Jak žije o víkendu náš region? Čekají nás jarmarky, koncerty či plesy

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pátek, 24. březen 2023 12:20
Jak žije o víkendu náš region? Čekají nás jarmarky, koncerty či plesy Ilustrační foto: FB MKS Domažlice

S přibývajícím světlem a teplem přibývá i kulturních akcí, hlavně těch, které se konají pod širým nebem. Ale ani akcí „pod střechou“ nebude nedostatek. Pojďme se podívat, čím si víkend zpestří obyvatelé našeho regionu.

Prodejní velikonoční výstava
Městys Koloveč ve spolupráci s Knihovnou městyse Koloveč zve širokou veřejnost na Prodejní velikonoční výstavu, která se bude konat v pátek 24. března od 13:00 do 17:00 v Kulturním domě Koloveč. Na akci bude možné si prohlédnout práce žáků MŠ a ZŠ Koloveč, háčkovanou vesničku, ručně dělané dekorace a módní doplňky nebo ukázky malování kraslic a zdobení perníčků. K prodeji budou nabízeny ručně dělané dekorace - textilní, dřevěné a háčkované, pomlázky a kraslice, věnce, perníčky, svíčky, medovina, domácí sirupy a marmelády.

Bohoslužba ke svátku Zvěstování Páně ve švihovské hradní kapli se koná od 17:00 do 18:00 v hradní kapli Nanebevzetí Panny Marie.
Událost se slaví jako církevní svátek vtělení Páně devět měsíců před Vánocemi. Tradičně se svátek nazývá Zvěstování Panny Marie, v současné češtině vlastně Zvěstování Panně Marii či christologicky Zvěstování Páně. Oslavuje biblickou událost zaznamenanou v Lukášově evangeliu, kdy se Marii zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že počne dítě, že se jí narodí Syn Boží, spasitel lidstva.

Koncert a poezie proti rasismu
Centrum J. A. Komenského Přeštice uvede v 19:00 Koncert a poezie proti rasismu. Svůj um představí zpěvačka a hlasová umělkyně Ridina Ahmedová a autorské čtení poezie v podání Martina Šimka, který přečte výběr básní ze své sbírky.

Swap v Přešticích se koná v pátek a v sobotu v Konferenčním sále KKC v Přešticích. Přineste své věci, vyměňte a odneste nové...
Otevřeno je:
v pátek 24. 3. od 16:00 do 18:00
v sobotu 25. 3. od 9:00 do 12:00

V sobotu 25. března jste zváni na Velikonoční jarmark a farmářský trh v Nepomuku, který se koná od 8:00 do 12:00 na Náměstí A. Němejce. Zahraje Duo HARHOU)
Trh je zaměřeným na potraviny, výpěstky a výrobky pocházející z regionu jihozápadních Čech, ale i Evropy a světa. Na Velikonočním trhu zakoupíte rovněž rukodělné výrobky a velikonoční výzdobu.
V Městském muzeu a galerii Nepomuk můžou děti zhlédnout od 10:00 pohádku Čípak je to vajíčko? Zahraje divadélko KOS.

Velikonoční Jarmark v Ejpovicích se koná od 10:00 v sále Hostince u Salcmanů.

Sportovní a turistický areál u Hromnického jezírka oživí Pivní festival v Hromnici od 12:30 do 18:30.
„Na našem Pivním festivalu můžete ochutnat kromě výčepních piv a klasických ležáků i kvasnicová a pšeničná piva nebo tmavá a polotmavá piva. Představí se i řemeslné minipivovary ´U Lenocha´ a ´Zlatá kráva´,“lákají organizátoři akce. Občerstvení k pivu bude zajištěno přímo na místě. Po celou dobu konání pivního festivalu budou hrát živé kapely. Návštěvu pivního festivalu můžete spojit i s prohlídkou Hromnického jezírka, našeho technického a přírodního unikátu.
Celou akci pořádá Dart's Pub Plzeň ve spolupráci se sportovní a turistickou klubovnou V Kolnách a TJ Sokol Hromnice.

Speciální dětská prohlídka Zámku Zbiroh začíná ve 13:30.

Přednáška o Metternichovi v Nebřezinech začíná v 16:00 na adrese Nebřeziny čp. 53.
Povídání o Metternichovi při příležitosti výročí 250 let od jeho narození se bude konat v Neřezinech. Akci zajišťuje p. Ivo Kornatovský.

Kino a divadlo Káčko v Dobřanech promítá v 17:00 dobrodružný rodinný film Bella a Sebastian: Nová generace.
Příběhy Sebastiana a fenky Belly milují generace čtenářů i filmových fanoušků a v poslední době se objevilo hned několik více či méně věrných adaptací. A protože se krásná alpská příroda a poctivý příběh o přátelství člověka a zvířete jen tak neokoukají, máme tu další. I když malinko jiný. Bella a Sebastian: Nová generace představí nového hrdinu. Sebastian je kluk z města, na kterého se lepí jeden průšvih za druhým. Je to lump a teď se mu to vymstilo. Na prázdniny totiž musí za trest odjet za tetou a babičkou do hor, kde jim musí pomáhat starat se o ovce, což je něco, co ho zrovna moc nebaví. Jenže tu narazí na Bellu, krásnou fenku, o které si její majitel myslí, že se nedá vycvičit, je nevypočitatelná a může být i nebezpečná. Se Sebastianem si zpočátku moc nerozumí, ale vzhledem k tomu, že to v životě mají těžké oba a jejich nejbližší je považují za ztracené případy, není žádné překvapení, že se rozhodnou táhnout za jeden provaz. A ukázat všem, že síla přátelství je to nejsilnější na světě.

