Kulturní tipy: co přinese čtvrtý dubnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 20. duben 2023 18:00

Média

Jako kdyby organizátoři kulturních akcí chtěli obyvatelům Plzně vynahradit rozmary počasí! Nabídka na nadcházející víkend je skutečně přepestrá. Pojďme se podívat, co je pro nás přichystáno.

Pátek 21. 4.

Výstava entomologických sbírek i živých exemplářů Bezobratlí kolem nás bude zahájena v Západočeském muzeu v Plzni a potrvá do 3. 3. 2024.
Výstava věnovaná bezobratlým živočichům představí kromě entomologických sbírek zoologického oddělení Západočeského muzea v Plzni také živé exempláře. Zajímá vás pohled do hnízda čmeláků? Tato výstava vám to umožní. Umíte si představit, že lze chovat v akváriu například vodní brouky? Přijďte se podívat. Rádi byste měli na své zahradě či balkóně hmyzí domek, ale nejste si jisti jakým způsobem ho vyrobit a kam ho umístit? Na výstavě vám poradí. Entomologické sbírky v muzeích už zřejmě viděl každý, ale víte, jakými metodami se hmyz loví? Tady to zjistíte. Zatímco si budete prohlížet výstavu plnou zajímavých informací a fotografií, pro vaše děti bude připraven dětský koutek, kde si mohou kreslit, zahrát pexeso či složit puzzle. Scénář byl napsán tak, aby zde zábavu a poučení našly všechny generace.

Divadlo Alfa zve od 9:00 malé i velké diváky na oblíbené Pohádky ovčí babičky. Další představení se bude hrát v sobotu v 15:00.

Králičí nora je emočně silné rodinné drama pojednává o manželství, které prochází zásadní životní zkouškou. Becca a Howie se vzájemně odcizují. Postihla je totiž jedna z největších rodinných tragédií, jakou si lze vůbec představit. Dokáží se s ránou osudu vypořádat a vrátit se k normálnímu životu? Dokáží Becca, její těhotná sestra a jejich svérázná matka udržet rodinu pohromadě? Sám autor o své hře tvrdí, že je „až překvapivě zábavná, ovšem také trochu smutná a vážná, ale nakonec i nadějeplná“. Významný americký dramatik a scenárista David Lindsay-Abaire (*1969) za svoji hru Králičí nora obdržel v roce 2007 prestižní Pulitzerovu cenu. Uvádí Malá scéna DJKT v 19:00.

Nová scéna DJKT zve pro změnu v 19:00 na muzikál My Fair Lady.

Na autorskou komedii studentů z katedry německého jazyka Maturastreich přijďte od 19:00 do Moving Station.

exLudvíci uvádějí v Divadle Dialog od 19:30 autorskou komedii Debilové.
Pojďte nahlédnout do soukromého pensionu, kde se "zotavují" různé osobnostní typy lidí, které by se v normálním životě těžko potkaly. Vše má svůj zaběhnutý řád, všichni vědí, co mají dělat... až do dne, kdy nastane zásadní změna!!!
V této divadelní hře vás čeká průnik do niter zcela rozlišných osobností klientů jednoho soukromého sanatoria, kde je zakázáno slovo blázen. Postavy, které by se v běžném životě asi horko těžko potkaly, se najednou ocitají pod jednou střechou. Každá z nich si nese nějaké to břímě, má svůj osobitý přístup k životu a tudíž i k ostatním klientům. Všichni jsou zvyklí na řád ústavu, ale najednou se přihodí zásadní změna.... Jak se změní životy klientů sanatoria? Kdo z nich to neunese? Kdo z nich se naopak projeví nad věcí? Kdo a jak propadne emocím? A jak to vlastně s nimi skončí?!?

Rockabilly párty na vás čeká od 20:00 v KD Šeříková. Zahrají vám kapely The Brassbound Rockets, Slapdash rockabilly a Budějcký křupani.

Sobota 22. 4.

Prohlídka bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche v Plzni.
Od 9:00 do 17:00 budete mít možnost nahlédnout do dvou interiérů Adolfa Loose, které dosud čekají na renovaci, do bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche.
Prohlídka trvá zhruba 45 minut (10 minut na přesun). Trasa není bezbariérová. Počet lidí na jedné prohlídce je 15, doporučuje se termín si rezervovat.

Tematický festival O Zahradě se koná v sobotu a v neděli v DEPO2015.
Druhý ročník víkendu O ZAHRADĚ se bude věnovat tématu vody i praktickým dovednostem. Program nabídne přednášky, prezentace, praktické workshopy pro děti i dospělé, gastronomické okénko zaměřené na vaření z lokálních rostlinných surovin, swap neboli bezplatnou měnírnu rostlin a otevřené tržiště s nabídkou sazenic, semen, zavařenin a dalších jedlých produktů ze zahrady i zahradního vybavení a dekorací. Program se koná po oba dny 22. a 23. 4. vždy od 10:00 do 18:00.

