VIDEO: Blíží se oprava bývalých městských lázní

Zveřejněno v Video ZAK
Od - pátek, 9. prosinec 2022 08:46

Média

Zanedlouho uplyne 30 let od doby, kdy měla začít rekonstrukce městských lázní v Plzni. Nestalo se tak a budova od té doby chátrá. Plzeňský kraj se proto rozhodl, že ji koupí a přestěhuje sem Západočeskou galerii.

Podle náměstka hejtmana Josefa Bernarda se o prostoru pro Západočeskou galerii debatuje už od padesátých let. "Já jsem rád, že už jsme na konci u těch koncepčních debat. Ukázalo se, že politická shoda pro novou budovu nebude nalezená ani v tom nejbližším období. Proto jsme navrhli tento koncept, tedy udělat galerii v prostorách bývalých lázní," vysvětlil.

V příštím roce Plzeňský kraj počítá v přípravě rozpočtu se 100 miliony korunami určenými právě na tento projekt. "Měli bychom začít především demolicí této technické infrastruktury," uvedl hejtman Rudolf Špoták.

Západočeská galerie by měla mít kolem 5 tisíc metrů čtverečních. V objektu bude kromě toho vybudován multifunkční sál, který bude sloužit jak pro pořádání plesů, tanečních či koncertních aktivit a zároveň z části objektu bude vybudována řada aktivity folkloristických kroužků a výtvarných kroužků pro děti. "V neposlední řadě bude v objektu i nová kavárna, která by měla sloužit celodenně i celovečerně pro provoz jednak toho objektu a pro občany města Plzně," potvrdil a jednatel společnosti TWB Hynek Gloser.

Náklady na přestavbu lázní na galerii se odhadují na 1,5 miliardy v dnešních cenách. Galerie tady získá o polovinu více místa, než v plánované nové U zvonu v Plzni.