Komentář: Týden pohledem Pavla Šindeláře

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 14. listopad 2022 16:18
Komentář: Týden pohledem Pavla Šindeláře Foto: se souhlasem P. Šindeláře

Kdo čekal sv. Martina na bílém koni, ten se letos nedočkal. Týden, ve kterém se konaly americké volby do části Kongresu a Senátu, připomínal spíš září nebo některé jarní měsíce. Horko ale bylo na Floridě. V okamžiku, kdy bylo zřejmé, že republikáni ve volbách neuspějí tolik, jak jim přisuzovaly předvolební průzkumy, a na Floridě přesvědčivě obhájil svoje guvernérské křeslo Ron DeSantis, varoval bývalý americký prezident Donald Trump úspěšného floridského guvernéra, aby proti němu v prezidentských primárkách raději nekandidoval. A udělal to, jak jinak, než po trumpovsku.

Trump DeSantisovi pohrozil, že když bude kandidovat, odhalí věci, které pro DeSantise nebudou zrovna příjemné. Výhružku pak doprovodil slovy, že jej zná lépe než kdokoliv, možná lépe než jeho vlastní žena. Chce se jen dodat: …Nebuďte slušnej, řekněte to jméno.

V úterý byl poslední den pro odevzdání kandidatury na českého prezidenta. Stihlo ji podat dvacet jedna kandidátů. V počtu kandidátů se jedná o nový český rekord. Po pěti letech tak Češi opět budou mít možnost sledovat něco na způsob Československo hledá Superstar. Problém je, že náš právní řád je celkem benevolentní v tom, kdo může na prezidenta kandidovat. A tak se můžeme těšit, že náš hlas bude chtít hodný a laskavý důchodce Andrej Babiš, senátoři, kteří kandidaturu berou spíše jako připomenutí, že jim v roce 2024 končí senátorský mandát nebo zcela absurdní ochránce českého národa Karel Janeček. Jen pro zajímavost, v Rakousku měli letos také rekordní počet kandidátů na prezidenta. A to sedm. To jsme to těm „Rakušákům“ zase nandali.      

Zřizovatelem průmyslové zóny Líně pro gigafactory německého koncernu Volkswagen zřejmě nebude Plzeňský kraj. Vláda hodlá po mediálních kotrmelcích vedení Plzeňského kraje svěřit tuto roli státnímu podniku Diamo. A co na to Plzeňský kraj? Pirátský hejtman Rudolf Špoták se nechal slyšet, že radši bude vyšachovaný, než aby se pustil do něčeho, co může být špatné. Nebylo poslední pirátské volební heslo „Odvaha dělat, co je správné?“

Elon Musk ovládl Twitter a začaly se dít věci. Firma, která prodělává 4 miliony amerických dolarů denně (tj. cca 35 miliard Kč ročně) začala masivně propouštět, zakázala svým zaměstnancům homeoffice a zavedla některé placené služby. Česká vláda schválila schodek státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč, což je skoro desetkrát více než činí roční manko Twitteru. V návrhu rozpočtu počítá vláda s růstem počtu státních zaměstnanců a daně ponechává na úrovni roku 2022. Tak nějak mi ten Muskův přístup přijde logičtější.  

Autor: Pavel Šindelář, bývalý primátor města Plzně

PR článek