Kulturní tipy: co přinese čtvrtý prosincový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 21. prosinec 2023 18:00
Kulturní tipy: co přinese čtvrtý prosincový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Čekání na Ježíška můžete svým dětem i sobě ukrátit na některé z mnoha kulturních a společenských akcí, které se v našem městě budou konat. Pojďme se společně podívat na některé z nich.

Pátek 22. 12.

V pátek 22. prosince 2023, přesně v 04:29 nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená, že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima.

Prohlídky Loosových interiérů
Vydejte se 22. 12. a 23. 12. na prohlídku Loosových interiérů. Navštívit můžete hned tři prohlídkové trasy – Byty Voglových a Krausových, Brummelův dům a Semlerovu rezidenci. Přijďte obdivovat nadčasový a na svou dobu velice moderní design a zaposlouchat se do pohnuté historie jednotlivých bytů a domů a osobních příběhů původních majitelů. 

Vánoční charitativní běh v Plzni
Zážitkově nezávodní charitativní vánoční běh v Plzni. Těšit se můžete na vánoční atmosféru a trasu je možné jít nebo běžet. Přidejte se k nám a pojďme společně pomoci předčasně narozeným dětem. Start je v Borském parku.
ČASOVÝ HARMONOGRAM:
> 17:00 až 18:00 - Prezence a registrace na místě
> 17:40 až 17:55 - Hra o ceny
> 17:55 až 17:59 - Rozcvička s Johny Alaskan
> 17:59 až 18:00 - Vyhlášení nejlepšího cukroví
> 18:00 - Start charitativního běhu na 5 kilometrů a 1.8 kilometru (zpevněné cesty, vhodné pro kočárky - doporučujeme s sebou čelovku).
TÉMA BĚHU: Ochutnávka cukroví! Vezměte s sebou svoje napečené dobroty a vyhrajte speciální cenu!
ZÁZEMÍ: Stánek s oblečením Rozběháme Česko, bohatá hra o ceny. Na akci nebudou zajištěné šatny ani záchody.

Adventní prohlídka pivovaru s pivovarským kvízem
Poslední letošní adventní prohlídka začíná v 17:30.
Kam vás speciální prohlídka zavede? V jedinečné večerní atmosféře navštívíte historickou i moderní varnu, kde se uvaří denně až 2 miliony půllitrů piva! Představeny vám budou důležité postavy z historie i současnosti pivovaru a v historických sklepích se můžete těšit na opravdu bohatou ochutnávku nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell načepovaného přímo z ležáckých dubových sudů. A POZOR! Během degustace si můžete zahrát pivovarský kvíz! Ti nejlepší z vás získají hodnotné ceny z Prazdroje, třeba adventní kalendář Pilsner Urquell.

Kriminální komedii Nevěrníci uvádí Divadlo Maebh v 19:00 v Divadle Dialog.
Vyšetřování vraždy v domě, kde se všichni miluji, ale věrní si být nedokážou. Nevěrní manželé a nechtěná přítomnost jejich milenců v bytě naznačuje jako motiv vraždy žárlivost. Ale co když je to všechno jinak?
Sandra (Oldriska Ciprova) byla v mládí zavřená za vraždu a nedokáže se se svou minulostí doposud smířit. Navíc zjišťuje, že jí je manžel Patrik (Lukáš Weber) nevěrný. Sandra má sama máslo na hlavě a je nucená situaci řešit. K tomu musí ve svém domě snášet přítomnost prostinké snoubenky Tamary (Tereza Kocourková) svého syna (Ondřej Ulč). Do toho přichází i Tamařina kamarádka Ivona (Lenka Gracikova) ze které se vyklube Patrikova milenka. A aby toho nebylo málo, dojde k vraždě. Podezřelí jsou samozřejmě všichni, i když nejvic Sandra, která už v minulosti vraždila. Na záchranu jí naštěstí přispěchá major Karla Zemanová (Tereza Melková), která sice může Sandře pomoci, ale také z ní může být časovaná bomba.

