Máte unavené oči? Od teď už ne!

Zveřejněno v Pro ženy
Od - pátek, 21. duben 2023 08:00
Máte unavené oči? Od teď už ne! ilustrační. Foto: Pixabay

I když zrovna nesedíte v kanceláři, kde koukáte permanentně do obrazovky počítače, i tak v dnešní době namáháme oči více než kdykoliv dříve. Může za to takzvané modré světlo, které na nás pravidelně vyzařuje z televizorů, počítačů, mobilních telefonů i tabletů. Vždy je žádoucí udržovat od této elektroniky dostatečný odstup. Neměla byste ani spát s telefonem pod polštářem nebo odloženém na nočním stolku. Kromě toho byste měla v zájmu podpory svých očí do stravy zařadit také následující složky.

Antioxidanty = spolehliví ochránci 

O zinek a selen jde v prvé řadě. Zinek totiž pomáhá oko chránit před šeroslepostí a selen snižuje jeho zánětlivost. Z kvalitní stravy tyto látky sice získáte, ale myslete na to, že s přibývajícím věkem je potřeba dodat je tělu i ve formě doplňků stravy. Pamatujte na to s každým stiskem televizního ovladače nebo mžouráním na displej telefonu. Dalším antioxidantem, který přispívá k ochraně očí, je lutein.

„Áčko“ i pro šero

Lutein je v našem organismu zodpovědný za centrální vidění a funguje i jako „filtr“ před modrým světlem. Umíbojovat s volnými radikály a chrání buňky před oxidačním poškozením.  Pro správnou funkci sítnice, která je částí oka, jež vytváří obraz a převádí jej na nervový sig- nál, odesílaný do mozku, je zvlášť nezbytný vitamín A. Při zvýšeném příjmu „áčka“ to poznáte zejména tak, že se vám zlepší vidění při nedostatku světla. Vitamín C potom snižuje riziko vzniku šedého zákalu a vitamín B zamezuje tlumenému vidění, svědění či pálení očí.