Dva napadení revizoři během jediného dne. K incidentům došlo 4. ledna v prostředcích městské hromadné dopravy v Plzni. Oproti letům 2019 a 2020 počet takových případů v loňském roce výrazně stoupl a agresivita některých černých pasažérů se stále stupňuje. "Oba případy se staly v jeden a ten samý den. Nejprve byl ten případ v dopoledních hodinách, kdy dva muži napadli našeho revizora a jeden z nich dokonce použil boxera a náš revizor skončil s poraněnou rukou v pracovní neschopnosti," uvedl mluvčí PMDP René Vávro.
K dalšímu útoku došlo v 18 hodin večer na Anglickém nábřeží na tramvajové lince číslo 1. Revizor tam kontroloval již vystupujícího cestujícího."Cestující mě odstrčil, udělal jsem krok zpátky, on se dal na útěk. Já jsem po něm rychle sáhnul, chytl jsem ho za oblečení s tím, že on se začal, jak se zmítal a chtěl odejít. Oblečení ze sebe svléknul úplně a udeřil mě do obličeje, pak to zkusil znova, což už jsem čekal, takže jsem uhnul. Povalil jsem ho na zem s tím, že jsem volal na kolegu, ať zavolá policii," popsal napadený revizor.
Z potyčky si napadený revizor odnesl roztržený ret. Za svoji dvouletou službu u dopravních podniků zažil ale útoků více. "Měl jsem i napadení, které skončilo pracovní neshopností. Dostal jsem úder otevřenou dlaní na levé ucho, roztrhl mi ušní bubínek, takže jsem několik týdnů neslyšel. Pro mě je nepříjemné, když se někdy stane, že se taháme na zemi, pak si odřu kolena, on má otevřenou ránu, že tam je krev a pak přijede policie a začne mu vytahovat stříkačky z kapes," podotkl revizor.
Počet takových napadení podle statistiky plzeňských městských dopravních podniků stoupá. "Za rok 2019 jsme evidovali 4 napadené revizory, v roce 2020 také čtyři napadené revizory, ale v minulém roce už to bylo 11 napadení, je vidět, že ta agresivita černých pasažérů neustále narůstá a to nejen ta fyzická, ale i ta slovní," uvedl Vávro. Počet zachycených černých pasažérů je přitom přibližně stejný. "Za rok 2019 jsme evidovali 47 tisíc záchytů. V roce 2020 to bylo 43 tisíc záchytů a v minulém roce také 43 tisíc," doplnil mluvčí dopravních podniků.
Práce revizora proto rozhodně není pro každého. Zájemců je sice mnoho, ale ne každý projde psychotestem. Další odpadnou po krátké době praxe, kdy zjistí, že tuto psychicky náročnou práci dělat nechtějí. V současné době jezdí po Plzni 18 revizorů, nejdéle kontroluje cestující žena, a to už celých 30 let. "Naši revizoři jsou vybaveni pepřovým sprejem, mají také při přepravní kontrole zapnuté nahrávací zařízení,které nám slouží při řešení sporných situací a přibližně v 50 procentech vozového parku máme kamerový systém," doplnil Vávro.