Zpětný leasing nemovitosti vs. prodej: Co se vyplatí víc?

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - pondělí, 21. listopad 2022 08:32
Zpětný leasing nemovitosti vs. prodej: Co se vyplatí víc? ilustrační, foto: ZOXO

V obtížné finanční situaci se často prodej domu či bytu zdá jako jediné možné řešení. Způsobů, jak rychle získat hotovost, je však více – jedním z nich je zpětný leasing nemovitosti. V čem spočívá, jaké jsou jeho výhody i nevýhody a kdy se vyplatí namísto klasického prodeje nemovitosti?

Co je to zpětný prodej nemovitosti a jak funguje?

Zpětný leasing nemovitosti je finanční nástroj, který majiteli nemovitosti umožňuje dům nebo byt prodat za dohodnutou cenu a následně s odkupující společností uzavřít nájemní smlouvu a v nemovitosti dále bydlet. Odpadají tak starosti s hledáním nového domova a stěhováním.

Ke zpětnému leasingu nemovitosti se často uchylují zadlužení majitelé s neschopností splácet, jejichž majetku hrozí exekuce nebo dražba. V takovém případě je velmi obtížné získat běžné bankovní financování. Zde na řadu přichází zpětný leasing – v jehož rámci se z majitele stává pronajímatel, který získá hotovost na vypořádání svých závazků, aniž by ztratil střechu nad hlavou.

Jedná se o rychlou a diskrétní záležitost, které si nemusí nikdo všimnout – majitel i se svou rodinou dále obývá stejný dům nebo byt jako před odkupem. Za užívání nemovitosti platí fixní nájemné, na němž se v nájemní smlouvě předem dohodne s odkupující společností. Celý proces zpětného leasingu je na rozdíl od klasického prodeje velmi snadný a také znatelně rychlejší.

Výhody zpětného prodeje nemovitosti

  • Rychlé, snadné a diskrétní řešení finančních problémů
  • Nemovitost zůstává v užívání původního majitele – bez nutnosti hledání nového bydlení a nepříjemného stěhování
  • Odkupující společnost většinou za klienta vyplatí všechny dluhy – bez nepříjemného jednání s věřiteli
  • Zpětný leasing na rozdíl od klasického prodeje probíhá bez skrytých nákladů, jako jsou poplatky za zprostředkování prodeje apod.
  • Po odkupu nemovitosti nemá bývalý majitel povinnost platit pojištění nebo údržbu nemovitosti – bez přidružených nákladů na správu nemovitosti

Stinné stránky zpětného prodeje

  • Na trhu působí i podvodníci, kteří nabízí možnost zpětného leasingu za netransparentní podmínky. Je proto důležité vždy jednat s věrohodnou odkupující společností, která má dobré jméno.
  • Kupní cena nemovitosti bývá v průměru o 10 až 20 procent nižší než je cena na trhu
  • Vyplatí se tehdy, pokud jsou finanční nesnáze jen dočasného charakteru

Kdo by měl zvážit zpětný leasing nemovitosti?

Zpětný leasing nemovitosti má svá specifika, nejedná se ani o prodej, ani o půjčku, ale o službu, kterou lze rychle vyřešit finanční problémy. Jako takový se zpětný leasing vyplatí za předpokladu, že zadlužený majitel nechce o dům nebo byt přijít, ale zároveň není schopný dostát svým závazků. Zpětný leasing tak lze zvážit v následujících situacích:

  • Neschopnost splácet své závazky (hypoteční úvěr nebo jiné půjčky) vůči věřitelům – majitel nemovitosti není schopen platit vysoké měsíční splátky svých půjček
  • Hrozba exekuce – společnost rychle odkoupí vaši společnost a obvykle za vás umoří dluhy nebo vám poskytne hotovost za prodej nemovitosti k vypořádání dluhů
  • Hrozba dražby – v případě soudem nařízené dražby může majitel nemovitosti přijít o značný podíl tržní hodnoty, neboť dražba začíná na dvou třetinách reálné hodnoty domu či bytu, naopak odkupující společnosti majitelovi většinou nabídnou kupní cenu, která odpovídá 85 až 90 % z tržní hodnoty

Pro koho je naopak výhodnější klasický prodej nemovitosti?

V případě, že majitel není v časové tísni a danou nemovitost si nechce za každou cenu ponechat, pak se vyplatí zvážit klasický prodej, díky kterému je možné dům nebo byt prodat za vyšší kupní cenu. Nevýhodou je však zdlouhavý proces prodeje a poplatky za služby realitních, právních a finančních expertů.

Autorem článku je ZOXO – poskytovatel nebankovních půjček.

PR