Druhý srpnový víkend je v regionu plný rozmanitých akcí

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 11. srpen 2023 06:41
Druhý srpnový víkend je v regionu plný rozmanitých akcí Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Chodské slavnosti, festivaly, divadelní představení, besedy či komentované prohlídky pozoruhodných objektů… nabídka kulturních a společenských akcí v regionu je i tento víkend pestrá a bohatá.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2023
Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách se koná v Domažlicích od pátku 11. srpna do neděle 13. srpna.
Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Chodské slavnosti patří vůbec k nejstarším a největším národopisným slavnostem v České republice, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z ČR, ale i z dalekých zemí. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí.

Macbeth na Kašperku na vás čeká od 11. 8. do 13. 8. vždy od 21:15
Lákavá věštba tří čarodějnic, dýky a temná noc, vražda a královská koruna. Macbeth – jedna z nejznámějších Shakespearových tragédií, ve které se zlo rodí teď a tady a z uctívaného hrdiny se stává nenáviděný tyran.
Hrají: Štěpán Coufal, Eva Elsnerová, Tomáš Karger, Miloslav Tichý, Iris Kristeková. Režie Jakub Špalek.
Délka představení je přibližně 80 minut, představení je bez přestávky.

Chodrockfest
12. ročník hudebního open-air festivalu konaného 11. 8. až 12. 8. (pátek -sobota) v Domažlicích. V areálu TJ START.
Domažlický Chodrockfest bude hostit například kapely Trautenberk, Traktor, Harlej nebo Horkýže slíže, ale také stánek se testováním na HIV.
Letos se tak návštěvníci Chodrockfestu budou moci bezplatně a anonymně otestovat na virus HIV. Připraveny tu budou rychlotesty. Zájemci se výsledek dozvědí do 10 minut. Testování nebude probíhat po celou dobu konání Chodrockfestu, ale pouze v sobotu 12. srpna, a to od 14:00 do 18:00.

Prohlídka sklárny Liběnka v Hrádku u Sušice se koná v pátek 11. 8. od 15:00 do 18:00.
"Obnovujeme sklářskou tradici na Šumavě. V naší sklárně uvidíte mistra skláře u rozpálené pece, jak vyrábí foukané i nefoukané originální kousky ze skla. Celé své dílo sklář s nadšením komentuje. Můžete si též nechat zhotovit výrobek na přání. Chcete-li si sami vyzkoušet sklářské řemeslo, a vyrobit vlastní skleněný výrobek, nabízíme workshopy pod vedením mistra skláře. V objektu sklárny je též obchod s galerií."
Čeká na vás sklárna a prodejní galerie, ukázky ruční výroby skla, výrobky na přání a workshopy.

Pozdní bigbítové odpoledne začne v Rokycanech 11. 8. v 16:00.
Zahrají: Do konce?, Tulení pásy a Bavr Blues & Company.

Poutní mše umělců aneb pouť lívancová
Mše svatá, program pro děti, loutkové divadlo, dílny, lívancová hostina (kostel sv. Barbory) Na vás čekají 11. 8. od 17:00 v Manětíně.
V pátek se v areálu kostela sv. Barbory bude již sedmým rokem konat Poutní mše umělců aneb pouť lívancová. Jak tato tradice vznikla a proč se lidé do kostela sv. Barbory rádi vracejí? Proč umělci a proč lívance?

Holky z porcelánu v nastudování Divadla Schody Sušice uvede Malá letní scéna Nepomuk 11. 8. ve 20:00

Nikdy neříkej nikdy
"V rámci spolupráce s filmovým festivalem Finále Plzeň, uvedeme na zámku Kozel příběh Nikdy neříkej nikdy," zvou organizátoři. Začátek je ve 21:00.
Příběh dokáže, že všechno zlé opravdu může být pro něco dobré. Hlavní postavy Naďa a Petr se se svými partnery právě rozvádí. Petrova manželka je lékařkou na misích v Africe a jejich vztah trpí dlouhým odloučením, z Nadina muže se vyklubal záletník, který se občas zamiluje do někoho mladšího. Naďa a Petr do sebe nejprve lehce vrazí autem a díky tomu na sebe začnou narážet i dále v životě. Z jejich rozvíjejícího se vztahu se pak stane bláznivá jízda dvou neúplných rodin, která bude výzvou nejen pro ně, ale i pro jejich blízké... protože všechno se může stát.

Vojenský historický manévr
Oživený letní program je pro vás připraven 12. 8. - 13. 8. v Historickém parku Bärnau-Tachov. Zavítáte do doby rytířů při Vojenském historickém manévru

Historický tanec při zámeckých prohlídkách
12. 8. – 13. 8. se na vás těší Hrad Velhartice. Během zámeckých prohlídek budete mít možnost shlédnout historické tance v podání Kláry Kaše vždy od 10:30.

