Divadlo J. K. Tyla uvedlo dosud nehranou a nepublikovanou jednoaktovku Miroslava Horníčka

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 12. únor 2023 15:55
Divadlo J. K. Tyla uvedlo dosud nehranou a nepublikovanou jednoaktovku Miroslava Horníčka Foto: Peggy Kýrová

V pátek a v sobotu mohli diváci ve foyer Malé scény shlédnout jednoaktovku Romeo a Julie – Nesmrtelní milenci veronští plzeňského rodáka Miroslava Horníčka, jehož 20. výročí úmrtí si za pár dní připomeneme.

Ve hře Miroslava Horníčka, kterou napsal pro sebe a Stellu Zázvorkovou, a k jejíž realizaci už nedošlo, excelují přední umělci DJKT Monika Švábová a Pavel Pavlovský. Hra byla nalezena v umělcově pozůstalosti a Monice Švábové a Pavlu Pavlovskému, osobním přátelům Horníčka, ji předal k nastudování MUDr. Mareš.

Nesmrtelní milenci jsou zde skutečně nesmrtelní a z věčnosti komentují nejen současnost (turistický ruch), ale hlavně rozebírají svůj příběh z pera pana Shakespeara, který je živý a dojímá diváky či čtenáře i po staletích. Romea a Julii zas až tak moc nedojímá a není se čemu divit po takové době. Poněkud se spolu škorpí, jak už to občas v dlouhodobém soužití bývá - a život na věčnosti není výjimkou. Dokonce na sebe tak trochu žárlí, což dokazuje, že i přes to vzájemné škorpení se Romeo a Julie i po staletích stále milují a možná dokonce víc, než když byli mladí.

Divák ocení nejen kultivovaný a laskavý humor Miroslava Horníčka, ale také jeho schopnost nádherně si pohrát s naší bohatou a libozvučnou mateřštinou.

Repríza hry Romeo a Julie – Nesmrtelní milenci veronští je plánována na květen.