Budovu ředitelství zoologické a botanické zahrady u amfiteátru čeká rekonstrukce

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 31. květen 2024 07:47
Budovu ředitelství zoologické a botanické zahrady u amfiteátru čeká rekonstrukce Historické foto. Zdroj: Zoo Plzeň

Plzeňský magistrát plánuje opravu budovy ředitelství Zoologické a botanické zahrady města Plzně vedle lochotínského amfiteátru. Desítky let starý objekt nevyhovuje současným požadavkům. Po zateplení se sníží tepelné ztráty a zaměstnanci dostanou lepší zázemí i místo pro odbornou činnost. Náklady jsou odhadované mezi 20 a 30 miliony korun, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček.

"My vlastně máme celé vedení zoo a všechny technické věci v objektu, který byl v roce 1958 postaven jen na letní provoz. To je letní amfiteátr Lochotín. Dům je nezateplený, má tenké zdi, nemá energetický štítek, hodně protopíme," uvedl ředitel.

Zpracovaný projekt podle něj počítá se zateplením půlkruhovitého objektu s dvěma řadami oken, jehož zadní strana je projekční plochou v čelní straně amfiteátru. "Uděláme při tom celou novou lisovnu herbářů pro botanickou zahradu, herbářovnu, která chybí. To jsou vlastně dokumentace botanické zahrady a dokumenty pro budoucí generace. Uděláme zoologicko-botanickou knihovnu a pro zoology a botaniky, kteří nemají kde sedět, uděláme celé jedno patro," uvedl Trávníček. V budově bude také místnost pro případné ubytování hostů zahrady.

"Mám radost, že začneme opravovat budovu, kde sídlí tým ředitele Trávníčka, který dělá z naší zoologické zahrady největší atraktivitu regionu," poznamenal primátor Roman Zarzycký (ANO). Zoologická a botanická zahrada je příspěvkovou organizací města. Podle loňské výroční zprávy v ní pracovalo 137 zaměstnanců. Dotace od města byla necelých sto milionů korun. Zahradu navštívilo loni 496.685 návštěvníků.

Lochotínský amfiteátr s přilehlou budovou se začal stavět svépomocí v roce 1951, dokončen a zprovozněn byl v roce 1961. V roce 1963 se do jeho těsného sousedství přestěhovala z původní lokality v Doudlevcích zoologická zahrada, která se později sloučila se sousední botanickou zahradou. Od roku 1997 zoo amfiteátr spravuje a pronajímá na kulturní akce.

čtk