První zastávkou ministrů bylo Muzeum generála Pattona v kulturním domě Peklo. Petříček dorazil ke kulturnímu domu Peklo už v 15:30, Pompeo přijel kolem 16:20 za doprovodu policejních motocyklů a vozidel. U kulturního domu Peklo se sešlo přibližně dvacet diváků.
Mnohem větší počet lidí dorazil k památníku Díky, Ameriko! Někteří měli u sebe vlaječky obou zemí, další pak cedule s nápisy. Ministři si u památníku připomněli 75. výročí konce druhé světové války.
Pompeo ve svém proslovu poděkoval Plzni a jejím obyvatelům za vybudování památníku a za každoroční připomínku amerických vojáků, kteří pomáhali na konci druhé světové války vybojovat svobodu. "Jeden z nápisů na památníků říká, že nikdy nezapomeneme. Skutečně je tomu tak, touto oslavou dnes udržujeme historii naživu," prohlásil americký ministr zahraničí před tím, než položil k památníku věnec.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček nechal ve svém proslovu vzpomenout zejména americké vojáky, veterány druhé světové války, z nichž někteří každoročně přijíždějí stále oslavovat tuto důležitou událost. "Zatímco příznivců oslav osvobození rok od roku přibývá, řady těchto hrdinů bohužel řídnou,“ uvedl. Zároveň všechny vyzval, aby nezapomněli na památku hrdinství daných vojáků a uctívali ji, a aby si současná generace připomínala hodnoty, na nichž oni stáli. „Jako jsme tenkrát před 75 lety spoléhali na Ameriku, spoléháme na ni i nyní,“ dodal ministr Tomáš Petříček.
Oba ministry v Plzni hostil primátor města Martin Baxa. „Mike Pompeo si s velkým zájmem prohlédl muzeum věnované generálu Pattonovi, zapsal se do pamětních knih a zde u památníku zdůraznil právě roli, kterou sehrála americká armáda v roce 1945 při osvobození našeho města. Zvlášť milé a důležité je, že zdůraznil vřelé vztahy mezi Plzní a Spojenými státy americkými,“ uvedl po návštěvě primátor města Plzně Martin Baxa. Vzácnému hostovi řekl, že Plzeň je nejameričtějším městem v České republice a pojí se s ní myšlenka svobody a svobodomyslnosti. „Ta se od května 1945 line historií našeho města i regionu a nezašlapal ji ani rychlý nástup komunistické totality,“ doplnil primátor. Upozornil na to, že Plzeňané například už 1. června 1953 ukázali, že se dovedou ozvat, když se pošlapává svoboda. „Některé události se zkrátka z kolektivní paměti vymazat nedají a americká stopa je proto u nás v Plzni v řadě ohledů stále hmatatelná,“ doplnil primátor.
Krátce po 17. hodině se pak dlouhá kolona vydala směr pivovar, kde bude probíhat jednání obou ministrů.
Pompeo měl Plzeň navštívit už v květnu, kvůli epidemii koronaviru ale tehdy z oslav výročí konce války i z návštěvy amerického ministra sešlo.
Více fotek z pietního aktu najdete v naší galerii.