Žinkovy na Plzeňsku dokončily vodovod, kanalizaci a čistírnu za 120 milionů

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 11. červen 2023 12:12
Žinkovy na Plzeňsku dokončily vodovod, kanalizaci a čistírnu za 120 milionů Žinkovy. Zdroj: wikipedia

Žinkovy na Plzeňsku dokončily stavbu vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod a úpravny za více než 120 milionů korun. Umožní výrazný rozvoj rekreačního městyse s 850 obyvateli, která na akci získala dotaci a čerpala úvěr. Teď ještě připravuje další projekt na napojení tří okolních osad. Informoval o tom starosta Josef Karhan (Žinkovské SNK).

"Je to výrazné zlepšení životního prostředí a komfortu v obci," řekl starosta. Žinkovům chyběla čistírna odpadních vod a měly pouze dešťovou kanalizaci, kam vedly díky starým povolením některé přepady septiků a část lidí septiky vyvážela. Vodovod také v obci nebyl a obyvatelé museli mít vlastní studny. Voda v nich ale ubývá. "Máme pěkný dvacetimetrový vrt a čerpadlo je asi v 18 metrech. Jsme na puklině, kde je podle hydrologa velká vydatnost, budeme doufat," uvedl Karhan. Městys podle něj přesto připraví ještě jeden záložní vrt.

Stavby umožní výrazný rozvoj městysu, kapacita je na 1200 obyvatel. V Žinkovech jich žije přes 500 a včetně tří osad 850.

Městys získal na stavbu dotaci, která pokryla zhruba 80 procent nákladů. Hlavní díl byl od ministerstva zemědělství, téměř 15 milionů korun přidal Plzeňský kraj. Zbylé peníze zaplatil městys z úspor a dále si vzal úvěr 30 milionů korun, který už více než rok splácí. Podle starosty dostaly Žinkovy od České spořitelny solidní úrok s patnáctiletou splatností a neomezuje je to v dalších rozvojových plánech.

Žinkovy letos zdražily vodné i stočné, obojí o desetikorunu na metr krychlový. Obyvatelé tak platí za pitnou vodu 44 Kč za metr krychlový a 55 Kč za metr krychlový odpadní vody. Městys jim umožnil, aby mohli čerpat svoji vodu ze studní i obecní. "Zakazovat to nám bylo hloupé. Ale trochu na to doplácíme, protože, pokud mají lidé dobrou vodu, tak si berou svojí ze studny a my pak musíme částečně dotovat provoz vodovodu," uvedl. Odhadl, že to bude kolem 100.000 Kč za rok.

Zhruba dvě třetiny nákladů šly na čistírnu a kanalizaci s přečerpávacími stanicemi, které řeší úseky, kde se nemohla využít gravitační kanalizace. "A máme i úsek, kde je také tlaková kanalizace," uvedl Karhan.

"Připravujeme ještě projekt na Kokořov, Čepinec a Březí, které pod nás patří. Poté to bude komplet," řekl starosta. Podle něj to přijde na další desítky milionů korun, ale městys už pro okolní obce využije novou čistírnu a úpravnu vody. Dodělají se jen nějaké čerpací stanice, uvedl.

Pro okolní tři obce, kde ještě není kanalizace, městys zřídil novou službu pro občany. "Koupili jsme fekální vůz a vyvážíme septiky na novou čistírnu. Lidé platí jen režijní náklady, ne komerční platby," řekl starosta.

čtk