Sem by mohly docházet děti, jejichž rodiče se chtějí po zklidnění konfliktu na Ukrajině vrátit do vlasti. Kapacita by přitom mohla být až 350 dětí.