Divadlo J. K. Tyla zve na premiéru opery Julietta aneb Snář

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 6. červen 2024 14:20
Divadlo J. K. Tyla zve na premiéru opery Julietta aneb Snář Ilustrační foto: DJKT

I v opeře lze nechat se unášet na vlnách fantazie a snů. Vrcholná opera Bohuslava Martinů nás k tomu přímo vybízí. Ústřední kancelář snů, kde se děj odehrává, je otevřena pro každého. Račte vstoupit poprvé v sobotu 8. června!

Nádherně poetická, lyrická a fantaskně surrealistická, tak by se dala nazvat nejznámější opera pařížského období Bohuslava Martinů. Od jejího posledního uvedení v Plzni uplynulo již téměř padesát let. Jedná se o jednu z nejlepších moderních českých oper. Skladatel ji zkomponoval v Paříži na vlastní libreto podle divadelní hry Georgese Neveuxe v letech 1936–1937. Svou slavnou premiéru měla 16. března 1938 v pražském Národním divadle v hudebním nastudování Václava Talicha, v režii Jindřicha Honzla a ve scéně Františka Muziky.

Podtitul opery je Snář, který výborně vystihuje celý její děj, odehrávající se v malém přístavním městečku, kam z Paříže přijíždí knihkupec Michel. Je okouzlen půvabnou dívkou Juliettou, jejímuž kouzlu propadne nakonec tak, že ačkoliv je připraven na odplutí z města, nestačí včas odjet. Ocitá se najednou v ústřední kanceláři pro sny, kde jsou přidělovány sny těm, kteří usínají – trestanci před popravou, nočnímu hlídači a podobně. Michel slyší hlas Julietty a nakonec se i přes varování úředníka vrhá zpět do svého snu, aby se znovu objevil na začátku děje, v přístavním městě, kde hledá Juliettu, a zařadí se mezi jeho obyvatele, kteří ztratili paměť.

Premiéra se koná v sobotu 8. června v 19:00 na Nové scéně DJKT, lektorský úvod začíná půl hodiny před představením ve foyer. První repríza je na programu divadla 11. června v 19:00.