Tradice masopustu se z Bolevce vytratila počátkem minulého století. Díky úsilí místních obyvatel, dobrovolných hasičů, Národního památkového ústavu a úřadu prvního plzeňského obvodu se podařilo ji v roce 2022 obnovit. Průvod masek je navíc rok od roku větší, loni jich bylo přes osmdesát.
„Opět se moc těším na všechny masky. S nimi si připomeneme, jak masopust slavili naši předci. A možná i letošní průvod bude rekordní. Určitě se přijďte podívat,“ zve starostka Jedničky Ivana Bubeníčková.
Když se podíváme do místní kroniky, tradiční průvod maškar je v ní naposledy zmíněn před druhou světovou válkou, najdeme také záznamy o tanečních zábavách konaných před Popeleční středou. „Masopust jako takový je období, které začíná už po Třech králích, jeho konec je ale pohyblivý, uzavírá se totiž ve vztahu k Velikonocům, konkrétně k Popeleční středě, kdy začíná čtyřicetidenní období půstu. Dříve bývalo zvykem, že lidé před tímto půstem pořádali zábavy a zabijačky a hodovali,“ popisuje správkyně statku U Matoušů Mirka Kubatová Pitrová. Masopust následně vyvrcholil bujarou oslavou s průvodem masek, o čemž se bolevecká kronika zmiňuje jako o tzv. bláznových dnech.
Ty podle historických pramenů začínaly v neděli před Popeleční středou, nazdobil se hospodský sál, vyhrávalo se a po vsi chodil průvod maškar, v němž nesměl chybět žid s rancem, medvěd, kominík nebo bába s nůší. Lidé se radovali až do úterý. Úderem půlnoci zábava skončila a Popeleční středou se vstoupilo do období půstu.
Letošní masopust vyvrcholí stejně jako v uplynulých letech pohřbem obtloustlého zhýralce Bakuse, a to zhruba v 15 hodin v zahradě selského dvora. Návštěvníci se i tentokrát mohou těšit na dvě veřejná zastavení průvodu, a to kolem 10:30 hodin ve spodní části návsi, a druhé zhruba v poledne před hasičárnou v horní části návsi. Akce skončí v 16 hodin.