Labutě na Berounce zabíjí elektrické vedení i další smrtelné překážky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 6. listopad 2019 12:31
Labute Labutě hynou pod mostem už řadu let. Foto: DESOP

Téměř každý týden vyjíždějí na podzim a v zimě experti z plzeňské záchranné stanice živočichů k poraněné nebo uhynulé labuti k Dolanskému mostu na severním Plzeňsku. Most vede přes Berounku a spojuje obec Chrást a Dolany. Ptáci, a to nejen labutě, se na místě zraňují a hynou pod dráty elektrického vedení. Ročně jenom počty těch, co se najdou, jdou do desítek. Již 25 let lokalitu záchranáři sledují a snaží se spolu s energetiky vymyslet technické opatření, jak ptáky zachránit přes smrtelnou pastí.

Husté elektrické vedení nad mostem je smrtelnou pastí pro ptáky. Foto: DESOP

„Je potřeba vymyslet způsob, kterým by šlo zviditelnit pro ptáky celkem 18 drátů vzdušného elektrického vedení vysokého napětí vedoucího přes Berounku. Ve skutečnosti by se však muselo jednat o technické řešení, které by viselo na každém vodiči. A to tak hustě, aby dráty ptáci viděli. Navíc ani zviditelnění vodičů natažených „z kopce na kopec“ přes celou údolní nivu v obrovské výšce nad korytem řeky by pak ale nemuselo být řešením problému. Vodičů je totiž nad sebou tolik, že i kdyby je ptáci viděli, tak nemají šanci se jim vyhnout,“ popisuje složitou situaci šéf záchranné stanice Karel Makoň.

Takto smutně končí životy labutí. Foto: DESOP

Navíc v Dolanech je téměř pod elektrickým vedením silniční most, který většina ptáků vidí a chce nadletět. Naberou při letu patřičnou výšku a tím se dostanou přímo do natažených vodičů. „To vše je jedna velká past a málokterý pták protahující po řece Berounce se dokáže této pasti bez úhony vyhnout. Odstranit tuto past u Dolan je však technicky neřešitelné. Bylo by dobré, aby na Berounce nepřibývaly pasti další a nové,“ varuje Makoň.

V současné době na řece Berounce jenom pod Dolanským mostem zimuje 70 labutí! Spolu s labutěmi je zde jako na celém toku řeky i velké množství divokých kachen, morčáků velkých, sem tam čírka, hohol, orel mořský atd.

Na Berounce žije obrovské množství vodních ptáků. Foto: DESOP

„Již 26 let na Berounce kroužkujeme a monitorujeme veškeré ptactvo zde hnízdící či protahující. Troufám si říci, že tak jak znají Berounku naši lidé, od Plzně až do Zvíkovce, tak ji zná asi málokdo. Proto také víme, že každý druhý až třetí kilometr je přes vodní hladinu, údolní nivu či údolí řeky nějaká lidmi vytvořená umělá překážka. Nejčastěji se jedná o vzdušná vedení, a to dráty elektrického vedení, následují různé konstrukce, lávky, mosty. Tento trend se bohužel opakuje až do samotné Prahy. Na celém toku řeky Berounky z Plzně do Prahy, což je necelých 140 km, se pak nachází kolem 70 překážek a většinou i pro ptáky smrtících pastí,“ uvedl Karel Makoň.

Šéf plzeňské záchranné stanice živočichů teď varuje před stavbou obloukové lávky přes Berounku z Němčovic do Čivic. „Nesmyslně prosazovaná oblouková varianta je totiž v daném úseku Berounky pro ptáky nejenom další překážkou, ale hlavně smrtelnou pastí! Lávka mi nevadí a určitě nejsem proti jejímu vzniku. Ale zcela otevřeně a veřejně upozorňuji na to, pro ptáky znamená další smrtící past. Jsem přesvědčen o tom, že zatímco u Dolan nejsme schopni problém vyřešit, tak tady máme na řešení ještě šanci,“ doplnil Karel Makoň.