Kopcovitý a nerovný terén rozhodně stojí za zdolání
Radyňskou vrchovinu ve Starém Plzenci si lidé spojují především s vyhlášenou zříceninou hradu Radyně, která se díky své poloze stala dominantou celého Plzeňska. Opomíjenou součástí této kulturní památky je však méně známá tříkilometrová Skalní stezka.
Celý turistický okruh je osazen informačními tabulemi a odpočívadly, ale také interaktivními tabulemi s různými hlavolamy, které ocení především starší děti. Pro kočárky a odrážedla tento terén bohužel uzpůsoben není.
Během cca dvouhodinové procházky navštívíte celkem sedm okázalých míst. Mezi ty nejkrásnější patří určitě Lom Hřeben, odkud je nádherný výhled na město a skála Vysoký Štont, která skýtá jedinečný pohled na hrad a Brdské pohoří.
Nebezpečné stráně dodávají výletu pořádný adrenalin
Místní lesy se mohou pyšnit svou velmi klidnou povahou a různorodostí. Přestože během putování od jedné informační tabule ke druhé je třeba v některých úsecích klást důraz na opatrnost díky prudkým svahům a kluzkému a nerovnému povrchu, krása těchto lesů a buližníkových skal opravdu stojí za poznání.
Hrátky s přírodními živly uvítají hlavně děti
Když se vydáme pro změnu jihozápadním směrem cca 30 kilometrů od centra Plzně, dorazíme do obce Kvíčovice na Domažlicku. Zde se nachází neobvyklá turistická stezka plná poznání a her.
Trasa začíná v lese za obcí a je dlouhá dva kilometry. Je vhodná pro kočárky, nicméně nejedná se o okruh.
První ze tří zastávek se věnuje práci s vodou. Najdete zde studánku, ze které si zkusíte vodu přečerpat do korýtek a různých trubiček. Dětem se bude líbit především malé hrající mlýnské kolo. Dozvíte se také něco málo o historii vody a jejím využití v historii.
Na druhé zastávce se budeme bavit funkcí vzduchu. Děti, ale i dospělí si mohou pomocí píšťal s ping-pongovými míčky změřit sílu svého dechu nebo si zatočit turbínou.
Třetí a poslední zastavení se zabývá optikou. Zde je na několik částí upevněn na strom Kvíčovický znak. Běžným okem byste nepoznali, že jde o znak, ovšem po nahlédnutí do speciálního kukátka se všechny části znaku spojí dohromady. Informační cedule návštěvníky informují o tom, jak funguje perspektiva a vysvětluje různé optické klamy.
Za zmínění určitě stojí také místní Kvíčovická rozhledna a Kvíčovický rybník uprostřed malebné obce.