Zoo Plzeň po 25 letech opět chová mořské koníky

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 8. duben 2025 17:49
Zoo Plzeň po 25 letech opět chová mořské koníky Foto: ÚMO Plzeň 3

Plzeňská zoo chová opět po čtvrtstoletí mořské koníky. V její městské expozici akvárií a terárií Akva Tera jich teď má 15 od černých po olivově zelené. Lidé už si je mohou prohlédnout, nejlépe ráno, když jako monogamní tvorové předvádějí svatební tance. Dorůstají až 16 centimetrů a dožívají se i čtyř let, nejvíce právě v chovech. Koníčky vzpřímené získala zoo z pražského Mořského světa, v ČR je chovají ještě v Děčíně. Informoval o tom hlavní chovatel Akva Tery Jiří Doksanský.

489883734 1076421771182745 3333273795387509161 n"Koníček vzpřímený žije po celém pobřeží západního Atlantiku, od Kanady po Venezuelu, v celém Karibiku a v Brazílii. Vhodné lokality ubývají. Pobřeží jsou ničená a i lehce ohrožený druh může být za chvíli silně ohrožený. Mizí obrovské množství živočichů a korály jsou na tom nejhůře," řekl Doksanský. Navíc propagátoři čínské medicíny z koníčků melou prášek na potenci. Koníků jsou desítky druhů, australští měří až 35 centimetrů.

Zoo chovala mořské koníky krátce před 24 lety, ale tehdy měla špatnou technologii i znalosti o chovu. Teď má speciální akvária. "Koníci mají jiné nároky na kvalitu vody, filtraci, světlo a proudění. Jsou tam jiné druhy korálů, absolutně jiný ekosystém," uvedl chovatel. V akváriu nesmí být žádné proudění, žádná dravá ryba. Koníci, kteří jsou strašně pomalí, jsou tam s krevetkami a milionem mikroorganismů, různých červů, řekl.

Zoo chce začít koníky množit a už má přizpůsobené zázemí s velkou strojovnou a akvárii, kde může mláďatům líhnout živou potravu - artemie, které potřebují, aby vyrostla. Velké akvárium řídí počítač, testy vody vyhodnocují v Německu.

Koníci se množí tak, že samička nanese samci do váčku vajíčka, jikry, a to 100 až 1000. "On si je sám oplodní a 20 až 30 dní je nosí. Když opustí váček, tak mají asi jeden centimetr a už se musí sami živit planktonem, tedy malými korýši," řekl Doksanský. Potřebují žrát neustále, zvláště mláďata. "Dospělé musíme třikrát denně krmit, jinak by nepřežili, protože mají hrozně rychlý metabolismus," uvedl. Plzeňští chovatelé je naučili žrát speciální mražené korýše, které nasypou do lastury a oni je z ní jako koně ze žlabu sosají trychtýřovitými ústy.

V oceánu přežívají hlavně díky tomu, že mají výborné mimikry, neplavou a schovají se v řasách a korálech. Každý má na hlavě jiný kostěný výrůstek. "Jimi a lebkou vydávají jemný cvakavý zvuk, což dělají i při námluvách. Je to vlastně ryba, která mluví," řekl Doksanský. Plavou díky tomu, že mají hřbetní a prsní ploutvičky, jimiž jemně kmitají. Zakrouceným ocasem se chytají korálů a řas.

čtk