Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Plzeňský kraj bude žádat o státní dotaci na dlouho plánovanou stavbu budovy Západočeské galerie v Plzni. Pokud se podaří získat dostatek peněz, chce jí kraj vybudovat v lokalitě U Zvonu. Informoval o tom krajský náměstek pro kulturu a památkovou péči Marek Ženíšek.

Výstavba nové budovy bude stát podle odhadů maximálně 945 milionů korun. Krajská koalice má podle Ženíška interní politickou dohodu, že se galerie bude stavět za předpokladu, že se sežene alespoň 40 procent nákladů na stavbu mimo rozpočet kraje. "V příštím roce by mohly být dostupné i dotace EU, které by bylo možné na stavbu galerie také využít. Počítáme, že z toho by kraj pak mohl získat minimálně dalších 150 milionů korun, doufám že více. A pak už bychom splnili tu podmínku a mohl by se začít soutěžit hlavní dodavatel," uvedl Ženíšek.

Nová moderní polyfunkční budova s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími a čistou podlahovou plochou zhruba 7,5 tisíce m2 má zahrnovat prostor pro stálou expozici, výstavní prostory, depozitář, administrativní prostory, audiovizuální sál pro pořádání kulturních akcí, knihovnu, výtvarný ateliér, prodejnu publikací a kavárnu. V podzemní a přízemní bude vybudováno celkem 40 nových parkovacích míst.

Technická příprava projektu je podle Ženíška ve velmi vysokém stupni rozpracovanosti. "Pro projekt byly kompletně vypořádány majetkoprávní vztahy, bylo zajištěno stavební povolení a pokračují práce na finální podobě projektové dokumentace pro provádění stavby," upřesnil. Pokud se kraji podaří získat státní dotaci a dotaci z EU, realizace projektu je plánována v letech 2022 – 2025.

Západočeská galerie spravuje velmi cenné sbírky od starého po současné umění s dominantními kolekcemi 19. a 20. století v rozsahu zhruba 10 tisíc předmětů, jejichž odhadovaná hodnota je více než miliarda korun, bez možnosti jejich konstantní a důstojné prezentace veřejnosti a s omezenými možnostmi jejich adekvátní správy a péče o ně.

Ani čtvrt roku před podzimními sněmovními volbami nemají některé strany v Plzeňském kraji zatím jasno o svých volebních lídrech a podobě kandidátek. Většinou si ale už vybraly, kdo jejich kandidátky povede. Jsou to poslanci a další známé tváře. Na úplné politické nováčky většinou nesází. Jméno lídra zatím nemá například parlamentní SPD nebo nové hnutí Přísaha, jemuž předvolební průzkumy dávají šanci na volební úspěch a vstup do Parlamentu. Vybrat by je chtěly zhruba do poloviny července.

Vládní ANO má do voleb vést jeden ze zakládajících členů hnutí, bývalý krajský předseda a současný poslanec Jan Volný. Jednohlasně ho doporučil na konci května krajský sněm, konečné slovo bude mít celostátní vedení. Z pěti dosavadních poslanců ANO sněm doporučil na kandidátku kromě Volného také Kamala Farhana. V minulých sněmovních volbách vedla kandidátku bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová.

Druhá vládní strana, ČSSD, si za lídra zvolila lékaře záchranné služby, krajského koordinátora očkování a vysokoškolského učitele Robina Šína. Dosavadní poslanec Václav Votava už nekandiduje. V minulých volbách vedl kandidátku bývalý ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec, který se postupně z politických postů stáhl.

Kandidátku koalice Spolu, do níž se spojily KDU-ČSL, ODS a TOP 09, povede v kraji poslanec, plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa. Za TOP 09 je v koalici lídrem náměstek hejtmanky pro kulturu a památky a bývalý poslanec Marek Ženíšek. Lidovci si za svého lídra na společné kandidátce vybrali místostarostu centrálního plzeňského obvodu Stanislava Šece. ODS má nyní ve Sněmovně kromě Baxy ještě poslance Pavla Šindeláře, který nastoupil v březnu jako náhradník po rezignaci hejtmanky Ilony Mauritzové. Lidovci ani TOP 09 nyní v kraji poslance nemají.

