Zatímco mnohde slýcháme, že sklenička vína v těhotenství prospívá, poslední studie hovoří o opaku. Informovali o tom proděkanka Fakulty zdravotnických studií Alena Lochmanová a děkan Lukáš Štich. Fakulta teď připravila kampaň na téma, jak zdravě žít v těhotenství.
Je květen měsíc lásky, co připravila vaše fakulta na tohle období?
LŠ: Naše fakulta na měsíc lásky připravila takovou osvětovou kampaň ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Byli jsme osloveni rektorem Tomášem Zímou a ve spolupráci s neziskovou organizací Nedoklubko jsme připravili edukační kampaň na téma zdravého a šťastného těhotenství. Měsíc květen je symbol lásky, lásky k sobě, k dětem. Jedná se o fetální alkoholový syndrom, tzn. alkoholismus v těhotenství.
Máte nějakou studii, jak jsou na tom ženy, co se týče alkoholu?
AL: Ono je to s ženami složitější, protože v tomto ohledu oproti mužům bojují hůře. Je to dáno tím, že mají větší poměr tukové tkáně, jejich játra alkohol odbourávají hůře. Ženy se tudíž rychleji opijí. Jsou ohroženy srdečními chorobami a chorobami jater, vysokým tlakem a onemocněním vaječníků. Pak nastávají problémy s otěhotněním a s plodností.
Ono se říká, že když si těhotná, případně kojící žena, dá sklenku vína nebo piva, že to neškodí. Jsou nějaké studie, zda je to škodlivé či nikoliv?
AL: Poslední studie před tímto dokonce varují. Zpochybňují jakýkoliv přínos alkoholu. Můžeme říci, že žádné množství alkoholu především v těhotenství není bezpečné. Alkohol ovlivňuje náš zdravotní stav nejen ve fyzické, ale i duševní podobě.
Vy jste připravili propagaci, jak zdravě žit v těhotenství. Na co se můžeme těšit?
LŠ: Naše kampaň bude nejen informační v rámci města a na ulicích prostřednictvím letáků, ale také pomocí různých kurzů pro nastávající matky a širší veřejnost. Myšlenka vznikla na základě spolupráce s Univerzitou Karlovou. Tato témata patří k těm méně diskutovaným, okrajově řešeným. Míra alkoholu v těhotenství není zrovna obvyklé téma, proto jsme se rozhodli udělat osvětu. Chceme toto téma propagovat, protože je důležité a statistiky hovoří o tom, že tento problém existuje a velmi se opomíjí. Musí se řešit.
Co tedy budoucím maminkám chcete doporučit?
AL: Doporučili bychom budoucím maminkám vyvarovat se alkoholu, nejen v těhotenství, ale už když plánují těhotenství. A v situaci, kdy si uvědomí, že je nějaký problém, tak aby se poradili se svým lékařem, popřípadě gynekologem. A pokud si nevědí rady sami, mohou se obrátit na odborníky. Naše hlavní zpráva je, vyvarovat se alkoholu v těhotenství. Zároveň jim budeme ukazovat i na modelech, které přineseme do ulic, konkrétně 17. 5. do Kopeckého sadů, co alkohol může udělat s vývojem dítěte. Budeme je informovat o tzv. fetálním alkoholovém syndromu, což je důsledek dlouhodobého užívání alkoholu v těhotenství.
Vy máte modely nemocných dětí?
AL: Ano, máme torzo děťátka, které bylo postiženo právě oním syndromem.
Tím budete lekat lidi?
AL: Nebudeme je lekat, ale naším cílem je vyvolat emoce. Alkohol je společensky tolerovaný fenomén. Spousta lidí vám dnes řekne, sklenička před spaním, to je v pořádku. Ze zdravotního hlediska nám tato sklenička může uškodit, častěji se probouzíme, častěji navštěvujeme toaletu. Při dlouhodobém užívání alkoholu, je potřeba větší a větší množství alkoholu, abychom navodili spánek. Naším cílem není lidi lekat, ale vyvolat emoce. Statistiky, které máme k dispozici, z hlediska postižení tímto problémem nejsou úplně příznivé.
Jaké jsou ty statistiky, máte nějaká děsivá čísla?
LŠ: Každý si řekne, mě se to netýká. Statistiky mluví jasně. V Evropě 30% žen nějakým způsobem užívá alkohol během těhotenství. Zhruba 3000 novorozenců v ČR se rodí s nějakým problémem, na základě užívání alkoholu matky v těhotenství. Z toho asi 300 novorozenců má velmi vážné deformity, různá postižení apod. To není malé číslo. Je načase si říci, ano všichni tolerujeme alkohol, ale ti novorozenci za to nemohou. Měli bychom nějak dospět ke snížení tohoto čísla. Proto je třeba toto téma otevřít. Rozhodně ne někoho strašit, ale vyvolat emoce. Rozhodně není problém vydržet nějakou dobu bez alkoholu.
Jaké budou další aktivity v rámci tohoto tématu?
AL: Vedle 17. 5., kdy budou naše studentky oboru porodnictví spolu s našimi asistenty v ulicích, tak v měsíci květnu proběhnou odborné přednášky. Původně měly být kontaktní, ale vzhledem k situaci jsou předtočené. Jedná se o přednášky, kdy naše kolegyně bude hovořit například o kontaktním rodičovství, jiná kolegyně bude hovořit o významu kojení. Je to naše studentka, která dnes působí v Německu, takže přinese i zahraniční perspektivu. Bude tam téma, jak může porodní asistentka pomoci maminkám. Zaměříme se na téma zdravého těhotenství. Nechceme ukazovat jen to, co je nezdravé, ale i to, jakým způsobem mateřství prožít, užít si ho ve zdraví pro sebe i své dítě. Jako partnera jsme přizvali nestátní neziskovou organizaci Nedoklubko, které dlouhodobě podporuje rodiče, kterým se miminka narodila předčasně a česká neonatologická oddělení. Pozvali jsme výkonnou ředitelku Lucii Žáčkovou, která o Nedoklubku také pohovoří a zároveň pohovoří o své vlastní zkušenosti s tím, jaké je to, když se miminko narodí předčasně. I to je jedna z věcí, které alkohol dokáže. Fetální alkoholový syndrom je porucha, která je nevratná. Zahrnuje to abnormity v oblasti vývoje, v období porodu, abnormity z hlediska intelektu, defekty na úrovni kloubů, obličejové defekty, problémy z hlediska chování, příkladem je obsedantně-kompulsivní porucha. Takže i z tohoto důvodu jsme tato témata zařadili.
Autor: Renata Jakoubková