Uskutečnění projektu se předpokládá kolem roku 2030. Na nákladech, které se mají pohybovat ve stovkách milionů, by se mělo podílet město a stát. Zatím se podle Tolara pracuje na studii. "Majetková příprava je k tomu nalinkovaná, územní plán nám to umožňuje, takže by nemuselo trvat dlouho," řekl.
V Šumavské ulici u hlavního vlakového nádraží je už několik let autobusový terminál, odkud jezdí regionální autobusy. Ve městě je ještě původní Centrální autobusové nádraží (CAN), odkud jezdí také například mimořádné, dálkové nebo mezinárodní spoje.
Po redukci poboček je bývalá balíková a přepážková pošta u nádraží opuštěná, město podle Tolara vstoupilo do jednání se státním podnikem a mělo by objekt získat formou předkupního práva za odhadní cenu. Plzeň by se měla na projektu spolupodílet s Českými drahami a Správou železnic, kterým patří přilehlé pozemky. "Zájem nás všech tří je vybudovat tam terminál mezinárodní autobusové dopravy a výlukové dopravy, který v tom místě chybí," řekl Tolar. Mezinárodní autobusové linky, kterých denně do Plzně jezdí kolem 25, by měly mít v novém terminálu čtyři nástupní místa. Šest míst bude vyčleněno pro zastávky autobusů, které jezdí v době výluk vlaků.
Pro oblast Centrálního autobusového nádraží, kde má kromě města pozemky a majetek i soukromý vlastník, Plzeň plánuje výstavbu. Město má územní studii, která počítá s bytovou výstavbou - částečně městskou a zčásti soukromou. Tolar předpokládá, že zhruba za deset let by se území mohlo proměnit.
čtk