Lídra si už vybrala také další koalice STAN a Piráti. Bude jím za STAN bývalý hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, na druhém místě je za Piráty Daniel Kůs a třetí je současný pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Lídrem kandidátky KSČM bude jako při minulých volbách jediný komunistický poslanec v Plzeňském kraji Jiří Valenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle krajské předsedkyně Marie Pošarové jméno lídra a kandidátku zveřejní po schválení celostátním předsednictvem kolem poloviny července.

Hnutí Trikolóra v červnu opustila v kraji většina jeho členů. Volební formaci Trikolóra, Svobodní, Soukromníci povede v kraji do voleb jako lídr pracovník v autoprůmyslu Jan Dočekal, nominovaný za Svobodné.

Nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty zatím krajskou kandidátku nesestavilo. "Do poloviny července by se měl konat krajský sněm, na němž se bude o kandidátce jednat," řekla mluvčí Přísahy Karolína Skrčená.

V Plzeňském kraji vyhrálo sněmovní volby v roce 2017 ANO. Získalo 30,98 procenta hlasů, druhá ODS měla 12,09 procenta, pro SPD hlasovalo 10,56 procenta voličů, Piráti dostali 10,01 procenta hlasů. Přes pětiprocentní hranici se dostala ještě KSČM s 8,65 procenta hlasů a ČSSD, kterou volilo 7,97 procenta voličů. Pod pětiprocentní hranicí skončily STAN (4,85 pct hlasů), TOP 09 (4,82 pct hlasů) a KDU-ČSL (3,49 pct hlasů). Voleb se zúčastnilo 59,91 procenta voličů. Z 11 poslanců je ve Sněmovně pět za ANO, dva z ODS a po jednom za ČSSD, Piráty, SPD a KSČM.

čtk

Dodávka převážející maso v nevyhovujících podmínkách díky práci plzeňských celníků do cíle nedojela.

V neděli 27. června v odpoledních hodinách zastavila hlídka mobilního dohledu v obci Babylon dodávku s českou registrační značkou, řízenou občanem vietnamské národnosti. "Po otevření ložné plochy vozidla byla překvapena nákladem. Přestože vozidlo zjevně nebylo vybaveno žádných chladicím zařízením, přepravovalo více než 200 kilogramů volně loženého syrové i tepelně opracovaného masa. Pocitová teplota ve vozidle odpovídala venkovní teplotě, která byla v tu chvíli cca 25°C," uvedla mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Marcela Kašparová. Hlídka podle ní následně kontaktovala Krajskou veterinární správu, do jejíž kompetence podezření z porušení veterinárních předpisů při přepravě živočišných produktů spadá.

Napilno měli celníci ale i pár dní nazpět. Z důvodu podezření z porušení práv k ochranné známce zadrželi více než 1600 kusů zboží. "Mezi zajištěným zbožím tradičně převládaly textilní a galanterní výrobky, parfémy a hodinky," podotkla Kašparová. Celková prodejní hodnota originálních výrobků byla vyčíslena částkou téměř čtyř milionů korun. Jejich pozornosti neunikla ani přeprava téměř 1 300 litrů piva bez dokladů prokazující zdanění, dále bezmála 30 000 kusů cigaret značených v rozporu se zákonem a také ve dvou případech nedovolená přeprava menšího množství omamných a psychotropních látek.

Také poslední utkání v Česku před odjezdem na rakouské soustředění viktoriáni zvládli vítězně. V duelu hraném netradičně 4x30 minut porazili v Luční ulici Domažlice 4:2. „Chtěl jsem, aby všichni měli stejnou zátěž, proto jsme hráli takto. Bylo vidět, že je to trošku utahané, protože hráči toho mají dost. Končíme druhý týden přípravy a těžce trénujeme,“ prozradil Michal Bílek. 

