Senátorkou za Plzeň bude Kovářová, kandidát SPOLU Naxera neuspěl

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - neděle, 2. říjen 2022 09:39
Senátorkou za Plzeň bude Kovářová,  kandidát SPOLU Naxera neuspěl Foto: se souhlasem D. Kovářové

Spojenectví ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Plzni utrpělo další ránu. Senátorkou za Plzeň-město bude nezávislá kandidátka a exministryně spravedlnosti s kontroverzní pověstí Daniela Kovářová. Ve druhém kole voleb porazila starostu Přeštic a kandidáta SPOLU Karla Naxeru.

Kovářová získala v druhém kole voleb 54,06 % hlasů. Naxera jich získal o zhruba 8 % méně. K volbám přišlo pouhých 18,7 % voličů. Volební výsledek ukazuje, že se koalici SPOLU nepodařilo mobilizovat dostatek voličů – v absolutních číslech Naxerovi chybělo 1611 hlasů.

Naxera je znám především jako starosta Přeštic za TOP 09, která by se podle některých předvolebních průzkumů vůbec nedostala do sněmovny. Je více než pravděpodobné, že například kandidát ODS by měl výrazně větší šanci na úspěch. ODS ale v rámci projektu SPOLU přenechala místo právě zástupci TOP 09 a vlastního kandidáta do boje nevyslala.

Proti Naxerovi přitom ve druhém kole stála kandidátka s kontroverzní pověstí. Daniela Kovářová se v minulosti například nechala slyšet, že sexuální obtěžování je přirozenou věcí.

Senátní volby v obvodu Plzeň-město tak celkově skončily překvapením. Do druhého kola vůbec nepostoupili dva silní kandidáti – žokej Josef Váňa za hnutí ANO a Václav Chaloupek za STAN, autor oblíbených zvířecích večerníčků a senátor v uplynulých šesti letech.