Lukáš Hegner: Musíme se vrátit k politice ODS, obhajovat program jiných stran nemá smysl

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pondělí, 3. říjen 2022 08:00
Lukáš Hegner: Musíme se vrátit k politice ODS, obhajovat program jiných stran nemá smysl Foto: se souhlasem L. Hegnera

Lukáš Hegner patří mezi neokoukané tváře ODS. Známý plzeňský advokát se objevil na celoměstské kandidátce SPOLU i na kandidátce v městském obvodu Plzeň 4. Zatímco v prvním případě usedne v opozici, na Čtyřce se nakonec ODS podařilo vyjednat koalici s vítězným hnutím ANO. Zeptali jsme se ho, jak s odstupem času hodnotí proběhlé volby.

Jak hodnotíte výsledek komunálních voleb, kde se sice ODS ve čtvrtém obvodu dostala do Rady, nicméně na městě poprvé v novodobé české historii zamíří do opozice?

Ačkoliv jsem proměnil obě své nominace v mandát, celkově hodnotím výsledek negativně. Bohužel jsme udělali méně mandátů, než jsme čekali. Samozřejmě jsem rád, že se nám podařilo udělat koalici na Čtyřce, ale situaci na městě vnímám jako velkou ztrátu.

Pociťovali jste v kampani, že se lidé vůči projektu SPOLU vyhrazovali negativně?

Já osobně jsem to tak během kontaktní kampaně nevnímal, ale myslím si, že ten výsledek tomu napovídá. Podle mého názoru se koalice měly tvořit až po volbách, protože pro některé voliče jsme byli jako celek nevolitelní. To platí jak pro voliče ODS, tak pro voliče KDU-ČSL nebo topky.

Má podle vás projekt SPOLU na komunální úrovni vůbec smysl?

Myslím si, že volební koalice SPOLU dobře zafungovala na celostátní úrovni, kde měla v dané době opodstatnění. Komunál je ale jiný, to pojítko z celostátní úrovně v něm chybí. V Plzni se alespoň podle volebního výsledku kýžený synergický efekt nedostavil. Naopak se ukázalo, že projekt SPOLU má v Plzni nulový koaliční potenciál.

Jak se stavíte k názoru, že by ODS měla projekt SPOLU opustit a dál budovat vlastní značku?

Souhlasím s tím. Měli bychom se vrátit k politice ODS a přestat obhajovat politiku jiných politických stran. Každá z těch tří stran má svůj vlastní program, své voliče a své cíle.

Jak zpětně hodnotíte volební program? Nechyběl v něm akcent na pravicová témata?

Když se na to dívám s odstupem času, tak jsme určitě měli klást větší důraz na pravicová témata jako jsou podpora podnikání, kvalitní investice, vyrovnaný rozpočet nebo svoboda jednotlivce. Naopak sociální témata jsme měli přenechat jiným stranám, protože ODS na nich není založená. Naše voliče spíše zajímá, jestli mohou projet Plzní, jestli je ve školkách dostatek míst pro děti nebo jestli město podporuje malé a střední podnikatele.

Jak se připravujete na roli opozičního zastupitele?

Beru to jako fakt. Věřím, že ODS bude konstruktivní opozicí. Také uvidíme, jestli vznikající koalice, která je slepená z hodně nesourodých subjektů, dokáže vydržet celé čtyři roky.

Co by mělo být prvním krokem ODS k nápravě? Je to například změna vedení?

Jsme konzervativní strana a ani já nejsem zastáncem unáhlených řešení. Myslím si, že je třeba vést vnitrostranickou diskusi a výsledek si zanalyzovat. Je možné, že dojde k nějakým personálním změnám, ale to teď nechci předjímat.