Radost Michalu Bílkovi může dělat fakt, že i ve třetím přípravném zápase jeho svěřenci zvítězili. „Každé vítězství je povzbuzující. Byť to není v přípravě úplně to základní, fotbal hrajeme proto, abychom vyhrávali a klukům to vždycky pomůže,“ řekl trenér Michal Bílek, kterému může kazit radost zranění Lukáše Kalvacha. Pro klíčového záložníka Plzně skončilo utkání už v 7. minutě, s podezřením na vážné poranění kotníku zamířil rovnou do nemocnice. „Jsem spokojen i s tím, jak jsme to odtrénovali. Absolvovali jsme vše, co jsme chtěli a teď nás čeká herní soustředění v Rakousku. Tam je to třeba vyladit tak, abychom byli na první utkání předkola Evropské konferenční ligy dobře připraveni,“ dodal Bílek. 

Limberský proti "svým"

V dresu Jiskry nastoupil také David Limberský, ikona Viktorie, která v létě ukončila profesionální kariéru. "Byl to zvláštní pocit, ale užil jsem si to. Fanoušků přišlo hodně a byl to skvělý zápas, i pro nás se super výsledkem. Všichni jsme spokojení. Viktorka vyhrála a my máme dobrý výsledek," usmíval se Limberský.

"Ani to neberu tak, že jsem odešel. Na hřišti se sice neobjevím, ale v klubu jsem pořád. S kluky a vedením jsem v každodenním kontaktu, takže mě nějaká nostalgie nepřepadla. Jsem pořád součástí klubu, a tak to zůstane celý život, i kdyby jen jako řadový fanoušek. Tento klub nikdy neopustím,“ dodal Limberský.

Rok trvající oprava stanice Horažďovice, dříve Horažďovice-město, za více než 22 milionů korun, skončila. Kromě zlepšení stavu objektu upravila nejbližší okolí. Hlavním cílem bylo zabránit vlhnutí budovy, snížit náklady na údržbu i vytápění a zlepšit hygienické standardy třech bytů ve vyšších podlažích.

Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové bylo opraveno kompletní technické zařízení budovy, včetně přípojky na splaškovou kanalizaci. "Čekárna pro cestující má novou dlažbu, výmalbu i mobiliář. K dispozici mají také zcela nové veřejné toalety s automatem umožňujícím i bezkontaktní platbu," uvedla.

Na sedlové střeše s polovalbou proběhla výměna krytiny a oprava klempířských konstrukcí. Opravou prošlo také zastřešení nad peronem, včetně úpravy zpevněných ploch pod ním. "Okna a dveře byly nahrazeny novými, respektujícími historický ráz budovy. Celková renovace fasády zkombinovala principy současné moderní architektury a snahu o co největší přiblížení vzhledu, jaký měla železniční stanice začátkem 20. století," popsala Pistoriusová.

Z okolí budovy byly odstraněny nevzhledné plechové buňky, prostor získal parkovou úpravu a byl vybaven lavičkami a dalším mobiliářem. Zpevněné plochy kolem budovy prošly rekonstrukcí, z přednádraží byla doplněna rampa pro bezbariérový přístup. V rámci připravované revitalizace trati z Horažďovic do Sušice bude pro cestující následně dobudován ještě i komfortní přístup k vlakům.

Opraveny byly podle Pistoriusové také plochy před nádražní budovou, a to díky finanční účasti města Horažďovice, které na obnově nádraží a jeho okolí výrazně spolupracovalo.

Také třetí přípravný zápas a poslední před odjezdem na soustředění do Rakouska zvládli fotbalisté Plzně vítězně. Na domácím hřišti v Luční ulici zdolali třetiligovou Jiskru Domažlice 4:2. Dvěma góly přispěl k vítězství Tomáš Chorý, jednou se prosadili Jean David Beauguel a Lukáš Matějka. Za hosty skóroval ve svém prvním utkání proti Viktorii David Limberský.