Jarní ples květin roztančí od 20:00 Kulturní dům Dobřany.
K tanci hraje skupina Relax. Lístky je možné koupit v MKS v Dobřanech.

JOSEFOVSKÁ TANEČNÍ ZÁBAVA oživí ve 20:00 Kulturní dům Bělá nad Radbuzou.
SDH Bělá nad Radbuzou zve na tradiční Josefovskou taneční zábavu. K tanci a poslechu zahraje: PROMĚNY BAND PLZEŇ. Připravena bude bohatá tombola.

XXIII. Chodský bál pořádá MKS Domažlice od 20:00.
Tradiční Chodský bál s neopakovatelnou atmosférou danou tím, že převážná většina návštěvníků chodívá oblečena do chodských krojů. Volnou zábavu prokládá program tvořený vystoupeními národopisných souborů z Chodska a zdejších dudáckých kapel.

Víkendový workshop s keramikou probíhá od 25.března od 9:00 do 26. března do 17:00.
Keramika u Mistrů a Zuzi. Smi – upcyklované šperky pořádají společný zážitkový relax workshop s keramikou a upcyklovanými šperky v Nepomuku a Vrčeni (Plzeň jih).
Co vás čeká: točení na kruhu – květináče, misky, práce s formou na keramiku – slunce, tvoření šperků z kávových kapslí (upcyklace) a relax a pohoda v kruhu žen.
A co se naučíte? Základy točení na kruhu a modelování z hlíny, vytvoříte keramické slunce a vytočíte si vlastní květináče, naučíte se upcyklovat kávové kapsle a stará trička, uděláte si vlastní upcyklované šperky, náušnice, náhrdelníky, náramky a třeba sponu do vlasů.
Každý den je rozdělen na dvě tříhodinové sekce – dopolední a odpolední, nudit se rozhodně nebudete. Malé občerstvení je v ceně kurzu – čaj, káva, sušenky, buchta. Dále je k dispozici kuchyňka, na oběd je možné zajít do blízké restaurace. Pro zájemce je možnost spaní v místě za symbolický poplatek.

Litický velikonoční jarmark 2023
První ročník velikonočního jarmarku v Liticích proběhne v neděli 26. března mezi 10:00 - 17:00. Těšit se můžete na pestrou nabídku delikates, nápojů, originálních řemeslných produktů či zboží s velikonoční tématikou. Na své si přijdou i děti, pro něž budou připraveny tvořivé dílničky.

Nedělní MTB & Gravel vyjížďka se koná 26. března.
Pravidelné nedělní cyklovýlety po okolí Plzně pod vedením traséra jsou vhodné pro hobby cyklisty a cyklistky. S trasérem v čele si užijete přibližně 2,5 hodinky jízdy po cyklostezkách a v lehkém terénu. Start je v 11:00 od Bikeheart Centra cyklistiky ve Štruncových sadech v Plzni, nejpozději ve 14:00 budou účastníci zpět na základně. Zimní vyjížďky jsou bez zastávky na oběd. V cíli posedíte v Bikeheartu, kde si můžete kromě běžné nabídky dát i horkou polévku!
A co s sebou? Horské kolo/gravel v dobrém technickém stavu, helmu, pití, traťovku a náhradní duši.

Obecní úřad Brnířov zve v neděli na Velikonoční jarmark od 13:00.
Prodejci z Brnířova a okolí pořádají velikonoční jarmark s kavárnou. Velikonoční vajíčka, jarní dekorace a mnoho dalšího.

Velikonoční jarmark na Roubence začíná v 15:00 v Trnové č.p. 2.

Kino a divadlo Káčko zve od 15:00 na divadlo pro děti Velikonoční pohádka ze zahrádky.

Zahájení turistické sezony v Rokycanech – Od Muchy až na věž kostela
Město Rokycany letos zahájí turistickou sezonu v neděli 26. března akcí Od Muchy až na věž kostela. Prohlédnout si můžete radnici, kostel Panny Marie Sněžné a výjimečně bude zpřístupněn i interiér Fitzovy hrobky.
Čeká vás první komentovaná prohlídka radnice včetně originálu obrazu Alfonse Muchy „Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou“ z roku 1933, prohlídkou kostela Panny Marie Sněžné s možností vystoupání na ochoz věže ve výšce 29 metrů. Na závěr budou moci účastníci nahlédnout do interiéru Fitzovy hrobky. Sraz zájemců je v neděli 26. března v 15:00 v průjezdu radnice. Komentovaná prohlídka je zdarma, jen je nutná registrace buď přes e-mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo na telefonu 371 706 104.
Na turistickou sezonu (od dubna do září) město připravuje pro občany i návštěvníky akci „Zdolej čtyři vrcholy“. Za obejití Kotle, Žďáru, Vršíčku a Čiliny získají účastníci dřevěné upomínkové kolečko od města a děti navíc sladkost. Letošní novinkou v Rokycanech bude také zapojení do zářijového programu Dnů evropského dědictví.

Pro všechny velké i malé je od 16:00 připraveno Super dětské odpo v CCN - maškarní bál. „Začneme nejprve loutkovým představením Zlatovláska, a pak nás čeká maškarní bál. Dorazte, bude legrace a spousta soutěží,“ láká organizátor Centrum Caolinum Nevřeň.