I druhá polovina pracovního týdne nabízí bohaté kulturní vyžití

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 8. listopad 2023 06:47

Média

Filmový festival, atraktivní přednášky, divadelní představení a hned několik křtů knih západočeských spisovatelů, ale i koncerty a tanec přináší následující dny.

Mezinárodní festival outdoorových filmů si nenechte ujít 8. 11. - 9. 11. v Papírně Plzeň.
Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Za devatenáct let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné.

Pohádku Jak si Míša hledal kamaráda uvádí Divadlo Alfa každý den až do pátku vždy od 9:00.

Přednášky se sládky: NOZIB
První z deseti přednášek se koná ve středu 8. 11. od 16:30 v Klubu malých pivovarů.
I letos na podzim pořádá Klub Malých Pivovarů sérii 10 přednášek se sládky a majiteli pivovarů. 8. listopadu se setkáte se zástupci pivovaru NOZIB. Ten vznikl jako reakce Michaela Beneše na pivovar svého táty Bizon z jižního Plzeňska. Název NOZIB není nic jiného než Bizon pozpátku.
"Z pivovaru budeme mít vždy naraženo co nejvíce druhů piv. Pivovarští nám pak popíšou jednotlivá piva a hlavně poví svůj příběh o tom, jak se k pivu a pivovaru samotnému dostali. Každý tu cestu měl odlišnou. Kdo už na přednáškách byl, tak dobře ví, že se jedná o příjemné přátelské povídání, které mnohdy končí delším posezením a diskusí u stolu," lákají organizátoři.

Veřejná zeleň v Plzni z pohledu správce
Přednáška L. Davídkové začne 8. 11. v 16:30 v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni.

Černá a bílá jsou jen dva odstíny šedi
Křest knihy oblíbeného spisovatele Václava Grubera začne v přednáškovém sále Galerie 13 v 17:00.

Křest Kalendáře plzeňského 2024, který tentokrát nese podtitul Baby boom, začíná v Polanově síni od 17:00.

Swingový středek roztančí v 18:00 DEPO2015.

Le Rendez-vous français
Konverzační posezení nad sklenkou vína můžete navštívit 8. 11. od 18:00 ve Fine France (Skrétova 28).

Na muzikál Green Day’s American Idiot vás zve od 19:00 Malá scéna DJKT.
Trojice mladých mužů se pokouší uniknout z nezáživného stereotypu předměstského života, každý se však vydává jinou cestou – kam až je na začátku jednadvacátého století dovedou? Těšit se můžete na populární hity American Idiot, 21 Guns, Know Your Enemy a řadu dalších v podání mladých členů souboru muzikálu DJKT a režii uznávaného amerického režiséra Steva Josephsona.

Operu Nabucco můžete vidět naposledy v sezóně od 19:00 ve Velkém divadle.
Vášnivá a stále silná Verdiho hudba vypráví biblický příběh o utiskovaném židovském národu a jeho osvobození z babylonského zajetí, sbor Židů v této opeře patří k nejkrásnějším sborům celé operní literatury.
Když Verdi zažil vypískání své komické opery Jeden den králem, byl pevně rozhodnut, že už žádnou operu psát nebude. Díky diplomacii intendanta milánské La Scaly Merelliho obdržel libreto Temistocla Solery o biblickém králi Nebukadnezarovi, které jej nesmírně zaujalo, zejména text k později slavnému sboru Židů „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech.“ Premiéra 9. března 1842 na jevišti La Scaly byla tak úspěšná, že Verdi přestal pochybovat o svém skladatelském talentu a začal psát jedno dílo za druhým. Stal se jedním z nejúspěšnějších operních skladatelů 19. století nejen v Itálii, ale na celém světě. Opera Nabucco, stojící na samém začátku jeho tvorby, je neustále živým a aktuálním hudebním dramatem, jehož hlavní myšlenkou je svoboda.

Drama Williama Shakespeara Richard III. uvede v 19:00 Nová scéna DJKT.

Komedii Ťululum uvádí Zrcadlo od 19:00 v Divadle Dialog.
Na každého jednou dojde. Dokonce i na toho největšího záletníka. Nevěra v hlavní roli salonní komedie G. Feydeaua.
Svého muže bych nepodvedla, pokud by sám nezačal, prohlašuje o svém manželovi Lucie Vatelinová a vzbuzuje tak ve svých ctitelích naději i zoufalství. Právník Vatelin totiž vůbec nevypadá jako člověk, který by se nechal zlákat k nevěře. Je však opravdu tak bezúhonný, jak si o něm všichni myslí?
Nečekaný vpád nenapravitelného záletníka Pontagnaca do domu Vatelinových a příjezd Angličanky Maggie spustí ve stereotypním životě společenské smetánky celou řadu nedorozumění a humorných příhod. Kdo nakonec skončí jako to Ťululum?

Muzikál Každý má svého Leona uvádí v 19:00 Divadlo Pluto.
Hudební komedie "Každý má svého Leona" (v originále They're Playing Our Song) pochází z pera dramatika Neila Simona a inspirací pro dějovou linku mu byl životní příběh svých spolupracovníků a přátel na tomto díle - hudebního skladatele Marvina Hamlische a Carol Bayer Sagerové.
Příběh je prostý, přesto věcný. Jedná se v něm o seznámení úspěšného hudebního skladatele a začínající textařky, kteří si k sobě hledají cestu.
Hlavních rolí Vernona Gershe a Sonii Walskové se ujmou Radek Zima a Markéta Plánková/Kamila Kikinčuková. Ve vedlejších rolích se diváci mohou těšit na Markétu Kubištovou, Kateřinu Tafatovou, Jana Urbana a Matěje Merunku nebo Davida Šponera.

XII. ročník adiktologické konference: Jak souvisí závislost s chudobou?
Koná se ve čtvrtek 9. 11. a v pátek 10. 11. v DEPO2015.

Šansony
Pořad pro seniory začíná ve čtvrtek 9. 11. od 15:00 v D klubu.

Příběhy očisty, zatracení a spásy: Apokalyptické vize středověkých Čech
Na přednášku Pavlíny Cermanové vás zve do Masných krámů 9. 11. v 17:00 Západočeská galerie v Plzni.

Bylinkářka
Křest knihy Evy Voříškové začíná v přednáškovém sále Galerie 13 v 18:00.

Degustace italských a francouzských vín začne v 19:00 v Alliance française de Plzeň. Nutná rezervace na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlasoplet
Na koncert vás zve 9. 11. od 19:00 Velké divadlo.

Muzikál Green Day’s American Idiot uvádí v 19:00 Malá scéna DJKT.

Komedii Úterní klub uvádí Théta v 19:00 Divadle Dialog.

Novosvětská & Plzeňská filharmonie
Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka bezpochyby patří mezi nejslavnější symfonická díla. Tato klasika klasiky učarovala dokonce Neilu Armstrongovi, který vzal její nahrávku v roce 1969 na Měsíc. Symfonii si objednal symfonický orchestr New York Philharmonic a premiéru měla ve slavné Carnegie Hall. Vy si ji určitě nenechte ujít 9. listopadu od 19:00 v Měšťanské besedě v podání Plzeňské filharmonie. Na koncertu, který bude dirigovat šéfdirigent Chuhei Iwasaki zahraje také uznávaný houslista Milan Al-Ashhab.

I druhá polovina pracovního týdne nabízí bohaté kulturní vyžití Ilustrační foto: Peggy Kýrová