Jezírko ve Škodalandu zůstává zavřené, potvrdil se výskyt parazitů

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 30. červen 2023 17:03
Jezírko ve Škodalandu zůstává zavřené, potvrdil se výskyt parazitů Foto: ÚMO Plzeň 3

Jezírko ve Škodalandu bylo uzavřené už od minulého čtvrtka kvůli podezření na cerkárie – kožní parazity. Ačkoliv rozbor vody vyšel na výbornou, u návštěvníků se tehdy projevila velmi svědivá vyrážka připomínající neštovice. Cerkárie se zkoumáním potvrdily a bude tak nutné vysbírat všechny šneky a poté ještě provést šetrné chemické dočištění. Se znovuotevřením přírodního jezírka centrální obvod počítá až zhruba koncem července.

jezírko 2Podle mluvčí centrálního obvodu Michaely Adámkové se hydrobiolog Jindřich Duras, který na vyčištění oblíbeného a v současnosti uzavřeného koupaliště spolupracuje, rozhodl ručně odlovit všechny vodní plže. Právě tito nevinní tvorové jsou totiž přenašeči parazitů zvaných cerkárie, které způsobují opravdu nepříjemné kožní problémy a které se šíří právě z kachního trusu.

„Společně s brigádníky je naším cílem vylovit úplně všechny plže. Myslím, že to je reálné, ačkoliv jich zde podle odhadu bude více než tisícovka. Plži se ale potřebují pravidelně nadechnout nad hladinou, a proto se vynořují u břehů, kde je můžeme poměrně lehce sebrat,“ vysvětluje Jindřich Duras. Sám si oblékl neopren a do Jezírka se ponořil, aby situaci pod hladinou mohl lépe vyhodnotit a odlovit šneky i z hůře dostupných míst pod moly.

Do současné chvíle se jich brigádníkům podařilo odlovit již stovky. Plži si jezírko zamilovali pro jeho čistou vodu. Tu potvrdil také její rozbor.  Cerkárie z rozboru vody odhalit nelze, to je možné pouze zkoumáním šneků, kteří již byli odesláni ke zkoumání.

 „Ve čtvrtek odpoledne přišly první výsledky po odborném parazitickém vyšetření dvou dávek našich šneků z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Ze zatím zjištěných čtyř druhů plžů jsou tři masivně napadeny motolicemi, to znamená, že uvolňují cerkárie. Odborníci zatím zjistili minimálně tři typy cerkárií. Z vědeckého hlediska je tedy jezírko velmi zajímavou lokalitou, koupání tam ale v této situaci není,“ informuje o vývoji situace odborník.

Po důkladném vysbírání všech plžů, bude zhruba kolem poloviny července ještě provedeno i šetrné chemické dočištění vody a poté udělá hydrobiolog test doslova na vlastní kůži, tedy koupelí v jezírku. Pro otevření areálu tak, aby v něm koupání bylo bezpečné, děláme maximum a nejpozději k němu dojde koncem července.