Nový divadelní festival na nádvoří Plzeňského Prazdroje zve na představení s hereckými hvězdami i na pohádky pro děti

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 30. květen 2024 06:37
Nový divadelní festival na nádvoří Plzeňského Prazdroje zve na představení s hereckými hvězdami i na pohádky pro děti Ilustrační foto: archiv INDIGO company

POCEM na divadlo – to je název nového letního festivalu pod širým nebem, který do Plzně přiveze od 19. do 23. června pestrou paletu pečlivě vybraných inscenací předních pražských scén. Letošní první ročník pořádaný společností INDIGO company navazuje na úspěšnou, několikaletou tradici divadelního festivalu na zámku v Průhonicích u Prahy.

Během pěti červnových dní nabídne divákům představení napříč žánry. Na své si tak přijdou milovníci činohry i pohybového divadla. Návštěvníci se mohou těšit na Divadlo Viola, Divadlo Na zábradlí, Losers Cirque Company a INDIGO company. Z hereckých hvězd do Plzně zavítají Daniela Kolářová, Jan Vlasák, Jana Plodková, Barbora Bočková, Jan Hájek, Veronika Gajerová, Jakub Žáček, Radek Zima, Ondřej Ruml, Dana Morávková, Lilian Fischerová, Jana Trojanová, Dana Černá a mnoho dalších.

Upozaděn nebude v rámci festivalu ani dětský divák. Právě pro rodiny s dětmi budou během víkendu na programu pohádky v podání divadla Láryfáry a pořádající INDIGO company.

K výjimečným, letním dnům/večerům přispěje rovněž i vzdušný prostor nádvoří Plzeňského Prazdroje, kde vyroste hlediště s elevací pro pět set diváků. A důležitou roli sehraje také dobré jídlo a pití, o které nebude nouze.

Jedna ze zakladatelek INDIGO company Lilian Fischerová je plzeňskou rodačkou a dala impulz a námět celému festivalu.

Ač již dlouhá léta žiji a profesně působím v Praze, moje srdce stále tluče pro Plzeň. Přála jsem si ve svém rodném městě, vytvořit kvalitní projekt, který naváže na tradici letního open-air divadla a přiveze inscenace, o kterých jsem přesvědčena, že stojí za vidění. Jsem vděčná, že se k nám připojila divadla s inscenacemi, které jsou velmi žádané a na svých domovských scénách vyprodané. Rovněž jsme nadšeni ze spolupráce s Plzeňským Prazdrojem. Divadlo, kulturní zážitek a pivo k sobě v Plzni patří,“ uvedla Lilian Fischerová, herečka, tanečnice, modelka a II. Česká vicemiss 2007, která festival POCEM na divadlo organizuje. Návštěvníci ji uvidí i na jevišti, kde hraje v několika představeních.

Festival odstartuje ve středu 19. 6. představení „Commedia finita“. Nesmírně vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové patří k repertoáru Divadla Viola.

Druhý festivalový večer (20. 6.) bude zasvěcen akrobacii v podání Losers Cirque Company. Novocirkusové představení „The Losers“ chce být současnou reflexí faktu, že v dnešním zrychleném tempu společnosti mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého, tak partnerského života.

Následující den (21. 6.) je na programu odpolední představení divadla Láryfáry. „Námořnická pohádka“ vypráví o čestném a dobrém kapitánu Hromovi, který se na své lodi Bublině vydává za svým snem na ostrov Hukakulu. Večer pak bude na festivalovém pódiu excelovat Jan Vlasák v dojemné a současně vtipné tragikomedii o jednom smutném fenoménu naší doby, o Alzheimerově chorobě. Představení „Otec“ má na repertoáru INDIGO company.

Víkendový program zahájí v sobotu 22. 6. dopoledne „Princezna na ocet“, původní česká pohádka s odvážnými dívkami, veselými čerty a spoustou písniček pobaví malé i velké diváky. Také odpolední nadílka INDIGO company je určena dětem a jejich rodičům. Čekají nás „Tři veteráni“, známá pohádka o odvaze, lidské hlouposti a skutečném lidském štěstí, které bývá na dosah. V sobotu večer uzavře INDIGO company svůj triptych hrou „Jak je důležité býti (s) Filipem.“ Komedie plná mnoha párů, které nepodceňují styl a nepřeceňují pravdu, je klasikou z pera Oscara Wildea.

Poslední festivalový den (23. 6.) přinese dopoledne „Cirkusovou pohádku“ plnou humoru a písniček v podání divadla Láryfáry. Festival uzavře legendární Divadlo Na zábradlí inscenací „Mýcení“. Malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty se stává dusivě sevřeným dějištěm umělecké večeře, s jejímž začátkem se stále čeká na herce Národního divadla.