Muňári fest
Celodenní rodinný multižánrový festival ve Všerubech u Plzně se koná od 12. 8. od 13:00 do 13. 8.
Program bude nabitý, hrajeme už od 13:00. Po celý den po zaplacení jednorázového vstupného budou všechny atrakce zdarma – výjimkou budou broky na střelnici, ale zde určitě domluvíme cenu příznivou. Děti do 15 let samozřejmě vstupné neplatí. Rodinou se rozumí dva dospělí v poměru rodinném či obdobném takže na sobotu 12. 8. zrušte moře či jiné výlety a plán je jasný – VŠERUBY, hřiště. Kromě kapel bude divadlo, dílničky, možná přijde i kouzelník, bude se soutěžit v pití piva či limonád nebo kdo sní dřív burgra, večer zažijete laserovou show v rytmu drum and beat atd. atd. atd. atd. Samozřejmostí je kvalitní občerstvení – a to jak pití či jídlo,“ lákají organizátoři akce.

Úněšovská tlapka VII. ročník začíná v sobotu 12. 8. od 7:30 před hasičskou zbrojnicí v Úněšově.
SDH Úněšov pořádá sedmý ročník procházky po okolních vesnicích. Délka trasy 10 kilometrů a 20 kilometrů, občerstvení na startu i ve vesnicích. Startovné 50 Kč (bez trička a dárku). Start od 7:30 do 8:30.

Nepomucké trhy můžete navštívit 12. 8. mezi 8:00 - 12:00.
Tradiční trh se koná na náměstí A. Němejce jednou měsíčně. K pohodové atmosféře vždy přispívá živá hudba. Pro děti je připravena pohádka v Městském muzeu a galerii Nepomuk. Vstupné na trhy je zdarma a na pohádku 50 Kč.

Komentovaná vycházka z Tachova do Světců bude probíhat v sobotu mezi 8:00 – 12:00.
Přijměte pozvání na komentovanou vycházku, která vám ukáže zajímavosti města Tachova, podíváte se na rozhlednu Vysoká a na jízdárnu ve Světcích. Po cestě nás čekají ruiny kláštera přestavěného na zámek, zákoutí Tachova, kostel sv. Václava i pěkná příroda. Součástí budou i prohlídky některých staveb. Vycházka je zdarma. Stačí se pouze registrovat kvůli omezené kapacitě: https://forms.gle/6Pm2dKFmGMgT4vaS9
ODJEZD z Plzeňského hlavního nádraží v 7:07 (SP 1680), popřípadě je možné se sejít na nádraží v Tachově v 8:24. NÁVRAT vlakem v 15:32.

Prohlídka sklárny Liběnka v Hrádku u Sušice se koná 12. 8. mezi 9:00 - 12:00.
Nenechte si ujít možnost sledovat mistra skláře při práci u sklářské pece. 

Oživení Historie na hradě Točník 2023 bude probíhat v sobotu mezi 9:00 – 17:00.
Za halasu šermířských klání a historické hudby kapely Trifikus budete moci navštívit středověkou zbrojnici plnou zbraní, zabavit se lukostřelbou, vrháním seker, nebo se projít středověkým tržištěm. Po celém hradě na vás také čekají ukázky starých řemesel (výroba luků, švec, svíčkař, ražba mincí...). Chybět nebudou šermířská, divadelní a kejklířská vystoupení, která vás budou provázet celým dnem.
O další příjemné rozptýlení se postará romantický výhled z hradu na malebnou krajinu, zábava pro děti i dospělé nebo návštěva medvědů sídlících v hradním příkopu.
Hladu ani žízně se bát nemusíte, neboť taverna bude mít pro vás po celý den připraveno spoustu dobrůtek k jídlu i k pití.

Turnaj v pexesu na hradě Švihov se koná 12. 8. mezi 10:00 - 14:00.
V letošním roce 2023 se v sobotu 12. 8. bude na hradě Švihov konat turnajové klání v pexesu. Hrát se bude ve třech kategoriích podle roku narození, každý účastník tohoto klání odehraje 5 kol hry v pexesu. První tři hráči každé kategorie budou odměněni diplomem a věcnou odměnou.
Přihlašovat se můžete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prohlídka zámeckého parku se bude konat 12. 8. od 10:00.
Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o zámeckém parku a jeho stavbách.
Zajímá vás historie zámeckého parku v Horšovském Týně? V letošním roce si s panem Richardem Kolkem budete povídat o historii kaple Panny Marie Loretánské, o probíhajícím archeologickém průzkumu a také se podíváte do Glorietu. Dozvíte se i mnoho zajímavostí o floře a fauně zámeckého parku.
Sklepení
Netradiční prohlídka se svíčkami hradními sklepy čeká zájemce mezi 13:00 - 17:00.
Těší se na vás Hrad a zámek Horšovský Týn.

Hangár 3 se 12. srpna 2023 otevře pro veřejnost
V sobotu 12. 8. se Muzeum v Hangáru 3 na letišti v Plzni Líních otevře pro veřejnost od 11:00 do 16:00.
Opět bude nachystáno několik novinek. Tou hlavní, je nový letuschopný přírůstek Hangáru 3 - legendární stíhací letoun USAAF - P-51D Mustang "Little Rebel"!

