Jak si bude začátkem týdne užívat Plzeň?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 13. květen 2024 11:48

Média

Zažeňte šeď pracovních dní cestopisnou přednáškou, hudbou na řadě báječných koncertů nebo se zasmějte při návštěvě divadla.

Prohlídka Velké synagogy začne v pondělí 13. 5. v 15:30.

Trabantem za polární kruh
Plzeňská cestovatelka a spisovatelka Peggy Kýrová se vydala v roce 2019 přes padesát let starým trabantem sama do Skandinávie a úspěšně dojela až na nejsevernější bod Evropy na Nordkapu. Co všechno viděla a jaké zážitky tato čtyřtýdenní expedice přinesla, se můžete dozvědět na přednášce s promítáním množství autorských fotografií.
Akci doporučujeme všem, kteří se domnívají, že na dlouhé cesty se může vydat jen početná výprava se silnými auty.  Akce se koná 13. 5. v sále M-klubu, Macháčkova ulice v Plzni – Skvrňanech od 18:00.

Absolventský koncert Petra Štěpánka ze třídy A. Pechmanna (hra na české dudy) ze ZUŠ T. Brzkové, Plzeň rozezvučí přednáškový sál Západočeského muzea v Plzni 13. 5. od 18:00.

Absolventský koncert Lucie Ryšavé a Daniely Suché ze ZUŠ Sokolovská si dopřejte 13. 5. od 19:00 v Ústředně DEPO2015.

Zpívám, tedy jsem: C´est la vie
Již naposledy zazní 13. 5. od 19:00 v Měšťanské besedě v Divadélku JoNáš nejkrásnější operetní melodie v podání členů souboru Divadla J. K. Tyla. Jiří Untermüller uvedl první představení v říjnu roku 2009. Od té doby na jeviště vystoupil ještě 66x a představil divákům více než 20 osobností plzeňské i mimoplzeňské operetní a muzikálové scény.
A již tradičními vystupujícími tohoto výjimečného večera budou Jiří Untermüller, Venuše Zaoralová Dvořáková, Stanislava Topinková Fořtová, Roman Krebs, Hana Spinethová. Těšit se můžete i na velmi speciální hosty! Na klavír je doprovodí Táňa Vaněčková.

Muzikál My Fair Lady má na programu 13. 5. v 19:00 Divadlo Pluto.

Na komedii Štěstí vás zve 13. 5. od 19:00 Měšťanská beseda.
Nejspíš to znáte sami. Náhodné setkání vás svede dohromady s někým, kdo vás nesmírně přitahuje. Drobným problémem je, že vaše světonázory jsou zcela, ale zcela neslučitelné.
Luisa je svobodná spisovatelka. Alexander je majitel restaurace uprostřed rozvodu. Luisa nemá žádné děti. Alexander má tři dcery.
Luisa má mnoho zájmů. Alexander se, kromě žen a své restaurace, nezajímá o nic. Spojuje je snad jen strach ze stárnutí a ze samoty… a rozhodnutí, že zkusí štěstí spolu.
A tehdy se Alexander dozví to poslední, co by chtěl v počátcích nového života slyšet…
Komedie pro muže a ženu. Svižná, vtipná, nepostrádá ale vážnější tóny.

Historické drama Morell uvádí Divadlo JakoHost 13. 5. ve 20:00 v Divadle Dialog.
Vzestup a pád Hitlerova osobního lékaře. Co se rozhodl udělat, aby získal moc? Co musel udělat, aby si ji udržel? 

Crazy Vehicles
Galerie Ladislava Sutnara představí práce vytvořené v ateliéru Průmyslového designu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Studenti a studentky se ponořili do světa pokusů a omylů, aby přinesli do života vozidla, která nejenže reagují na aktuální společenské a kulturní trendy, ale také je za pomoci moderních technologií a inovativního myšlení posouvají dál. Výstava Crazy Vehicles představuje inspirativní mix umění, designu a konstrukce, který nás vtahuje do světa, ve kterém se stírají hranice mezi realitou a fantazií. Těšit se můžete na díla, která baví, ale také nás nutí přemýšlet o budoucnosti pohybu a designu.
Výstavu můžete navštívit od 14. 5. do 29. 6.

