Kulturní tipy: co přinese poslední dubnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 27. duben 2023 18:00
Kulturní tipy: co přinese poslední dubnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Ani jsme se nenadáli a duben, měsíc rozmarného počasí, končí. Nekončí ale kulturní akce v Plzni. Divadelní představení, tanec i sport – pojďme se podívat, co nás čeká.

Pátek 28. 4.

Plzeňský festival vína 2023 / jaro se koná v pátek 28. 4. a v sobotu 29. 4. v Kopeckého sadech.
Oba dny od 13:00 do 22:00 vás čekají vinařské degustace, food zóna a bohatý kulturní program.

Divadlo Alfa zve na představení ALFA farma v 9:00 a v 10:30.

Čtení pro nejmenší – duben pořádá OK Doubravka - Knihovna města Plzně.
„Připojte se k našemu Čtení pro nejmenší! V pátek 28. dubna od 10:00 opět čteme v naší knihovně krátké pohádky malým dětem i jejich rodičům. Vstup je zdarma,“ zvou organizátoři.

Dobročinný kavárenský kvíz pro Zdravotní klauny začíná v 9:00 v Moving Station.

Nová scéna DJKT zve od 19:00 na muzikál Elisabeth.

Komedii Aby bylo jasno… uvádí Dramoklam od 19:00 v Divadle Dialog.

Jedinečný večer s hudbou, tancem, kostýmy a skvělou burlesque show Blue Burlesque Show: SEDUCE – Plzeň začíná ve 20:30 v Papírně.
Do Plzně poprvé vtrhne burleska! Nechte se pohltit nezbednou koketní atmosférou Blue Burlesque Show. Uvidíte nejlepší kabaretní a burleskní umělce, přenesete se do třpytivého světa burlesky, která v poslední době zažívá neuvěřitelnou vlnu popularity. Čeká vás večer plný elegance, umění a neuvěřitelných emocí, který se bude řídit heslem Burlesque your life! Hostem večera bude ikona české burlesky Angelina Angelic. Koho burleska nadchne natolik, že by si ji chtěl vyzkoušet, pro toho je 29. a 30. dubna připraven kurz pro začátečníky. Na představení 9. června pak dorazí zakladatelka burlesky na Slovensku Lotta Love.

Sobota 29. 4.

RUN for ProCit je sportovní dopoledne pro podporu autismu. Začíná v 8:30 v Borském parku.
U příležitosti Světového dne porozumění autismu se už posedmé poběží RUN for ProCit. Nenechte si ujít zábavné sportovní dopoledne, které si užije celá rodina. Registrace běžců se otevírá v 8:30, v 10:00 vyběhnou na svoji trať děti, o čtvrt hodiny později vyrazí běžci na trať dvoukilometrovou a v 10:45 se postaví na start běžci na pět kilometrů.
„Poběžte pro správnou věc!“
Pro děti bude navíc připraven skákací hrad, malování na obličej, dětská překážková dráha a spousta dalších sportovních stanovišť. Pro dobrodruhy je připravena speciální zážitková běžecká trasa. Milovníci dobrého jídla a pití se mohou těšit na ochutnávku skvělé kávy, zmrzliny, piva nebo výborné vegetariánské polévky. Dražit se budou také dresy hráčů HC Škoda Plzeň a FC Viktoria Plzeň, a tak si kromě zážitků můžete odnést i cenné trofeje.
Zakoupením startovného, tomboly nebo drobného dárku vyjádříte podporu dětem s autismem, kterých neustále přibývá. S poruchou autistického spektra se rodí každé osmdesáté dítě. Sdružení ProCit se snaží rodinám s těmito dětmi ulehčit jejich situaci, poskytnout jim zázemí s odbornou péčí a znovu je zapojit do většinové společnosti.
Startovné zahrnuje láhev na pití a pamětní medaile.

Mezinárodní den tance! pořádá od 13:00 do 20:00 Taneční studio Dominique, Klatovská třída 6.
„Tanec je pohybová společenská nebo sportovní aktivita, prováděná převážně za doprovodu hudby. Tanec může navodit lepší náladu, a také je vyjádřením pocitů tanečníka nebo choreografa. Pro každého tanec znamená něco jiného, především je to svoboda - projev, díky kterému máme možnost vyjádřit naše pocity a myšlenky, očista duše, koníček, inspirace, odreagování, umění, uvolnění, práce, a tak dále… Oslavte tento den tancem! Máme pro Vás připraveno spoustu zajímavých workshopů za skvělé ceny!“ lákají organizátoři - Taneční studio Dominique a Dominika Metličková

Nová scéna DJKT uvádí ve 14:00 a v 19:00 muzikál Billy Elliot.

