Komplikace pro cestující. Tramvajovou trať ve Skvrňanské a Přemyslově ulici i v křižovatce U Jána čeká rekonstrukce

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 28. květen 2025 15:28
Komplikace pro cestující. Tramvajovou trať ve Skvrňanské a Přemyslově ulici i v křižovatce U Jána čeká rekonstrukce ilustrační. Foto: M. Osvaldová

S komplikacemi a výlukou musí počítat cestující v Plzni. Letos začne modernizace trati v Přemyslově a Skvrňanské ulici a také v křižovatce U Jána, která je v nevyhovujícím technickém stavu. Plánovány jsou dále projekty na protáhnutí kolejí či ozelenění pásů mezi nimi.

TZ 250528 mapka výluka  U JánaJako první začne poslední červnový víkend oprava tramvajové trati ve frekventované křižovatce U Jána. Rekonstrukce tramvajového oblouku měla být součástí celkové přestavby křižovatky, ale od té se v obavě z dopadů na již tak komplikovanou dopravní situaci ve města rozhodlo vedení radnice letos ustoupit. Koleje ale opraveny být musí.

„Oblouky jsou v tomto hodně zatěžovaném místě ve velmi špatném technickém stavu,“ zdůraznil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar, do jehož gesce spadá Správa veřejného statku města Plzně.

Stavba bude probíhat za provozu, avšak s omezením některých odbočení aut v křižovatce. „Tramvaje však tímto úsek projíždět nebudou. Mezi zastávkou Sady Pětatřicátníků a Hlavní nádraží tak budou cestující po dobu několika týdnů přestupovat na autobusy náhradní dopravy. Rekonstrukce je naplánována na školní prázdniny, kdy jsou dopravní intenzity obecně nejnižší. „Práce začnou poslední červnový víkend a už počátkem srpna by se měly tramvaje vrátit do křižovatky již na nové koleje,“ doplnil Aleš Tolar.

Nejrozsáhlejší rekonstrukce trati začne v srpnu

Letošní nejrozsáhlejší rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Skvrňanská a Přemyslova by měla začít v srpnu poté, co bude dokončena oprava kolejového oblouku v křižovatce U Jána, aby stavby nebyly v kolizi.

„Modernizaci této tratě je nutné rozdělit do čtyř etap. Začneme stavbou v rozsahu od křižovatky u Centrálního autobusového nádraží (CAN) po křižovatku Skvrňanské s Tylovou ulicí. Zde se pustíme do rekonstrukce trakčního trolejového a kabelového vedení, avšak bez úprav na vlastní tramvajové trati,“ popsal zahajující etapu prací související s modernizací tratě na Skvrňanské první náměstek primátora pro oblast technickou Pavel Bosák, do jehož gesce spadá Odbor investic Magistrátu města Plzně. Dodal, že na tuto etapu bude navazovat už samotná modernizace trati v rozsahu křižovatky Přemyslovy ulice s ulicemi Kotkova a Kalikovská až po křižovatku u CAN ve Skvrňanské ulici. „Součástí této etapy je rovněž přejezd v křižovatce CAN a pak také opravy vodovodu, kanalizace, komunikací, chodníků, nástupních ostrůvků či modernizace světelné signalizace pro tramvaje i auta,“ doplnil Pavel Bosák. Další etapa pak zahrnuje úsek Palackého náměstí a Přemyslovy ulice. Poté budou následovat opravy na Palackého náměstí od křižovatky Přemyslovy ulice s Jízdeckou po křižovatku Přemyslovy ulice s Kalikovou a Kotkovou. Součástí této etapy je rovněž úprava přejezdu v křižovatce Kalikova x Kotkova. I v této části stavby bude řešen vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení či úprava trolejového vedení, úprava trakčního kabelového vedení, nástupní ostrůvky, ovládání výhybek a úpravy na světelné signalizaci. Dokončení této a následující fáze je předpokládáno příští rok.

Po celou dobu stavby bude vedena náhradní autobusová doprava od Palackého náměstí po zastávku Vojanova s využitím stávajících autobusových zastávek na trase a se zřízením provizorních zastávek v jízdních pruzích komunikací.

„Modernizaci tramvajových tratí se jako město Plzeň věnujeme systematicky. Loni byla například dokončena rozsáhlá rekonstrukce tratě na náměstí Republiky a ve Zbrojnické ulici nebo na Slovanech v Koterovské ulici. Letos bude velkou akcí v oblasti dopravy rekonstrukce tramvajové trati v celé délce Skvrňanské a Přemyslovy ulice. Modernizace tramvajových tratí jsou finančně náročné, je do nich třeba investovat stovky milionů korun. Opravy však pocítí nejen cestující městskou hromadnou dopravou, ale i lidé žijící v jejich okolí, protože díky využití moderních technologií se například snižuje hlučnost tramvajového provozu,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

V současné době jsou podle Zarzyckého při obnovách kolejišť používány moderní technologie, a to především vybudování betonové vany s protivibrační a protihlukovou vrstvou. Tato vrstva pak je používána i na boky kolejnic. Současně s modernizací kolejišť jsou dělány i další práce, jako například výměna inženýrských sítí, položení nových povrchů na komunikace, opravy nástupišť i chodníků a další úpravy, například na světelné signalizaci.