Dětem z Klatovska a Rokycanska začínají prázdniny, zimní střediska očekávají nápor

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 11. únor 2021 17:33

Zimní střediska v Plzeňském kraji očekávají díky sněžení a prázdninám výrazný nápor běžkařů, ale i sáňkařů a pěších turistů. Obce od středy upravily desítky kilometrů hlavních tras a zajistí jejich protažení i o víkendu, kdy má opět lokálně sněžit. Dětem z Klatovska a Rokycanska začínají jarní prázdniny, a tak čekají příjezd rodin do chalup, apartmánových bytů a na jednodenní výlety, vyplynulo z vyjádření provozovatelů. Hotely, penziony, ubytovny i vleky jsou kvůli protiepidemickým opatřením stále uzavřené.

Na Železnorudsku je od úterý upraveno 36 kilometrů běžeckých tras. "Projížděli celou stranu od Gerlovy Hutě na Pošťák, na Grádl až Zámecký les, pod Sklářským vrchem i na druhou stranu na Nový Brunst. Rolba pojede také zítra," uvedla Ivana Vybíralová z infocentra v Železné Rudě. Ve středu se upravovaly závodní okruhy na Belvederu. Na všech stopách je 30 až 40 centimetrů sněhu, něco odtálo minulý týden, kdy pršelo. "Přes noc napadlo pět čísel sněhu, trošku sněží i teď," uvedla.

Nejvíce lidí běhá směrem na Gerlovu Huť, kde jsou podle Vybíralové na nástupním místě přeplněná parkoviště a lidé parkují i na silnici. "Nejvíce frekventované je to na Hofmanky nebo z Belvederu na Hofmanky a na Gerlovku," uvedla.

Dopolední teploty v oblasti byly letos poprvé pod minus deseti stupni a na nejvyšších kopcích Pancíř a Špičák ještě o pět stupňů méně. "Od zítřka až do příštího týdne mají být celodenní mrazy a sluníčko," uvedla. Přes víkend zatím sněžení není hlášené.

"Celá Gerlovka je plná i ve všední dny, v Železné Rudě moc lidi nejsou," řekl městský strážník. Podle záběrů z kamer děti sáňkují na svazích, vleky se v oblasti nikde nerozjely. V Německu, na nedalekém Velkém Javoru, se už letos lyžovat nebude, řekla Vybíralová.

V okolí Modravy je 30 až 50 centimetrů sněhu. "Všechny okruhy jsme protahovali v úterý. Ale dnes docela dost nasněžilo, takže stopy jsou momentálně zapadané a bude to prošlápnuté jen od lidí. Budeme upravovat zase zítra na víkend," uvedla Martina Karlová z modravského infocentra. Drobně sněží od pondělka, dnes do 12:00 napadlo už deset centimetrů.

Přes týden není na Modravě moc lidí, protože zatím měly prázdniny jen děti ve vzdálenějších okresů. O víkendu se čeká opět nával. Otevřená budou okénka v pivovaru, U Kukaček a v hotelu Mádr. Starosta Antonín Schubert žádá návštěvníky, aby parkovali jen na vyhrazených parkovištích a dodržovali protiepidemická pravidla. "Hodně teď volají lidé s karavany. Na parkovišti mohou být, ale nemají tam přípojku ani toalety. Tvrdí, že jsou soběstační. Mají zásobník na vodu, generátorek i WC," uvedla Karlová. V oblasti jsou upravované trasy pouze na klasiku, běžkaři na nich nemohou bruslit. Jsou hrozně frekventované a úzké, řekla.

V Českém lese u Klenčí dnes v poledne protáhli 15kilometrový horní Čerchovský okruh, dalších zhruba 20 kilometrů v Caparticích, kde je sněhu méně. Podle rolbaře Karla Smutného tam napadlo ve středu a dnes v noci asi deset centimetrů sněhu, celkem je ho tam 20 až 30 centimetrů. "Na jižní straně Čerchova to hodně slezlo, na severní starý sníh zůstal," uvedl. Kvůli dalšímu ohlášeném sněžení bude projíždět stopy i v sobotu ráno. Běžkaři najíždějí denně, o víkendu bude plno.

čtk