Soutěžní a naučný program pro rodiny s dětmi Den Země začíná v 10:00 v ZOO, konec je plánován na 17:00. Akce nabídne řadu soutěží včetně oblíbené naučné stezky o zajímavé ceny.

Inspirativní festival tvůrčích odvětví Maker Faire Plzeň se na vás těší od 10:00 do 18:00 v DEPO2015.
Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších. Maker Faire, to je veletrh tvořivosti, kreativity, nápadů a novinek a koná se od roku 2006 v mnoha městech na světě. V Plzni proběhl poprvé v roce 2019, kdy představil 48 tvůrců a přivítal 2500 návštěvníků. Staňte se letos jeho součástí i vy. Vstup je zdarma.

Ekologická akce u příležitosti Mezinárodního dne Země s názvem Ukliďme břehy řeky Radbuzy začíná ve 13:00, kdy je sraz u papírenské lávky na Radbuze. Konec se předpokládá v 17:00.

Balet Kytice můžete zhlédnout od 19:00 na Malé scéně DJKT.
Kytice je bezesporu nejslavnějším dílem K. J. Erbena. Kdo z nás by si z dětství nepamatoval Kytici a nenaučil se během školní docházky alespoň některé z jejich veršů nazpaměť?
Nejslavnější Erbenovo dílo bylo zpracováváno v Plzni poprvé jako balet! A právě postava autora se stává průvodcem po světě známých balad – Svatební košile, Vodníka, Polednice, a nakonec i pohádkového příběhu Zlatý kolovrat. Balet DJKT převedl básnickou sbírku do umělecké formy, která vypráví příběh a zároveň propojuje umělecké žánry. Celek podtrhuje hudba Antonína Dvořáka. Představení dokazuje, že náš národní literární klenot nemusí být jen povinnou četbou.
V režii dlouholeté spolupracovnice DJKT Ireny Žantovské a v choreografii sólisty plzeňského baletu a choreografa Richarda Ševčíka vzniklo hodinové rodinné představení na hudbu Antonína Dvořáka ze symfonických básní Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a kantáty Svatební košile. Originální dílo přibližuje poutavě i nejmladším divákům českou literární klasiku.

Čarodějky ze Salemu uvádí v 19:00 Nová scéna DJKT.
Světoznámý historický thriller napsal klasik moderního amerického dramatu Arthur Miller na základě skutečné události, ke které došlo v roce 1692 v izolovaném prostředí malé vesnice Salem ve státě Massachusetts. Tento temně poutavý příběh, variace „honů na čarodějnice“ a inkvizičních procesů, jak je velmi dobře známe také z Evropy, však je pro Millera především metaforickou alegorií. Dramatickým vyobrazením toho, jak osobní zranění či zrada jednoho může ovlivnit celou společnost, jak snadno lze manipulovat davem a poštvat lidi proti sobě – jak snadno lze dokonce rozpoutat davovou hysterii nebo podlehnout paranoie. „Uvnitř každé společnosti je skrytá panika a pokud se najde někdo dostatečně bezskrupulózní, aby ji rozpoutal, může přinést smrt mnoha lidem. A ta hra je o městě, které prostě exploduje strachem,“ říká sám Miller. Jeho hra je tak i varováním před fanatismem, který byl stejně nebezpečný v dobách dávných, jako je nebezpečný dnes. Zvláště pak, když se populisticky skrývá za rouškou zdánlivě demokratických, právních a nábožensky upřímných hodnot.

Měšťanská beseda zve od 19:00 na koncert Pražský filmový orchestr: Koncert filmové hudby.
Pražský filmový orchestr v čele s dirigentem Jiřím Koryntou přijede zahrát plzeňskému publiku hudbu ze světových velkofilmů, opět s novými, dosud neslyšenými tituly, ale i s programovými stálicemi, které doposud pro plzeňské publikum ještě nezařazoval.

Neděle 23. 4.

Absolventský koncert žáků ZUŠ Sokolovská začíná v Masných krámech v 10:30.

Operní matiné: Příběh Vilémův. Vilémův? začíná ve foyer Velkého divadla DJKT v 10:30.

Paparazzi aneb Intimní život bulvárního fotografa je název komedie s L. Langmajerem, na kterou zve od 14:00 Divadlo Pluto.

Studio DAMÚZA: SUPERKLUK
Divadlo pro děti a tvůrčí dílnu můžete navštívit od 15:00 ve Velkém sále Moving Station.
Nemusíš být zrovna Superman, Spiderman nebo Batman. Stát se superhrdinou může úplně každý, stačí docela maličko! Loutková pohádka pro děti od 5 let vypráví příběh jedné supertřídy, ve které superspolužáci prožívají superdobrodružství. Až do té doby, než k nim propadne Miloš, který už není tak úplně super… Akce je určena pro děti od 5 let a jejich rodiče. Délka představení je 35 minut.

Dětské divadelní představení Malá víla a její dobrodružství uvádí v 15:00 Nová Akropolis.
Divadelní představení pro děti vtáhne malé diváky do světa obyvatel lesního království a jejich péče o přírodu je spojeno s programem zaměřeným na ekologickou výchovu. Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne Země. Vstupné 70,- Kč, dospělý doprovod zdarma.