Den Klabavy bude probíhat 12. 8. od 14:00 na prostranství u klubovny obecního úřadu v Klabavě.
Jiří Schelinger revival mezi 14:00 až 15:45 zahrají ty nejlepší a nejznámější skladby od Jiřího Schelingera. Od 16:30 roztančí Klabavu swingový a jazzový orchestr Hrádecký Big Band, večer završí od 20:00 Kohn rock, kapela, která hraje známé skladby předních českých skupin. Vstup na akci zdarma.

Barokní den pro rodiny s dětmi pořádá v sobotu mezi 14:00 - 20:00 zámek Manětín.
Program nabídne možnost prožít veselí stejně tak, jak ho užívala barokní šlechta – ve znamení tance, karnevalového veselí a bujaré zábavy tak, jak se bavila česká šlechta. V zámecké zahradě například své jezdecké umění předvede dáma v sedle a děti si mohou vyzkoušet jízdu na ponících. 

Vavřinecká pouť Stupno se koná 12. 8. od 14:30 ve Sportovním areálu národní házené ve Stupně.
Doprovodný program pouti zahájí v 14:30 zápas v národní házené, country koncert kapely MARY LOU začne v 16 hodin. Divadelní představení vhodné pro všechny věkové kategorie Popletená pohádka začne v 19 hodin. Večer roztančí náštěvníky Robert Jíša Band. Vstup 100 Kč, děti do 10 let zdarma.

Pouť ve Zvíkovci začne 12. 8. od 15:00 v amfiteátru Zvíkovec.
Odpoledne je pro děti připraven doprovodný program s Honzou Ladrou, připraveny jsou i dílničky, děti do 15 let mají vstup zdarma. Večerní zábava s kapelou Jan Fernet & spol. začne ve 20:00.

Povídání o sportu Jan Šrail
Panská stodola Prášily bude místem, kde se 12. 8. od 17:30 uskuteční povídání o sportovních úspěších několikanásobného mistra České republiky a dálkového běžce na lyžích v seriálu Ski Classics.

Beseda o zákulisí natáčení TV seriálu Policie Modrava
V sobotu 12. 8. se od 18:00 v synagoze v Hartmanicích uskuteční beseda o úspěšném televizním seriálu Policie Modrava. Naše pozvání přijal režisér seriálu Jaroslav Soukup a herečka Petra Martincová. Dozvíte se, jak probíhalo natáčení a jak se vybíraly různé lokality, které jste v seriálu viděli.
Na konci besedy bude prostor i na otázky z publika. Pokud vás tedy na kriminální sérii z prostředí Šumavy něco zaujalo, budete mít jedinečnou možnost se zeptat přímo pana režiséra.

Večerní prohlídka kostela Všech svatých v Horšově začne 12. 8. v 18:30.
Přijďte si užít večerní atmosféru kostela Všech svatých v Horšově.

Život pro samouky
V rámci spolupráce s filmovým festivalem Finále Plzeň, bude 12. 8. ve 21:00 na zámku Kozel uveden filmový příběh Život pro samouky. Hlavní postava Klára umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Její manželství ze dne na den skončí a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě randění a seznamovacích trapasů. Do toho vychovává dvě dcery, snaží se přežít životní styl své excentrické mámy a navíc jí začne radit úžasná vztahová koučka a influencerka. Do téhle chvíle měla svůj život celkem naplánovaný, ale teď se z ní stal samouk.

Den židovských památek v Harmanicích se koná v neděli 13. 8. mezi 9:00 - 17:00.
Zcela zdarma nebo za dobrovolné či symbolické vstupné bude zpřístupněno 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a Slezsku. Horská synagoga Hartmanice se jako každoročně také zapojí a v tento den bude vstupné od 9:00 do 17:00 zdarma.

Poutní mše svatá svátku Nanebevzetí Panny Marie v klášteře Kladruby začne 13. 8. v 11:00.
Česko-německá poutní mše k svátku Nanebevzetí Panny Marie v klášterním kostele. Mši slouží Mons. Rudolf Voderholzer (biskup řezenský) a P. Miroslav Martiš.

Archeologické léto 2023 – Rabštejn nad Střelou
Další z akcí Archeologického léta se koná v neděli 13. 8. od 13:00 do 17:00.
Místo srazu je před zámeckou branou, kde bude prohlídka objektu (zde je třeba zakoupit vstupenku do zámku). Vycházka probíhá po nezpevněných lesních, polních cestách a zvlněném terénu, proto ji nedoporučujeme pro kočárky s dětmi. Nutná je vhodná turistická obuv.
Parkování: v Rabštejně je obecně horší možnost parkování, lze parkovat nedalekého bývalého hospodářského dvora Vranov (50.0403758N, 13.2723281E). Případně za mostem ve směru na Žihli je menší odstavná plocha (50.0471625N, 13.2966664E).
Akce je bezplatná, je však nutné si prohlídku rezervovat na stránkách Archeologické léto.