Házenkářka Jeřábková pomohla Češkám na mistrovství světa a těší se do Norska

Zveřejněno v Sport
Od - pondělí, 10. květen 2021 09:12

Před pár týdny úchvatným výkonem zařídila české reprezentaci postup na letošní mistrovství světa. Házenkářka Markéta Jeřábková, rodačka z Plzně, v odvetě barážového dvojzápasu proti Švýcarsku nastřílela soupeřkám na jejich půdě patnáct branek, více než polovinu národního týmu. Češky vyhrály 28:22 a po domácí remíze 27:27 mohly slavit postup na šampionát, který se v prosinci koná ve Španělsku.

„Každý gól byl hrozně důležitý. Nechtěly jsme kalkulovat s nějakou remízou nebo výhrou o gól, od začátku jsme jely na to, že jim ukážeme, že jsme o úroveň výše než ony,“ popisovala pak pětadvacetiletá Jeřábková, spojka německého klubu Thüringer HC a jedna z nejlepších kanonýrek bundesligy. Nicméně sestra známého hokejisty Jakuba Jeřábka už ví, že po sezoně se bude stěhovat na sever. Dohodla se na smlouvě s jedním z nejlepších světových klubů, norským Kristiansandem. Domácím vládcem uplynulých tří sezon a účastníkem ženské Ligy mistrů.

Kdy vás Kristiansand oslovil? Loni v prosinci, po mistrovství Evropy, se mnou mluvila spoluhráčka z reprezentace Jana Knedlíková, která tam působí. Že se na mě v klubu ptali. Říkala jsem jí, že v Německu mám ještě smlouvu a mohu ji vypovědět jen v případě, že nový klub vyplatí nemalou částku peněz. Moc jsem na to nespoléhala. Jenže v lednu se z Norska ozvali znovu, mluvila jsem s trenérem, řešila to v sobě. A vnímala jsem to tak, že je to obrovská šance, příležitost a výzva. Kdybych na to nekývla, vyčítala bych si to.

Vedení německého Thüringenu jste tím ale asi moc nepotěšila, že? Nebylo to lehké, protože v Thüringenu jsem spokojená, navíc jsem tady teprve přes půl roku, není to dlouhá doba. Neměla bych důvod klub opouštět. Ale nabídka, která přišla, se prostě nedala odmítnout. Trenér Müller samozřejmě chtěl, abych zůstala, přemlouval mě. Zpočátku jsem ještě váhala, ale pak jsem rozhodla do toho jít.

Je hlavní motivací zahrát si Ligu mistryň? Přesně tak. Nemyslím si, že by se ještě někdy poštěstilo, abych dostala nabídku z tak kvalitního klubu. Tým má velkou kvalitu a bude ji mít ještě větší. Mají přijít Španělka Nera Pena a Švédka Isabelle Gullden, proti kterým jsem si zahrála na evropském šampionátu v Dánsku. V brance mají Katrine Lunde, na pivotu Heidi Loke, několikrát vyhlášenou nejlepší házenkářkou světa. Co jméno, to v Evropě velký pojem.

Dá se vůbec v kariéře posunout ještě výš? Je to skvělý tým, ale zase má za sebou kratší historii než třeba maďarský Györ. A asi ani norská liga nebude tak kvalitní jako ta maďarská. Nicméně Kristansand má ty nejvyšší cíle, a to i v Lize mistrů, což je pro mě nejvíce lákavé.

Čeká vás oproti Německu i jiný styl házené? Norská házená je především o rychlosti. Všichni víme, jak je na tom norský národní tým, jsou to úřadující evropské šampionky. Kristansand jsem sledovala jako fanoušek a jejich styl se mi líbí. Jestli mi sedne, to se uvidí, ale doufám, že místo v týmu si najdu. Strašně se těším na Norsko i jako na zemi. Příroda, celková úroveň, to je něco jiného, než na co jsme zvyklí. Česko miluji, jsem tady doma, ale Norsko je úžasné.

Jaké cíle si dáváte do závěru této sezony v bundeslize? O motivaci nouzi rozhodně nemám. Thüringen sice není na takových pozicích, jaké si před sezonou představoval. Ale já nechci odejít s hlavou dole. Chci ještě odvést maximum a odcházelo by se mi nejlépe s titulem. Do konce sezony se soustředím jen a jen na Thüringen.