Gigafactory na baterie Volkswagen v Líních stavět nebude

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 1. listopad 2023 14:22
Gigafactory na baterie Volkswagen v Líních stavět nebude Zdroj: wikimedia

Gigafafactory aneb obří továrna na autobaterie na bývalém vojenském letišti v Líních nebude. Oliver Blume, předseda představenstva koncernu Volkswagen, uvedl, že náběh trhu s elektromobily v Evropě je pomalejší, než se očekávalo. Proto zatím neexistují obchodní důvody, proč rozhodnout o dalších výrobních lokalitách v Evropě. Proti výstavbě Gigafactory po celou dobu ostře vystupoval primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO).

Plzeňský primátor v reakci na zprávu na svém facebookovém profilu uvedl, že celý projekt byl nad síly Fialovy vlády. Zarzycký byl podle svých slov po celou dobu přesvědčen, že projekt realizován nebude. Podle něj vláda jen vrtěla psem. Zároveň připomněl, že vláda deklarovala, že o průběhu jednání bude informovat ve středu 1. listopadu. Namísto toho dostala veřejnost zprávu přímo od koncernu Volkswagen. To je podle primátora města Plzně ostuda pro celou vládnoucí koalici - stejně jako nespočet peněz, které se za přípravu projektu utratily.

Podle hejtmanství nyní vláda musí říct, jaký bude další postup. "Jestli to (letiště Líně) nechá ležet ladem dalších 30 let, nebo bude hledat jiného investora a jednat opět s obcemi a krajem o tom, jestli to vůbec má smysl. Anebo podle těch informací, které jsou, jestli letiště dostane k dispozici armáda a naloží s ním, ať už jako se záložním nebo aktivním letištěm. Za mě žádná jiná možnost není," řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Pokud se vláda dohodne s dalším investorem pro Líně, bylo by podle Špotáka nutné znovu projednat mimo jiné to, zda jeho výroba a jeho jméno regionu něco přinese. "S VW jsme měli dohodnutou podporu středních škol, spolupráci s univerzitou, výzkumem a další projekty. Tato jednání probíhala 1,5 roku. Ale já nevím, jestli jiný investor bude chtít takto spolupracovat," uvedl. Podobně bude muset případná nová firma jednat s obcemi o tom, kolik by potřebovala hektarů pro svoji továrnu, jestli by jí vyhovovalo 280 hektarů, na něž se teď zpracovává změna zásad územního rozvoje. Dále by se muselo znovu jednat o kapacitě energií, vody, železniční vlečce, sjezdech z dálnice, nových silnicích a podobně. "Všechno se to teď vrací na začátek," dodal hejtman.

Lenka Prokšová + ČTK