ODS považuje výsledek v Plzeňském kraji za velký úspěch

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 3. říjen 2020 23:00
Ilona Mauritzova Ilona Mauritzová.

ODS považuje volební výsledek v Plzeňském kraji, tedy těsné druhé místo za ANO, za velký úspěch. Informovala o tom Ilona Mauritzová, jednička krajských voleb za ODS, která kandidovala s podporou TOP 09 a nezávislých starostů. Zisk přes 21,2 procenta hlasů znamená 11 křesel v 45členném zastupitelstvu. Vítězné ANO dostalo přes 22,5 procenta hlasů. Výsledky ještě nejsou kompletní, zbývá sečíst poslední dva okrsky.

Volební štáb ODS. Foto: TV ZAK

"Vše, co by bylo nad 20 procent, jsme považovali za špičkové. Jsme rádi, že jsme se s TOP 09 a nezávislými starosty spojili a vytvořili to pravé spojení, které má šanci na kraji v koalici být," uvedla Mauritzová. Spolupráce tří subjektů k výsledku určitě pomohla.

Podle Mauritzové je zatím předčasné mluvit o možných povolebních koalicích. S krajským předsedou ODS Martinem Baxou, také poslancem, je teď v ústředí strany v Praze. "Navíc my teď chceme napřít síly k tomu, že Lumír Aschenbrenner, postoupil z prvního místa do druhého kola (senátních voleb), takže mu všichni budeme pomáhat, aby se stal senátorem (za Plzeň)," uvedla.

Povolební vyjednávaní podle ní povede regionální předseda Martin Baxa, který dnešní výsledek považuje za velký úspěch. "Je to významné posílení pravice v našem kraji," řekl. Potvrdil, že nyní bude spolu s TOP 09 a nezávislými starosty maximálně podporovat Aschenbrennera ve druhém kole senátních voleb. "Příští týden je pro nás ve znamení této kampaně," uvedl. Na neděli večer svolal regionální radu ODS, která zhodnotí výsledek a s kandidátem na senátora naplánuje taktiku a strategii k jeho znovuzvolení.

Baxa potvrdil, že ODS rozhodně nepůjde do koalice s "extremistickými stranami SPD a KSČM". Jednání se všemi dalšími subjekty, které ve volbách uspěly, jsou podle něj otevřená.

Třetí skončilo sdružení subjektů STAN s bývalým hejtmanem Josefem Bernardem, Zelení a Pro Plzeň, které si vybralo přes 14,8 procenta voličů. Už dnes sdružení oznámilo, že se spojí s Piráty a získají tak ze stran nejvíc mandátů. Hejtmana chtějí Piráti, kteří skončili ve volbách čtvrtí s téměř 13,6 procenta hlasů. Do zastupitelstva kraje se ještě dostaly SPD, ČSSD a KSČM, jejichž zisk se pohybuje od zhruba 6,2 do 5,5 procenta.

čtk