Pro Viktorku začalo utkání, které se hrálo na 4x30 minut, velmi nepříjemně. Už v 7. minutě se totiž zranil Lukáš Kalvach, jehož musel nahradit Modou Ndiaye. První šanci si následně vypracovali hosté, to když František Dvořák zkusil dalekonosný pokus – ten však pokryl Jindřich Staněk. Na straně Plzně poprvé ohrozil bránu Milan Havel, jehož hlavičku ale pokryl Lukáš Brych. Ve 38. minutě se více než tisícovka diváků v Luční mohla poprvé radovat. Adriel Ba Loua uvolnil Jana Kopice, ten ještě před prázdnou bránou našel Jeana-Davida Beauguela a francouzský dlouhán zakončil krásnou akci Viktorky gólově.

V druhé šedesátiminutovce viděli diváci hned tři penalty! Nejprve na 2:0 zvyšoval Tomáš Chorý, jenže potom se na druhé straně k pokutovému kopu postavil David Limberský a legenda FCVP snížila. Zanedlouho však zpátky do dvougólového vedení poslal Plzeňany znovu Chorý.  Jiskra se nevzdala a i podruhé stáhla náskok Viktorky na rozdíl jediného gólu. Přesný centr z levé strany volejem z první nádherně uklidil za Staňkova záda Petr Mužík. Gólové hody plzeňských útočníků dokonal ve 103. minutě Lukáš Matějka. Západočeši tak v posledním duelu před odjezdem do Rakouska zdolali Domažlice 4:2.

Jako porodní asistentka se setkávala s rodiči, kterým zemřelo nenarozené miminko. Sama pak začala dělat výzkumy, jak rodičům pomoci. Odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií Kateřina Ratislavová obdržela z rukou primátora Martina Baxy cenu Anděl za dobrovolnictví.

fzsObdržela jste cenu Anděl za dobrovolnictví v sociálních službách. Můžete prozradit za co, a co to pro vás znamená?
Kateřina Ratislavová: Kromě své činnosti na Fakultě zdravotnických studií poskytuji poradenství rodičům a ženám, kterým zemřelo miminko. A to v rámci spolku Plzeňská zastávka, což je spolek, kde poskytujeme poradenství pozůstalým v jakékoli situaci. V současné době, nejčastěji v souvislosti s covidem, což je hodně náročné. Ocenění od pana primátora mi udělalo velkou radost a bylo to moc milé.

O pomoci umírajícím a jejich rodinám se už mluví, ví se o hospicích a paliativní péči. Bohužel se toto téma týká malých i nenarozených dětí. Jak je to v téhle oblasti?
Alena Lochmannová, proděkanka FZS pro vnitřní a vnější vztahy: Je pravdou, že prenatální paliativní péče je velice mladým oborem paliativní medicíny. Zjednodušeně se jedná o plánování a poskytování péče novorozencům, u kterých byla diagnostikována život limitující vada nebo nemoc a péče jejich rodinám.

Medicína dnes umí téměř zázraky, ale někdy je na přírodu krátká. Co vás vedlo k tomu, věnovat se zrovna tomuto smutnému oboru?
KR: Jako porodní asistentka jsem se setkávala s ženami, kterým během těhotenství či porodu miminko zemřelo. Jistě si umíte přestavit, jak je to smutná a náročná situace pro tyto rodiče. Ale zasaženi jsou i zdravotníci. Takže i já jsem prožívala pocity bezmoci, selhání, říkala jsem si, že jako zdravotníci jsme tomu měli zabránit. Ale ono to prostě někdy nejde. Začala jsem přemýšlet, jak být rodičům v takové situaci oporou. Zajímala jsem se, jaké to je v zahraničí, jaké jsou výzkumy. Sama jsem takový výzkum uspořádala. Ptala jsem se rodičů, co v takové chvíli potřebují, co jim bylo v nemocnici poskytnuto, jak byli spokojeni, co by potřebovali, čeho se jim nedostávalo. Z toho pak vycházela moje publikace o prenatální paliativní péči.