Umělci po škole
Výstava bude k vidění od 14. 5. do 7. 6. v Moving Station. Vernisáž výstavy proběhne 14. 5. v 18:00.

Pozor, Zorro!
Maskovaný předchůdce dnešních superhrdinů, Zorro mstitel, poprvé v loutkové akci! Ochrání muž s černou maskou vesničany před útiskem padoušského mocipána? Získá si přitom srdce spanilé Lolity? A kdo se vlastně skrývá pod maskou Zorra?
Dobrodružná loutková komedie s minimem slov, ale zato spoustou akce a živé muziky. Tvůrci inscenace – liberecký dramaturg a dramatik Vít Peřina a režisér Divadla Alfa Tomáš Dvořák - se volně inspirovali knihou Johnstona Mc Culleyho The Mark of Zorro a jejími filmovými zpracováními, především stejnojmenným filmem z roku 1920 s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli.
Inscenace je určena divákům od 6 let. Představení můžete navštívit každý den od 14. 5. do 17. 5. v Divadle Alfa vždy od 9:00 a od 10:30.

Výchovné koncerty pro MŠ s výstavkou výtvarných prací ZUŠ T. Brzkové, Plzeň, budou znít v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni v úterý 14. 5. od 9:00 a od 10:30.

Madony v expozici Muzea církevního umění plzeňské diecéze
Přednáška Luďka Krčmáře začne 14. 5. v 17:00 v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze.

Filozofie pro život
Kurz 17 bloků přednášek bude probíhat jednou týdně vždy v úterý od 18:00  do 20:00. Na první blok vás zve 14. 5. od 18:00 Nová Akropolis.

Beseda s Ing. Pavlem Pavlem
Strakonický rodák, skvělý vypravěč, autor knih a ilustrátor zavítá do Plzně, aby se podělil o zážitky ze svých cest. Přijďte si poslechnout jeho poutavé vyprávění doplněné fotografickými materiály.
Můžete si také zakoupit jeho knihu „ Návrat na Rapa Nui po třiceti letech“ v novém přebalu a s osobním věnováním autora.
Beseda Ing. Pavla Pavla – „ Ten, co rozchodil sochy na Velikonočním ostrově“ - se bude konat v Galerii Vinotéce Hess v úterý 14. 5. od 18:00 Na Roudné 59, Plzeň
Před zahájením besedy je možné shlédnout probíhající výstavu pana Lubomíra Hauera.

Na muzikál My Fair Lady vás zve 14. 5. od 19:00 Nová scéna DJKT.

Operu Hubička uvádí 14. 5. v 19:00 Velké divadlo.

Činohru Lidé, místa, věci má na programu 14. 5. v 19:00 Malá scéna DJKT.

ZmraŽeny
Černou mysteriózní komedii uvádí Chlupatej kaktus 14. 5. od 19:00 v Divadle Dialog.
Jogínka, influencerka a nešťastně vdaná učitelka nemají klid ani po smrti. Proč tu zůstaly trčet? Pohřební zřízenec Jonák má divnou auru a zdá se, že se mu až příliš líbí, že jsou tu ty tři ženy zmražený. Patoložka Táňa chce do krajský a mezi svými milostnými patáliemi nemá čas sledovat, co zvláštního se za jejího vedení v márnici na maloměstě odehrává. Ne každý má to štěstí umřít připravený. Ale málokdo má štěstí strašit po boku svých nejlepších přítelkyň. Dá se něco změnit i po smrti? A pomůže jim Jolanda?

Jak si bude začátkem týdne užívat Plzeň? Ilustrační foto: Peggy Kýrová