Aktualizováno: Jasno ještě není. Jednání o koalici budou pokračovat i příští týden

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 23. říjen 2020 19:28
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Aktualizováno 17:26 Ani do konce tohoto týdne nebude jasné, kdo utvoří krajskou koalici. Po dnešním jednání ODS, TOP 09 se STAN + Piráty to potvrdil hlavní vyjednavač ODS Martin Baxa, lídr hnutí STAN Josef Bernard a lídr Pirátů Rudolf Špoták.

"Jednání běží. Bavíme se jednak o gescích, jednak o programových věcech. Dnes jsme se dlouho věnovali sušické nemocnici. Vyjasňujeme si věci, které chce jedna nebo druhá strana," uvedl Martin Baxa. V pondělí se podle jeho slov uskuteční setkání krajského vedení ODS. "Už uplynuly tři týdny od doby, kdy jsme se naposledy setkali. Radu seznámíme s tím, jak jsme v jednáních pokročili," dodal Baxa.

Jeho slova potvrdil i Bernard. "Řekli jsme si, že se v co nejbližší době znovu sejdeme, definitivní termín schůzky ale není," uvedl. Podle Bernarda STAN a Piráti navrhli, že jsou ochotni podepsat memorandum, které stvrdí budoucí koalici. "A detaily, že se vyjednají v době do prvního zastupitelstva. S protistranou to zatím není dohodnuté, ale přesto ho pošleme a budeme chtít, aby se k němu vyjádřili," uvedl.

Hlavní vyjednavač za Piráty Rudolf Špoták vidí posun v jednání asi tak o 10 procent. "Vyměnili jsme si další informace a teď si to každý vezme do svých stranických orgánů a příští týden se zas potkáme," řekl Špoták. Podle něj bylo tématem pátečního odpoledního jednání také šíření koronaviru v České republice.

ODS + TOP 09 se STAN + Piráty budou dále jednat o vládě v Plzeňském kraji tedy až v příštím týdnu, pravděpodobně v úterý. Případná koalice STAN + Piráti s ODS + TOP 09 by měla ve 45členném zastupitelstvu 25 křesel. V minulém týdnu přešlo do ofenzivy také vítězné hnutí ANO, které nabídlo svým případným koaličním partnerům šest míst v radě. Už ve středu pro naší redakci uvedl Špoták, že blok STAN, Piráti nebude s hnutím ANO dál jednat. Totéž dnes potvrdil i Baxa. Důvodem je podle něj fakt, že ODS + TOP 09 trvají na postu hejtmana, kterou jim nabízí právě jen uskupení STAN a Piráti.

Vytvoření povolební koalice zbrzdil koronavirus, kterým se nakazil lídr TOP 09 Richard Pikner, do karantény navíc kvůli tomu musela i kandidátka na hejtmanku Ilona Mauritzová (ODS).

čtk+osm