×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zbourání skleněného pekla nic nebrání. Zastupitelé schválili dohodu s investory

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 9. květen 2022 11:40
Zbourání skleněného pekla nic nebrání. Zastupitelé schválili dohodu s investory Foto: M. Osvaldová

Plzeňští zastupitelé schválili na svém pondělním zasedání návrh mnohostranné dohody, jejímž důsledkem by mělo být mimo jiné to, že z Plzně zmizí největší nepovolená stavba, bývalý autosalon Carimex na Rokycanské. Jeho trosky hyzdí město čtvrt století. Při hlasování nebyl nikdo proti, pouze celé hnutí ANO nehlasovalo a Piráti se kromě jedné ze zastupitelek všichni zdrželi.

Sedmipodlažní bývalý autosalon Carimex na Rokycanské třídě ve směru na Prahu, který Plzeňané nazývají "skleněné peklo", nahradí komplex budov s byty, obchodním centrem a kancelářemi. Postaví je místní developeři InterCora a BC Real. Město připravilo dohodu pěti stran o narovnání a spolupráci, kterou všechny smluvní strany podepíší. Některým zastupitelům se nelíbila prodejní cena pozemku 5300 Kč/m2), kterou stanovil soudní znalec. Po zbourání Carimexu ale bude podle primátora Pavla Šindeláře proveden ještě jeden znalecký posudek, který buď cenu potvrdí, nebo stanoví jinou. Budou ji opět, těsně před jejich prodejem, schvalovat zastupitelé.

Podle Šindeláře mají developeři dvě možnosti. "Pokud chtějí získat rychle pozemky, tak když zboří Carimex, tak jim je hned prodáme. Pokud budou čekat na vydání územního rozhodnutí na první etapu, tak pak už také musí směřovat k demolici. Bez demolice pozemky neprodáme," uvedl primátor. Maximální doba, dokdy musí torzo zmizet, jsou dva roky od uzavření dohody. Město má stejnou dobu na změnu územního plánu, aby se tam mohly postavit byty.

Smluvními stranami jsou město, Vodárna, InterCora a dvě firmy, které vlastní Carimex (firma RP Letná, která získala předloni polovinu plochy, zbytek drží město), a sousední Citroën (firma MS Letná). Hlavními investory jsou InterCora a také BC Real, který se soustředí na byty u řeky a nebude smluvní stranou dohody. Rozsáhlá zástavba zahrne kromě Carimexu i pozemek současné myčky aut, servisu a prodejny automobilů Citroën a obchodu Akuma. "Vše by mělo jít k zemi a měl by tam vzniknout úplně nový projekt," dodal primátor. Územní studie lokality, kde vzniknou také povrchová i podzemní parkoviště a zeleň, už město projednalo. Nejzazší termín pro bourání je příští rok, výstavba začne o rok později. 

Černá stavba bývalého Carimexu na plzeňské Letné vyvolává emoce a dráždí obyvatele města už více než dvě desítky let. Původní majitel se s Plzní roky soudil, v budově se v jednu chvíli vyskytovalo asi sedmdesát bezdomovců. Od roku 2020 má stavba nového majitele, společnost RP Letná, která vlastní více než polovinu plochy. Menší část je pak v majetku města.