Kraj vyhlásil památku roku 2023

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 21. červen 2024 12:35

Média

Plzeňský kraj vyhlásil památky roku 2023, a to v kategorii stavby získala Římskokatolická farnost Přeštice za opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je kulturní památkou. V kategorii sochy a drobná architektura pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem.

Vyhlášení památky roku 2023, Semlerova vila v Plzni. Slavnostní chvíle ocenění majitelů vloni opravených památek, které se ucházely o titul. „Všichni víme, že je důležité o památky se starat, aby právě oceňování těch nejlepších, chceme ocenit nejen ty, kteří památkám pomáhají z veřejných peněz, ale i ti, kteří třeba i soukromé peníze investují do toho, aby ty památky v Plzeňském kraji dostaly nový život,“ vysvětlil smysl akce hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

V kategorii stavba získal prvenství kostel v Přešticích, který vloni prošel celkovou opravou. „Tak jsme vděčný, že se dílo podařilo, děkuji těm, kteří se na tom podíleli a jsem rád, že tato dominanta kraje, protože když jedete z Plzně na Klatovy, tak přeštický kostel je skutečně dominantou, tak že je také dominantou v kvalitě, kterou byl opraven a že září v té harmonii barev, která je jedinečná,“ řekl nadšeně plzeňský biskup Tomáš Holub.

Já sám osobně jsem byl právě na otevření chrámu v Přešticích a musím říct, že to je opravdu impozantní zážitek. Plzeňský kraj tam sám dal dva miliony korun proto, aby to mohlo být v takovém tom formátu, jako je to nyní a všem doporučuji návštěvu,“ doporučil hejtman Špoták.

Musím říct, že ta kvalita opravy, rekonstrukce a to zasazení do krajiny, nebo zasazení do toho kontextu celého, je na obrovsky stoupající úrovni a to svědčí o tom, že památky nám nejsou lhostejné,“ zhodnotil úroveň posledního ročníku soutěže krajský radní Libor Picka.

V kategorii sochy a drobná architektura získal první místo pomník Jindřicha Šimona Baara ve Výhledech u Klenčí pod Čerchovem.

Biskup Radkovský, když u nás světil zvon na kostele Svatého kříže, tak říkal, že boží muka a zvony kostela jsou to, co poutníkovi, dříve jsme říkali poutníkovi, dnes říkáme turistovi či cyklistovi sděluje, že v té krajině bydlí lidé, kteří jsou schopni se o své památky postarat,“ uzavřel krajský radní Picka.

Plzeňský kraj vyhlásil památku roku 2023. foto TV ZAK