Muzikál O Jeníčkovi a Mařence můžete vidět v 15:00 a v 17:00 na Malé scéně DJKT.
Soubor muzikálu přináší svým nejmenším divákům nové zpracování známé pohádky O Jeníčkovi a Mařence z dílny autorky Jany Havlatové. Na jeho výsledné podobě se významně podílela také legendární plzeňská pěvkyně a dlouholetá členka operního souboru DJKT Lilka Ročáková, která tento pohádkový muzikál zároveň připravila jako režisérka.
Diváci se v průběhu představení seznámí nejen s malým Jeníčkem a nebojácnou Mařenkou či jejich Otcem, ale i s parádivou Macechou, která by místo starosti o děti a domácnost nejraději pořád jen tancovala. Chybět samozřejmě nebude perníková chaloupka a v ní ošklivá Ježibaba, která však ani v nejmenším nepochybuje o své kráse. Příběhem plným krásných, veselých a roztančených písniček děti i dospělé provedou dva šášové – Oranžáček a Červenáček.

V 15:30 se můžete vydat na komentovanou prohlídku Velké synagogy v Plzni s návštěvou věže.
Během komentované prohlídky se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Monumentální stavba má dvě 45 metrové věže a vy se do jedné z nich na této prohlídce podíváte.

Příhody včelích medvídků je divadlo pro děti, které začíná v 16:00 v DEPO2015.
V rámci tematického víkendu O ZAHRADĚ zve DEPO2015 na nedělní divadelní pohádku z dílny divadla Krapet. Nejmenší návštěvníci se spolu s malými čmeláčky podívají do přírody docela jinýma očima, než jakýma ji vidí dospělí. Vstup je zdarma, dle obsazenosti.

Operu Korunovace Poppey uvádí v 16:00 Velké divadlo DJKT
Barokní opus Claudia Monteverdiho čeká derniéra. V popředí emotivního a dramatického příběhu stojí římský císař Nerone, který zavrhne svou ženu Ottavii. Do hry totiž vstoupila neodolatelná Poppea, která se stala ženou jeho srdce, a nakonec i novou císařovnou. Operu charakterizuje navzdory dramatické zápletce klidná a melodická hudba, která spolu s něžným a citlivým zpěvem působí jako jemné pohlazení. Díky hře světel a stínů obepínajících jeviště však představení režiséra T. O. Pilaře potěší i divákův zrak.
Korunovace Poppey bývá často označována jako první opera na historický námět, je to ovšem živý příběh plný intrik, vášní a násilností. Libretista Giovanni Francesco Busenello čerpal z Tacitových Letopisů. V opeře najdeme i historickou postavu filosofa Seneky, napsanou pro hluboký bas, který na císařův příkaz spáchá sebevraždu. V díle je také celá řada dalších rolí, které do opery přinášejí komické prvky, například chůva a dva vojáci.

Gospel (až) na dřeň
Tradiční benefiční koncert sboru Touch of Gospel a mnoha hostů z celé ČR začíná v 18:00 v ECM Maranatha. Nenechte si ujít večer s autentickou atmosférou zahraničních gospelových koncertů! Velký sbor 90 zpěváků na pódiu a živou kapelu povedou Gabi Gąsior (PL) a David Daniel (UK). Gabi je gospelová zpěvačka, skladatelka a dirigentka. David je pastor z Londýna, kde vede sbor People's Christian Fellowship Choir. Také on píše vlastní písně a za zpěv získal mimo jiné cenu S. Wondera za nejlepší mužský pěvecký výkon. Oba dirigenti během večera vystoupí i jako sólisté. Úvod koncertu bude patřit plzeňskému sboru Touch of Gospel.
Koncert je benefiční – výtěžek z něj je určen na podporu plzeňské Nadace pro transplantace kostní dřeně. Vstupenky budou k dostání pouze na místě (Betlémská kaple, Husova 14, Plzeň).

Zpívající právník Ivo Jahelka vystoupí pro zámek Čečovice v plzeňském M-klubu v 18:00. Jedná se o benefiční koncert a veškerý výtěžek z tohoto vystoupení bude využit na rekonstrukci zámku Čečovice.
"Vycházím z toho, že humor a smích jsou kořením života, že každý se rád zasměje neštěstí druhých, a že – jak pravil jeden recidivista – ´Život je nepřetržitá řada průserů nepravidelně po sobě jdoucích´," říká Ivo Jahelka. Přijďte si užít osobitý humor a písničky skvělého písničkáře Ivo Jahelky a zároveň podpořit rekonstrukci zámku Čečovice. 

Měšťanská beseda zve v 19:00 na severské drama v podání Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu.
V pražské restauraci “Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz “Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život.
Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru “Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška.
Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru “kompaktní a čirou jako střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary.

Čarodějky ze Salemu uvádí v 19:00 Nová scéna DJKT.

Kulturní tipy: co přinese čtvrtý dubnový víkend? Ilustrační foto: Visit Plzeň