Čím si zpříjemní nadcházející víkend náš kraj?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 10. listopad 2023 06:36
Čím si zpříjemní nadcházející víkend náš kraj? Ilustrační foto: FB Zámek Zbiroh

Plzeňský kraj má pro vás připravenou pořádnou porci zábavy. Pojďme se podívat na akce, které vás čekají během víkendu.

Výstava Plzeňský kraj na filmovém plátně je k vidění od 10. 11. do 24. 11. v Klatovech.

Komentovaná prohlídka výstavy Báječná autíčka
Přijďte si poslechnout komentovanou prohlídku výstavy Báječná autíčka přímo od samotného sběratele a autora výstavy Jana Maška, rodáka z Nepomuka, do Městského muzea a galerie Nepomuk v pátek 10. 11. od 17:00.

Cestovatelská beseda Holky na gumách se uskuteční 10. 11. od 18:00 v sále Regionálního muzea Kladrubska v Kladrubech. Dozvíte se při ní, jestli se dá se za sedm dní ujet třicet let starou škodovkou sedm tisíc kilometrů Balkánským poloostrovem, jaké čekají na cestovatele při této jízdě útrapy a mnoho dalšího. Besedovat přijedou Kateřina Misíková a Silvie Maciarzová, které právě takovou expedici na Balkán v letošním roce absolvovaly. Cestovatelskou besedu doprovodí promítání fotografií a videí z akce Gumbalkán.

Večerní prohlídky na Zbirohu začínají v 19:00.
Dětská (možná trochu strašidelná) prohlídka začne už v 18:00.
"Chtěly by se vaše děti bavit a možná i trochu bát na zámku Zbiroh a v jeho okolí? Pak je právě pro ně určena naše prohlídka. Projdeme se nejen tajemnými prostorami zámku, ale i temným lesem a rovněž navštívíme některá nejstarší místa původního hradu. A možná cestou zahlédneme i zdejší nadpřirozené bytosti. Lucerničky s sebou!" zvou organizátoři.

Fascinující svět hudby – Sojkovo kvarteto
Na další "Koncert u řeky" Vás do sálu Domu Exodus v Třemošné srdečně zvou od 19:00 Město Třemošná, Sdružení občanů Exodus a spolek Koncerty Plzeňsko.
Účinkují: Martin Kos a Martin Kaplan – housle, Tomáš Hanousek – viola, Hana Vítková – violoncello
Program:
Paříž mezi světovými válkami – Darius Milhaud, Bohuslav Martinů, Artur Honegger a Germaine Tailleferre

Novosvětská & Plzeňská filharmonie
Koncert si nenechte ujít v pátek 10. 11. od 19:30 v Klatovech.

Sobota se ponese převážně ve znamení svátku svatého Martina, který na bílém koni do Čech a na Moravu přiváží kromě prvního sněhu také nové Svatomartinské víno, pečené husy, jarmarky, lampionové průvody a posvícení. Slaví se ve městech i na venkově, ve vinicích i vinných sklepech. A proč svatomartinské oslavy doprovází husy? Prý svým kejháním prý svatého Martina kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes za trest končí na pekáčích.
Svatomartinské víno se na českém trhu poprvé objevilo v roce 2005 a jeho obliba každoročně roste. První Svatomartinská vína se slavnostně otevírají 11. listopadu a jde o první vína nového ročníku, svěží a mladá, která zrají jen několik týdnů a vinaři je obvykle doporučují vypít do Velikonoc.

Svatomartinské slavnosti v Klatovech zahájí v sobotu 11. 11. v 10:00 trhy na nádvoří školy. V 11:00 dorazí sv. Martin a slavnostně otevře Svatomartinská vína.
V podvečer se pak můžete těšit na hody, které startují v 16:00 v sále zemědělské školy (vchod ze Žižkovy ulice). Zde se můžete těšit na folklorní vystoupení a jazz-rockovou kapelu. Vše bude doplněno vhodným svatomartinským občerstvením a víny.