Jak se dá pomoci rodičům, kteří prožívají něco tak smutného?
KR: Pomoc je velmi individuální, musíme vycházet z potřeb jednotlivých rodičů. Hodně se mluví o různých rituálech, o důstojném rozloučení s miminkem. Ve společnosti se potýkáme s takovým mýtem, že by bylo nejlepší, kdyby rodiče na tu událost zapomněli, dělali, že se to nestalo a pořídili si další miminko. Ale tak to nefunguje. Rodiče jsou na dítě od první chvíle velmi vázaní, protože ho sledují na ultrazvuku, připravují se na porod, pořizují si věci. Pak dojde ke ztrátě a oni potřebují mít prostor pro truchlení, smutek, nevýkonnost. Podporujeme je v tom, aby si dali čas a prostor na to, se s touto situací vyrovnat.

Jste reprezentantky Fakulty zdravotnických studií. Jak se věnuje fakulta tomuto tématu?
KR: Fakulta velmi podporuje výzkumnou a publikační činnost v této oblasti. Vytvořila prostor a zázemí pro e-learningový kurz, péče pro rodiče po prenatální ztrátě, pro profesionály z praxe. Tohoto kurzu se již zúčastnilo přes 500 profesionálů z celé republiky. Myslím si, že naše úloha v této oblasti je velmi významná.

Mají studenti fakulty zájem o toto smutné téma?
AL: Primárně se jedná o studentky oboru porodní asistence. Téma je pro ně zajímavé, ale registrujeme, že si uvědomují, že se jedná o náročné téma. V rámci svého studia, které je hodně i praktické, se chtějí na toto téma a poskytování této péče připravit. Svědčí o tom i to, že toto téma si často volí, jako téma svých kvalifikačních prací.

Autor: Renata Jakoubková

Ve věku 75 let zemřel dlouholetý člen souboru činohry Divadla J. K. Tyla Zdeněk Mucha. Informaci o jeho úmrtí potvrdilo samotné divadlo.

Zdeněk Mucha působil v plzeňském divadle od roku 1987 a vytvořil zde skoro padesát rolí. Návštěvníci divadla ho mohli znát jako soudce Isidora v Poprasku na laguně, Emanuela Střelu v Jedenáctém přikázání, popeláře Doolittla v Pygmaliónu, sympatického Sanchu ve Zmoudření dona Quijota nebo Podkolatova v Ženitbě. Jedinečným způsobem stvořil chlapsky citlivého McMurphyho v dramatu Kde kukačka hnízdo má. Mezi jeho velké dramatické postavy bezesporu patří také Shakespearův Othello nebo Tomáš Beckett ve stejnojmenné Anouilhově hře. Jeho poslední rolí v plzeňském divadle byla postava Otce Ubu ve hře Král Ubu v roce 2019.

Populární herec navždy odešel 26. června.

Nová výjezdová základna vyroste v areálu dobrovolných hasičů ve Hřbitovní ulici v Plzni na Doubravce. Budova za 47,5 milionu korun by měla být dokončena v září roku 2022.

„Jsem velmi ráda, že se zdravotnická záchranná služba na Doubravce dočká nových prostor. Provizorní základna v objektu, kde byli záchranáři doposud v nájmu, již delší dobu nevyhovuje svým prostorem ani lokalitou. Moc mě proto těší, že se podařilo najít místo a finance k zajištění nových prostor,“ uvedla během ceremoniálu hejtmanka Ilona Mauritzová.

K vážné dopravní nehodě došlo po poledni na silnici mezi Číčovem a Vísky. Muže ve středním věku transportoval v kritickém stavu do nemocnice vrtulník.

Podle mluvčí krajské záchranky Márie Svobodové se srazilo nákladní auto s osobním. "Muž ve věku kolem 55 let z osobního automobilu utrpěl velmi vážná zranění, v bezvědomí na řízené plicní ventilaci jsme ho transportovali do Fakultní nemocnice v Plzni," dodala.

Policejní mluvčí Eva Červenková zatím pouze potvrdila, že jsou na místě dopravní policisté.