Obce z okolí letiště Líně u Plzně budou ve středu jednat se zástupci armády

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 13. prosinec 2023 07:44
Obce z okolí letiště Líně u Plzně budou ve středu jednat se zástupci armády ilustrační. Foto: wikimedia

Starostové obcí z okolí letiště Líně u Plzně budou ve středu jednat se zástupci armády. Mají se dozvědět, co vojáci na záložním armádním letišti plánují. Poté, co tam koncern Volkswagen (VW) nebude stavět továrnu na baterie do elektroaut, si chce armáda letiště ponechat. Obce chtějí znát záměr armády, tedy co tam chce mít a jakou to bude představovat zátěž pro okolí a dopady na občany, řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

"Chceme vědět, k čemu bude areál využitý. Velká část lidí si oddychla, že tu nebude gigafactory, ale pořád neví, jak bude provoz na letišti vypadat. Jestli tam bude průmysl, doprava, nebo jestli se za tím definitivně udělá tečka," řekl starosta Líní Michal Gotthart (SNK Líní a Sulkova). Pro obce je důležité, aby si armáda, pokud bude letiště využívat, vybudovala na vhodném místě příjezd z dálnice D5 do areálu a nejezdila přes vesnice. Má na to dost prostředků ze státního rozpočtu, řekl starosta.

Obce už 1,5 roku trvají na tom, aby se zmenšila plocha pro průmysl, která podle územního plánu kraje zaujímá v areálu 700 hektarů. Tedy aby se s průmyslem už nepočítalo v jižní a severní části, kde není letiště. "Tento náš zásadní požadavek přebíráme i do nových jednání," uvedl starosta Sobotka.

Podle Gottharta obce nejvíce trápí okolí letiště. Pokud tam bude legitimní vojenský prostor a bude tam armádní letiště, i když nebude využívané pro aktivní létání, tak chceme, aby okolo nebyl průmysl, ale byla tam příroda," řekl.

Starostové požadují, aby armáda právně prokázala, jaký typ letiště v Líních skutečně je. "Chceme si vyjasnit to, zda je vojenské nebo civilní, protože podle našich právních analýz je civilní a podle mediálních prohlášení ministerstva obrany vojenské," řekl Sobotka.

Gotthart uvedl, že Líně mají teď charakter mezinárodního neveřejného letiště a mohou tam létat civilní letadla, což zaštiťuje licencí firma PlaneStation jako nájemce, ale majitelem nemovitého majetku je armáda. "Ale pořád běží soud mezi PlaneStation a ministerstvem a pořád není jasné, jestli to může využívat armáda, nebo PlaneStation jako nájemce," řekl. Soudní spor není dořešený, proto budou chtít obce vědět, jaká je šance, že ho vyhraje armáda.

Obce nejsou proti tomu, aby se letiště využívalo v současném rozsahu, v němž fungují civilní letecké školy, soukromí piloti a muzea letadel. Jsou připraveny s armádou spolupracovat, pokud nové záměry státu neohrozí jejich obyvatele. "Nechceme dělat armádě žádné naschvály. Ale potřebujeme, aby případné negativní dopady byly dostatečně kompenzované," dodal Sobotka.

čtk