Svatomartinské posvícení začne v 11:00 na zámku Zbiroh.
Na bílém koni se Martinovi už pár let moc jezdit nechce, ale to nevadí. Máme tu ještě jinou tradici: svatomartinskou husu s mladým vínem. Dopřejte si obojího, co hrdlo ráčí v kulisách zbirožského zámku! Degustace vín a prodej přímo od vinařů, husa se zelím a knedlíkem, posvícenské koláče, jarmark a spousta další zábavy. Zkrátka hřích nepřijet!
Na co všechno se můžete na Zbirohu těšit: ochutnávka a prodej nejlepších svatomartinských vín z Moravy a Čech, bohatý středověký program, pečené svatomartinské husy, posvícenské koláče, jarmark a ukázky řemesel a samozřejmě slavnostní příjezd svatého Martina na bílém koni. Hrát bude nefalšovaná cimbálovka.

Svatomartinské hody se konají v sobotu také v Radnicích a to mezi 11:00 - 22:00. Těšit se můžete nejen na husu, ale také na oblíbená Svatomartinská vína z Valtic.

Sv. Martin na Radyni                                                                                                                
"Zveme na již tradiční akci Svatý Martin na Radyni. Bohatý program nabídne ochutnávku vín, tematickou hudbu, nebo podzimní tvoření pro děti. Samozřejmostí je i příjezd sv. Martina s družiníky a následný křest svatomartinského vína," lákají organizátoři.
Program:
13:00 – 16:00 - ochutnávka vín, svatomartinské posvícení a podzimní tvoření pro děti
13:00 - dobová hudba Benediktus
13:30 - představení svatomartinských vín
14:00 - příjezd sv. Martina
14:30 - příběh o sv. Martinovi (Konivadlo)
15:00 - dobová hudba Benediktus
16:00 - závěr
Chybět nebudou komentované prohlídky hradu Radyně ve 12:30, 13:30 a ve 14:30.

2. narozeniny Farmaparku u Toma oslavte od 14:00 v Ledcích přímo ve Farmaparku.
Čeká vás beseda se zakladatelem, odhalení novinek, tombola a noční prohlídka s Tomem.

Setkání se sv. Martinem v Nepomuku si nenechte ujít mezi 15:00 - 19:00.
"Přijede Martin na bílém koni a přiveze sníh? Nechte se překvapit...
Pomůžeme otevřít sv. Martinovi bránu farní zahrady, rodiče budou mít možnost opět ochutnat svatomartinské víno nebo svatomartinský punč u Jenčíků, opečeme buřtíky a ochutnáme svatomartinské rohlíčky. Pokud bude vhodné počasí, máme pro děti nachystané veliké překvapení, o kterém dospělé budeme včas informovat. Ale pssst, přejeme si to před dětmi tentokrát skutečně utajit!
"
Akci pro vás společně připravují Berušky z mateřského centra, Vlčata Pionýrské skupiny Nepomuk a Svatojánské muzeum.

Strašidelná stezka Vochovem
Je tady další ročník oblíbené strašidelné stezky. Začíná se v 16:00 u MŠ Vochov, cesta bude značená světýlky a povede přes centrum obce. Od Vochomůrky až do Hospůdky na Hřišti, kde budou pro dětské účastníky připravené odměny za průchod stezkou, od 18:00 zde začíná zábavný interaktivní program pro děti i rodiče a samozřejmě možnost se dostatečně občerstvit.

Mše svatá ke sv. Anežce České v klášteře Kladruby začne v neděli 12. 11. ve 12:00.
V klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie slouží P. Miroslav Martiš.

Zdobení perníčků pro děti i dospělé pořádá v neděli 12. 11. od 14:00 a od 15:40 Centrum Hindle v Domažlicích.
Přijďte si užít podzimní nedělní odpoledne zdobením perníčků a příjemně se naladit na předvánoční čas.