Cesta za medicínou Latinské Ameriky
Cestovatelská přednáška začíná v 19:00 v DEPO2015.

Harlej
Rockový koncert si nenechte ujít ve 20:00 v KD Šeříková.

Sobota 23. 12.

Rozdávání Betlémského světla v centru Plzně
Betlémské světlo patří k symbolům Vánoc už více než třicet let. I letos se bude rozdávat v několika kostelích. Do Plzně dorazí 23. prosince do katedrály sv. Bartoloměje, kde v 8:00 proběhne Mše svatá s přivítáním Betlémského světla. Skauti ho zde budou rozdávat od 14:00 do 18:00. Dále si pro betlémské světlo budete moci přijít 24. prosince od 9:00 do 17:00 do katedrály sv. Bartoloměje, od 9:00 do 15:00 do kostela na Chodském náměstí, od 10 00 do 13:00 do kostelíku U Ježíška a od 13:00 do 16:00 k františkánům.

Mše svatá s přivítáním Betlémského světla začne v 8:00 v katedrále sv. Bartoloměje.

Zimní příhody včelích medvídků přináší host Divadlo KRAPET ve 14:00 a v 15:30 do Divadla Alfa.

Rozsvícení vánočního stromku a dětská vánoční besídka začne v 15:00 v ZOO.

Neděle 24. 12.

Čtvrtá adventní neděle (zlatá) vychází letos na 24. prosinec. Čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. Díky tomu může nastat mezi 18. až 24. prosincem, tedy i na Štědrý den. Tato neděle je tradičně ve znamení posledních příprav na slavnost Narození Páně. Zapaluje se 4. svíce na adventním věnci, tzv. andělská, představující mír a pokoj. Udělejte si procházku k neobyčejným betlémům, svezte se vánočně vyzdobenou tramvají nebo počkejte na západ slunce a udělejte si výlet za netradiční vánoční výzdobou.

Štědrý den zahájí Adventní mše s roráty v 6:45 v katedrále sv. Bartoloměje. 

Na Ježíška U Ježíška
Už po dvanácté vás jako v předešlých letech od 10:00 čeká přívětivé dopoledne. Muzika, zpěv, něco tematických povídek nebo poezie a před polednem společné zpívání koled. A k tomu všemu Betlémské světlo.
"Tatínkové, nechte manželky doma v klidu pracovat na svátečním obědě a přijďte i s dětmi. Muzikanti a zpěváci, zastavte se a přidejte se k nám. Program je tvořen stylem Kdo-jde-zrovna-kolem-a-má-čas," láká kostel U Ježíška.

Staroplzenecký Živý Betlém uvidíte od 11:00 na Náměstí Republiky.

Štědrý den v Zoo
Štědrý den v Zoo přinese svátečním příchozím dopolední chytání zlaté rybky, vánoční naučnou stezku o další dárky pod stromeček a zvířátkům jesličky plné návštěvnických pamlsků. Tradiční dopolední (10:00 –13:00) program dokázal před lety zcela změnit štědrodenní zájem o návštěvu zoologické zahrady. Nyní je sváteční pozdravení zvířátek pro mnoho rodin – a nejen z Plzně a okolí – doslova kultovní záležitostí. Na statku Lüftnerka je do Tří Králů k vidění betlém.

Předpůlnoční U Ježíška
Jakub Jan Ryba a jeho Česká mše vánoční začne tradičně ve 22:00.

Půlnoční bohoslužba s biskupem Mons. Tomášem Holubem
O půlnoci na Štědrý den můžete přijít do katedrály prožít bohoslužbu slova jako vyvrcholení vánočních svátků. Má své kouzlo a jedinečnou atmosféru a po hektických týdnech příprav nabízí okamžiky zamyšlení, zklidnění a usebrání.