Divadlo Alfa zve v 15:00 na představení Pozor, Zorro!

Cesta psychonauta - to je film s přednáškou + DJs, konat se bude mezi 18:00 - 2:00 v DEPO2015.

Finále Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže začíná v 19:00 v Měšťanské besedě.
Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž patří mezi největší soutěže tohoto druhu u nás. Pořadatelem a garantem je od roku 2002 Konzervatoř Plzeň. Do našeho města se tak každé dva roky sjede několik desítek špičkových mladých klavíristů z celého světa. Přijďte si poslechnout finalisty do Měšťanské besedy za doprovodu Plzeňské filharmonie, kterou řídí dirigentka Valentina Shuklina.

Drama Příliš drahý jed uvede v 19:00 Malá scéna DJKT.
Předposlední činoherní premiéra této sezóny promění Malou scénu v dějiště divadelní rekonstrukce vraždy. Agent Alexandr Litviněnko zpečetil svůj osud v okamžiku, kdy se začal zabývat svou vlastní organizací a domácí politikou. Odhalil zločiny, jejichž prostřednictvím se režim snažil ospravedlnit válku, rozkryl okolnosti dodnes neobjasněných úmrtí, poukázal na napojení státu na ruskou mafii a teroristické skupiny. A tím se stal personou non grata. Zní to jako zápletka z detektivky. Jedná se však o příběh z našeho skutečného světa. Světa, který je plný tajných agentů a režimů, které se zdánlivě proměňují, avšak jejich totalitní praktiky přetrvávají.
Autorka dramatu Lucy Prebble vycházela z knihy britského novináře Luka Hardinga. Její hra však nekopíruje škatulku dokudramatu. Žánry se na scéně proměňují, stejně jako se střídají časové roviny i úhly pohledu. Inscenace je plná tragikomických situací, ironických komentářů a nadsázky. V životě to to totiž nefunguje jako v detektivním románu, kde stačí odhalit pachatele, aby mohlo být zlo potrestáno. S činohrou DJKT pracoval režisér Adam Doležal, který se s herci již setkal při přípravě Králičí nory nebo Čarodějek ze Salemu. 

Jste-li milovníky klasické opery, nenechte si ve Velkém divadle od 19:00 ujít slavnou Verdiho operu Nabucco.
Vášnivá a stále silná Verdiho hudba vypráví biblický příběh o utiskovaném židovském národu a jeho osvobození z babylonského zajetí. Sbor Židů v této opeře patří k nejkrásnějším sborům celé operní tvorby.

KD Šeříková zve od 20:00 na koncert Pražský výběr + Gravity (USA).

Neděle 30. 4.

Komedii Raye Cooneyho 1 + 1 = 3 uvádí ve 14:00 Divadlo Pluto.

Nesmrtelnými melodiemi slavné operety Netopýr se můžete nechat okouzlit od 14:00 na Nové scéně DJKT.

Detektivku podle Agathy Christie Past na myši uvádí v 19:00 Velké divadlo DJKT.
Dějištěm je penzión U Klášterní studny nedaleko Londýna. Ozývá se dětská písnička Tři slepé myšky a vzápětí ženský výkřik a hlášení, že došlo k vraždě. Penzión se plní hosty a postupně se vyjevuje, že vrah si přichází vyřídit účty za křivdu v dětství právě sem. Dům zapadává sněhem, kabel elektrického vedení je odříznut. Postavy se tak ocitají v izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství i komplikované vzájemné vztahy. Napětí houstne a ta pravá detektivní atmosféra je na světě. Každý zde tak může být vrahem nebo obětí.
Past na myši je nejúspěšnější hrou královny detektivek Agathy Christie. Světová premiéra se uskutečnila v Londýně v roce 1952. Tato konkrétní inscenace je nepřetržitě uváděna po celých 70 let až dodnes, což ji činí nejdéle uváděnou divadelní inscenací všech dob (zapsána je i v Guinessově knize rekordů).

Napětí můžete zažít i při návštěvě muzikálu Sweeney Todd, který uvádí Malá scéna DJKT v 19:00.